6p
Az autónk egyéb alkatrészei jellemzően egyértelműen jelzik, ha valami nem stimmel: zörög, reped, villog. Ha azonban már látható jelei vannak a kerekeken a kopásnak, akkor talán a gumisig sem érdemes elgurulni vele. Az sem mindegy ráadásul, hogy milyen időben milyen gumit használunk. Összeszedtünk hét tippet, amivel biztosíthatjuk, hogy a téli zimankóban is biztonságosan autózhatunk.

Ha kigyullad az olajszintet jelző lámpa, ha indításkor fura hangja van a motornak, vagy ha nem ég a helyzetjelző, akkor egyértelmű, hogy szervizbe, szerelőhöz kell vinnünk a szeretett négykerekűnk. De mi a helyzet a gumikkal? Bár a télnek – remélhetőleg – lassan vége szakad, az utolsó nagy hidegben-havazásban még mindenképp szükségünk van biztonságos téli gumikra. Indulás előtt tehát érdemes gyorsan számba venni néhány apróságot, hogy meggyőződjünk a gumik állapotáról, és igény szerint útba ejtsünk egy kerékcserét. A Hankook Tire szakértői szerint az alábbi hét dolgot kell ellenőrizni, mielőtt útra kelünk, tudta meg a Privátbankár.hu:

1. Légnyomás

Talán az egyik legfontosabb, ugyanis ha a keréknyomás nem jó, akkor az egész autó működése módosul: rosszabb a tapadás, csökken a teljesítmény, a kanyarstabilitás romlásáról nem is beszélve. Az új járművekbe ma már kötelező keréknyomás-szenzort építeni, amikor pedig mi állítjuk be, úgy mindenképp a járműgyártó által megadott légnyomást vegyük alapul! A nyomást mindig az abroncsok hideg állapotában állítsuk be, kalibrált mérőórával és legalább 2-3 hetente ellenőrizzük. Filléres, de fontos apróság még a szelepsapka, ami védi a szeleptűt a szennyeződéstől, és megakadályozza a nem kívánt légvesztést.

2. A mintázati csatornák mélysége

Különösen téli, csúszós felületeken fontos, hogy a gumiabroncsok kopását időben észleljük. Ezt bármelyik gumis ellenőrizheti nekünk egy profilmélység mérővel, de akár mi magunk is ellenőrizhetjük a gumiabroncs csatornáiban található kopásjelzők segítségével. Az optimális biztonság és teljesítmény elérése érdekében a nyári gumiabroncsokat akkor javasolt cserélni, ha a futófelületi mintamélység 2-3 mm mélység alá kopik. Ugyanis az aquaplanning (vízen felúszás) veszélye az abroncs kopásával folyamatosan növekszik.

A törvényben meghatározott minimális profilmélység 1,6 mm. Téli abroncsok esetén javasolt a minimum 4 mm profilmélység, mivel a lamellák megfelelő működése így biztosított. Ennek ellenőrzését a gyártók a téli abroncsoknál külön kopásjelzőkkel segítik.

A kerék az kerék – mi a különbség?Általában elmondható, hogy amint a hőmérséklet tartósan 7 Celsius-fok fölé emelkedik, úgy ideje lecserélni a téli kerekeket nyárira. Ahogy arról már korábban is írtunk, a két keréktípus bordázata és anyagösszetétele is különbözik, amik máshogy reagálnak a melegre. A magas hőmérséklet extrém módon roncsolja a téli gumi lágyabb anyagát, emiatt a fékút akár 15 százalékkal is növekedhet.

Ráadásul igazából nem is spórolunk rajta, mivel a nem megfelelő időjárásban használt gumik gyorsabban kopnak, így nem ússzuk meg a kerékcserét, és a fogyasztás is 10-15 százalékkal nő, ha nem a jó gumiszettet használjuk, mondta el Mikolai Béla, az Apollo Vredestein Kft. szakértője a Privátbankár.hu-nak. Így bár „keréknek kerék”, attól még nem mindegy, hogy milyen évszakban mi van az autónkon.

