Itt az utolsó Karácsony előtti hétvége, amit a legtöbbünk vásárlással fog tölteni. A boltok meg igyekeznek minél többet kihozni ebből az időszakból, kellemes ünnepi hangulatba ringatni minket, hogy elérzékenyüljünk, és úgy pakolni az árut, hogy minél jobban megnyíljon a pénztárcánk.
1. Akció!
A Business Insider gyűjtése szerint az egyik trükk, hogy óriási „kiárusítás” táblákkal rakják tele a kirakatokat (az USA-ban „sale”, nálunk árengedmény, akció, mikor hogy). Ha vannak is valóban leértékelt dolgok, ilyenkor könnyen megveszi az ember a le nem értékelt árukat is.
Ősrégi, borzasztóan szakállas trükk – amint néhány következő is –, de ha még mindig alkalmazzák, alighanem változatlanul bedőlünk neki. A piros színre pedig állítólag gyorsabban, erőteljesebben reagálnak a vásárlók.
2. Csak most, már csak pár napig
Hasonló régi dolog, ha azt írják ki, hogy időben korlátozott az ajánlat, ami lehet, hogy hülyeség, mert ettől még nem biztos, hogy akkora szuper vétel. Ha meg marad belőle, valószínűleg Karácsony után nem veszi majd a kutya sem és jól le lesz árazva. Ám ha az emberek elhiszik, hogy alkalmi vétel, vissza nem térő alkalom, bedőlhetnek. Érdemesebb másutt is körülnézni először.
3. A drágább cuccot az orrod elé teszik…
…szemmagasságba, hogy azt vedd észre először, és lehetőleg ne az olcsóbbat vásárold. Nem csak Karácsonykor. A gyerekholmikat meg a gyerekek szemének magasságába, persze.
4. Ingyen kóstolókkal csábítanak
A kis standok le is lassítanak, hogy így több időt tölts az üzletben, de az ingyenes kóstoló növeli is az elkötelezettséget a vásárlás iránt.
5. Meleg színekkel várnak
A piros, sárga, narancs színek, az úgynevezett meleg színek olyan hatással vannak ránk, amitől kedvünk van betérni a boltba. A hideg színek, mint a kék vagy a zöld viszont inkább ösztönöznek a pénzköltésre odabent. (Pszichológusok és marketingesek hada foglalkozik az ilyesmik felderítésével.)
6. Az érzelmekkel játszanak
Az érzelgős karácsonyi dekoráció és zene, sőt aromák az érzelmeinkre hatnak, és ilyenkor háttérbe szorul a józan ész, a megfontolás, a kalkuláció.
7. A kicsi boltot is felfújják
Ha a bolt kicsinek tűnik, kevésbé szívesen mennek be az emberek, ezért a kis boltokat is úgy alakítják ki, hogy tágasabbnak tűnjenek. (Jobb helyeken, mert akadnak Magyarországon kisboltok, ahol megfordulni sem nagyon tud az ember.)
8. A pénztár előtti sor a legveszélyesebb
Mire végigjártunk egy nagyobb önkiszolgáló üzletet, és a pénztár előtt várakozunk, elfáradtunk, csökken az önuralmunk, ráadásul unatkozni kezdünk. Na ekkor rakják elénk a leginkább csábító dolgokat, falatokat, és csak a kezünket kell kinyújtani érte…
9. 99
A 99-re végződő, a kerek számnál kissé alacsonyabb árak is az idők homályába vesznek, mégis még mindig használják sok helyen, úgy látszik, változatlanul erős a pszichológiai hatása. Bár vannak olyan vásárlók, akik öntudatosak, és azt mondják: a költség plusz a tisztes haszon általában nem kerek számra és nem annak a 0,999 százalékára jön ki.
Tehát ezzel az árral engem át akarnak verni, annyiért próbálják rám sózni, amennyiért nem szégyellik, illetve azt gondolják, hogy elsózhatják. De mit tehetünk akkor, ha mindenütt ilyen az árképzés?
10. Ingyen kiszállítás
Lehet, hogy ez a termék ingyen kiszállítással drágább, mint másutt kiszállítás nélkül? Nem árt utánanézni. A legrosszabb, ha mire végre megérkezett, rájövünk, hogy nem is kellett annyira.
11. SOS kiszállítás
Amikor a körmünkre égett valami, nyakunkon az ünnep, jól jön, ha az utolsó pillanatban elcsípjük és még megérkezik Karácsonyra. Néhány cég azonban ehhez igen borsos árakat alkalmaz. Ősszel írtunk arról, hogy bőven van a kereskedőknek trükkjük az ünnepek előtt is. Illetve, hogy milyen szituációkat kerüljünk – gyerek, életünk párja –, ha nem akarunk túlköltekezni. Egy másik kereskedői trükkcsokrot pedig már pár évvel ezelőtt már összefoglaltunk itt.