A csokoládé nélkülözhetetlen összetevője, a kakaó tovább fog drágulni, miután semmi jele annak, hogy az eddigi áremelkedés nyomán visszaesett volna a kereslet. A kakaóbab-termelésének háromnegyede Nyugat-Afrikából származik, ahol a számos kedvezőtlen körülmény csökkenti a termés mennyiségét, és ezzel a kakaókínálatot.
A New York-i árutőzsdén a benchmark határidős jegyzés a tonnánként 6550 dolláros - 2,37 millió forintos - szintet ostromolja, pedig nem is olyan régen, februárban lépte át a 6000 dollárt. Ez az egy évvel korábbi jegyzéshez képest 57 százalékos drágulás. Egy mezőgazdasági termék ilyen drágulására normális esetben a fogyasztás visszaesése a válasz, ám ennek semmi jelét nem látjuk a kakaó esetén – mondta a CNBC-nek Paul Joules, a Rabobank árupiaci elemzője.
Rossz hírek sorozatban
Úgy tűnik, hogy ennek a terménynek az esetén úgy viselkednek az emberek, mintha függők lennének. Így nem igazán látni, hogy hol van az a határ, amelyen már nem tudnak alkalmazkodni a további dráguláshoz. A másik tényező, ami támaszt ad a keresletnek, az lehet, hogy sok szerződés hosszú távra szól, ezért még nem hullámzott át rajtuk a tőzsdei áremelkedés. Joules éppen ezért az év második felében vár olyan árakat, amelyek már hatással lehetnek a keresletre.
A Hershey, a világ egyik legnagyobb csokoládégyártója mindezzel összhangban profitfigyelmeztetést adott ki februárban. Ebben jelezte, hogy a kakaó árának emelkedése korlátozza nyereségének növelési lehetőségét. A további áremelkedésnek vélhetően a kereslet csökkenése vethet véget, mert a kakaóbab termesztési oldaláról csak aggodalomra okot adó jelenségeket látunk. A nyugat-afrikai Elefántcsontpart adja a világtermelés 44 százalékát, a vele szomszédos Ghána részesedése pedig 14 százalékos és erről a területről csupa rossz hír érkezik.
Tavaly az átlagosnál csapadékosabb időjárás okozott gondot, ami segítette a növénybetegségek terjedését, idén a szárazabb, szelesebb körülmények rontják a helyzetet. Az El Nino időjárási anomália Ausztráliában, Indiában, Délkelet-Ázsiában és Afrika egyes részein szárazságot okoz, ami a kakaó mellett a cukor és a kávé drágulásának is hátszelet adott.