New Yorkban, a Greenwich Village negyedben mintegy 40 ezer főt vártak a szerda esti, október 31-ei hagyományos Halloween-felvonulásra, amit azonban a rendezők az utolsó pillanatokban a rendőrséggel és a polgármesterrel egyetértésben lemondtak. Ez logikus, hiszen még a Sandy-hurrikán okozta károk eltakarításával volt elfoglalva a város, kevésbé az ünnepléssel, pedig a Halloween nem csak a bulizni váró fiatalok, hanem a kereskedők számára is hatalmas üzlet.
Leszakadt villanyvezetékek mellett nem mentek bulizni
Egyes források a Karácsony és az iskolakezdés után a kiskereskedők számára a legfontosabb eseményként említik, ilyenkor is számos leértékelés várja az embereket, akik normál esetben édességet, jelmezeket, ruhaneműt vásárolnak, éttermekben költik a pénzüket, költséges bulikat rendeznek. Idén azonban, legalábbis az USA keleti, hurrikán sújtotta, de sűrűn lakott partvidékén ez háttérbe szorulhat a megavihar miatt, hiszen sok helyütt még fatörzsek és villanyvezetékek fekszenek az utakon és elázott minden.
A Greenwich Village-i bulin. |
A Los Angeles Times cikke szerint visszaeshettek az édesség- és jelmezeladások, tömegesen mondhattak le vakációkat az utazási irodáknál és rendezvényeket töröltek arra, amerre a vihar járt. A Greenwich Village-i bulit eddig az utóbbi 39 évben mindig megrendezték, évente turisták sok tízezres tömegét vonzotta, akik mintegy 90 millió dollárnyi bevételt hoztak. A kerület üzletemberei sokszor a legjobb bevételt hozó éjszakának nevezik ezt a napot az egész évben. Heidi Klum szupermodell is lemondta éves partiját, illetve talán Karácsony körül rendezi meg.
Nyolcmilliárd dollárt is elkölthettek volna
Az amerikai kiskereskedők szervezete, a National Retail Federation a vihar előtt még rekordot várt az ünneptől, arra számított, hogy 170 millió ünneplő amerikai nyolcmilliárd dollárt fog elkölteni. Csak édességeladásokból 2,4 milliárdot vártak. A tökeladások tavalyi értéke 113 millió dollárt tett ki. Mintegy 2000 koncertből és fizetős buliból, melyeken átlagosan 8000 fő lett volna rendezvényenként, 400-500 millió dolláros bevételre számítottak idén.
Hogy hogyan alakulnak végül ezek a számok így, hogy sok amerikai otthon marad és a gyerekeit sem engedi ki a romos utcákra, azt még nem tudni. Tavaly egyébként a nagy hóesés tett keresztbe a Halloween-hangulatnak az USA észak-keleti részén.
Kényszerű tőzsdeszünet ingyen újságokkal
A New Yorki Értéktőzsde két napig zárva volt, ami természetesen bevételkiesést okoz a társaságnak. Vállalatok sora halasztotta el gyorsjelentésének közzétételét. Utoljára 1985-ben kellett a tőzsdét bezárni vihar miatt, igaz, 1996 januárjában egyszer rövidített kereskedést rendeltek el. Sok cég olyan árukészleteket osztott ki ingyen a rászorulók között, amiért nemrég még pénzt remélt – írja a Financial Times Deutschland. A sajtó nagyágyúi, a New York Times és a Wall Street Journal átmenetileg ingyenessé tette fizetős híreit az interneten, már csak a viharjelentések miatt is.
Repülőjáratok tömegét törölték vagy ütemezték át. A várható viharkárok miatt a biztosítók és viszontbiztosítók árfolyama esett, még Németországban is. Ugyanakkor az élelmiszer-kereskedők, zöldségesek, zseblámpát, generátort és más túlélő-felszerelést kínáló cégek általában hatalmas üzletet csináltak ezekben a napokban.
Valami Budapesten is elkezdődött
Az amerikai szokás, amely felettébb jót tesz az üzleti életnek – hasonlóan például a Valentin-naphoz -, egyre terjed a világban, a németeket és az osztrákokat régen meghódította már. De Budapesten is vannak kezdeményei, a napokban legalább féltucatnyi koncertet, tökfesztivált, töklámpás-felvonulást és egyéb kapcsolódó eseményt rendeztek.
Németországban a kereskedők és az ipar, nomeg a bulizásra minden alkalmat megragadó fiatalok számlájára írják, hogy a Halloween szokása teljesen elterjedt – írja a Handelsblatt.com. A szokást 1994-ben állítólag egy megtervezett kampánnyal vezették be az érintett iparágak képviselői, hogy a farsang mellett bizonyos termékeknek második szezont teremtsenek – teszik hozzá. A becslések szerint mintegy évi 200 millió eurót költenek az ünnepre a németek, éttermekben, zöldségesekben a tökvásárlásnál, édességekre és jelmezekre, vicces játékszerekre.
Hatszázezer jelmez és nyolcszázezer sminkkészlet
Tavaly a Karneval nevű iparági szervezet tagjai ruhaneműkből, jelmezekből, kalapokból 30,75 millió eurót árusítottak ki, ez darabra 600 ezer jelmezt, százezer parókát és 230 ezer kalapot jelent, valamint 830 ezer sminkkészletet és ötmillió egyéb kelléket. Tíz éve pedig még csak 12 millió euró volt a bevételük, egyes évek, mint a 2008-as 40 százalékos növekedés kiemelkedőek voltak. Tavaly 3,4 százalékos volt a bővülés.
Bécsi karácsonyi vásár (Fotó: Wikimedia Commons) |
Bécsben az egyre inkább hagyománnyá váló ünnep alkalmából a főváros lakói összesen 11,2 millió eurót adnak ki, egy bécsi átlagosan 28 eurót költ Halloweenre – írja a Hvg.hu. A bevásárlólista élén az édességek szerepelnek, ezt a vevők 73 százaléka keresi, de sokan vásárolnak dekorációt (35 százalék) és tököt is (27 százalék). A házát, lakását a bécsiek 15 százaléka díszíti fel, beöltözni pedig minden tizedik fog.
Az egyházak kritikusan szemlélik
Az egyház azonban nem lelkesedik a Hallooweenért, sokszor tiltakozását fejezi ki. Egyrészt attól tartanak, hogy az október 31-i bolondozós ünneplés háttérbe szorítja a november 1-jei Mindenszenteket, a halottakra való csendes, meghitt emlékezést. Másrészt október 31-ét sok helyütt a reformáció napjaként ünneplik, Németország egyes vidékein emiatt ünnepnap is. Ráadásul az eredetileg kelta pogány eredetű, majd bevándorlók által Amerikába vitt Halloween állítólag sátánista szekták legfontosabb ünnepe is.