Bár egy tavalyi felméréséből kiderült, hogy az autósok 75 százaléka kötelezővé tenné a téli gumiabroncsok használatát, Magyarországon még most sem kötelező telente téli gumira váltani és berakni a hóláncot az autóba, általános közlekedésbiztonsági követelmény azonban, hogy az autóvezetők kizárólag az út- és időjárási viszonyokra felkészített gépjárművel induljanak útnak.
Ezzel szemben több szomszédos országban, például november 1-től Ausztriában kötelező téli gumikkal közlekedni, és már a határátkelőkön ellenőrizhetik a téli gumi és a hólánc meglétét. Az évszaknak nem megfelelő gumiabroncs használatának veszélyeivel a magyar gépjárművezetők is tisztában vannak. Az Apollo Vredestein friss felmérése szerint a válaszadóknak jelentős része (64%) október közepéig mégsem cserélte le a nyári gumikat. Tovább árnyalja a képet, hogy többségük a kötelező biztosításra vonatkozó szabályokat sem ismerte maradéktalanul. Ugyanakkor a válaszadók 86 százaléka saját bevallása szerint idén télen téli gumit fog használni, ezzel jelentősen növelve a magyar közutak biztonságát.
Mikor kell cserélni és mikor fizet a biztosító?
„A legnagyobb veszéllyel járó megcsúszásos balesetek kockázata akkor a legmagasabb, ha az átlaghőmérséklet 7 fok alá csökken, és megjelennek a hajnali fagyok, ilyenkor sürgősen téli gumira kell váltani, mert 7 fok alatt a nyári gumik jelentősen veszítenek tapadásukból” – figyelmeztet Mikolai Béla, az Apollo Vredestein Kft. szakértője.
Melyek a legjobb téli gumik? Tavaly hatodik alkalommal tesztelték a téli gumikat a Hungaroringen, 19 szettet vizsgáltak meg a szakemberek. A teszt eredményei >>> |
A jelenleg hatályos törvények szerint nem szabható ki büntetés vagy figyelmeztetés, ha egy autós az évszaknak nem megfelelő abroncsot használ. Ez természetesen nem vonatkozik a minimum profilmélységet el nem érő, sérült vagy szakadt abroncsokra. Az autós még abban az esetben sem vét a hatályos törvények ellen, ha télen nyári gumival, de nem a gumi miatt szenved balesetet. Az viszont lehetséges, hogy a kötelező biztosító szakértői véleményre támaszkodva, egy 2013-as NFM-rendelet alapján úgy ítéli meg, hogy nem megfelelő, 4 mm-nél kisebb profilmélységű gumiabroncsok is szerepet játszottak a balesetben, és megpróbálja behajtani a kifizetett kártérítést.
Érdemes annak is utánanézni, hogy a CASCO biztosítás esetén nincs-e olyan kitétel a szerződésünkben, ahol a biztosító előírta a téli gumi használatát bizonyos időszakokban, például november és február között. Ebben az esetben, ha az adott időszakban az autós nyári gumival szenved balesetet, a biztosító mentesül a kár kifizetésétől. Hiába nem kötelező Magyarországon a téli gumi, a biztosítási szabályok nem feketék és fehérek, ez pedig a kérdőívre adott válaszokban is tükröződik.
Összehangolt razzia jön A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium korábbi felhívása szerint november 8. és 10. között összehangolt akcióban ellenőrzik a közlekedési hatóságok szakemberei a személyautók és az autóbuszok megfelelő felkészítettségét a téli időjárásra. |
Drágulnak az abroncsok
A Gumi.hu-n található téli gumik között keresgélve a legolcsóbb abroncsok 13 ezer forinttól kezdődnek, azaz egy szett legalább 52 ezres kiadást jelent az autó tulajdonosának. A legdrágább, prémium kategóriába tartozó téli abroncsot 40 ezer forintért lehet találni az oldalon, egy új szett így 160 ezer forintra is rúghat. (Egy téli szetten túl persze számolni kell a gumicsere költségével is. Példaként: egy Suzuki Vitarán 8700 forintért cserélték le a nyári gumikat a télire egy gumisnál.)
Az Abroncs Kereskedőház becslése szerint a gumiabroncsok az elmúlt évhez képest átlagosan 5 százalékkal drágultak. Ennek hátterében a forint árfolyama, másrészt a gyártáshoz szükséges alapvető nyersanyagok (szénszármazékok, a szintetikus és természetes gumi, valamint az acél árának) világpiaci növekedése áll. (Az abroncsok drágulásának okairól részletesen ebben a korábbi cikkünkben is foglalkoztunk.)
A négyévszakos abroncsok alternatívát jelenthetnek?
Aki nem akar több 10 ezer forintot áldozni egy új szettre, annak létezik más alternatíva is. Ha csak a meghajtott tengelyre szereltetünk téli gumit, az az elindulást segítheti, de a fékezésnél már komoly gondot jelenthet. Mikolai Béla szerint egy erőteljesebb fékezés esetén az autó nyári gumival felszerelt tengelye kevésbé fog tapadni, tartani, így az autó megcsúszhat, sőt akár irányíthatatlanná válhat és kitörhet a haladási irányából, akár a szembejövő sávba, vagy az árokba. Az ilyen fékezéseknél keletkező különbséget még a legújabb menetstabilizátorral felszerelt autók sem tudják korrigálni.
Magyarországon még mindig kisebbségben vannak azok, akik telente négyévszakos abronccsal autóznak. Az ilyen típusú abroncsok gyártása során a biztonságra törekednek, így többségüket téli körülményekre optimalizálják. Egyes típusokon a hármas hegycsúcsot és hópelyhet formázó szimbólumok is megtalálhatóak, amelyek megfelelnek azon országok előírásainak, ahol a téli abroncsok használata kötelező.
Hét jel, amiből tudhatod, hogy megérett az autód a kerékcserére Az autónk egyéb alkatrészei jellemzően egyértelműen jelzik, ha valami nem stimmel: zörög, reped, villog. Ha azonban már látható jelei vannak a kerekeken a kopásnak, akkor talán a gumisig sem érdemes elgurulni vele. Részletek >>> |