3. Egyenletesen kopik az abroncs?

Ha már ellenőriztük a gumikat, hasonlítsuk össze az egyes abroncsok kopását. Nem kell milliméterre egyeznie, de ha valamelyik abroncs érzékelhetően elhasználtabb, vagy féloldalas kopást mutat, mindenképp ellenőriztessük szakemberrel a futómű beállításokat. Az egyenletes elhasználódás érdekében javasolt még az abroncsok forgatása is, amit a járműgyártók általában 7-10.000 kilométerenként javasolnak. A jármű használati útmutatójában ellenőrizhetjük a gyártó javaslatát.

4. Keresd: vannak látható elváltozások az abroncson?

Amennyiben a futófelületen vagy az oldalfalon sérülést, repedést, vágást, dudort, vagy egyéb elváltozást találunk, mindenképp javasolt szakembert megkérdezni. A sérülések ugyanis elérhetik a karkaszt (az abroncs vázát), ami a szerkezetbe jutó víz okozta korrózió miatt életveszélyessé is válhat. Amennyiben látható elváltozás van bármelyik abroncson, azonnal keressünk fel egy gumiszervizt!

A te életed is veszélyben van, ha ilyen van a kocsidban. >>>

5. Fontos: kiegyensúlyozottság

Új abroncsok felszerelésénél természetes, de szezonális átszerelésnél is mindenképp javasolt az abroncsok centrírozása. Ez megszünteti a kerékpánt-gumiabroncs egység kiegyensúlyozatlanságát, így biztosítja a sima futást. Érdemes vezetés közben is figyelni a jelekre: a szokatlan vibrálást, rázkódást például okozhatják a kiegyensúlyozatlan abroncsok is, ami miatt ismét érdemes útba ejteni a szervizt.

6. Ahol a kor nem csak egy szám

A gumiabroncsok lassan ugyan, de öregszenek. Természetesen a megfelelő tárolás mellett az új abroncs több év után is megőrzi az eredeti tulajdonságait. Ugyanakkor két évszámot mindenképp érdemes megjegyezni: új abroncs esetén 6 évnél öregebb abroncsot már ne szereltessünk fel. Ha viszont a használatban lévő abroncsok elérik a gyártástól számított 10 éves kort, szintén vegyünk tőlük érzékeny búcsút. Az abroncs gyártási idejét a DOT szám utolsó négy számjegye jelöli. Pl: 0817 = 2017 nyolcadik hetében készült.

7. Alacsony gördülési ellenállásúak az abroncsok?

Egy jól beállított, jó minőségű, rendszeresen karbantartott abroncsgarnitúra meghálálja a törődést - hosszú élettartammal, és biztonságos autózással. Ami pedig még a pénztárcánkat is kíméli - az üzemanyag-takarékos (alacsony gördülési ellenállású) abroncsokkal az autó fogyasztását is csökkenthetjük.

Tényleg most rohanjunk téli gumit venni? Elszállnak az árak?

Tavaly nyáron volt érdemes rohanni megvenni a téli gumit, a következő (mostani) szezonra ugyanis 17-20 százalékkal emelkednek majd az árak, mert az alapanyagok nagyon megdrágultak - legalábbis ezt mondta olvasónknak a gumiszervíz jólértesült alkalmazottja épp akkor, amikor a szezon elején a nyári gumikat szerelte fel olvasónk autójára. Vajon egy ügyes kereskedői trükkről van szó a beragadt előző évi készlet kiszórására, vagy tényleg az az autós a legfineszesebb, aki akkor vásárol téli gumit, amikor a többiek nem? A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Döntöttek a vásárlók, lépéskényszerben a cégek
Buksza blog | 2025. április 1. 07:17
Egy friss felmérésből az derült ki, hogy megszűnőben van az az igényes fogyasztóréteg, amely ragaszkodott az ismert, megszokott, bevált termékmárkákhoz vásárlásai során.
Vásárló Ilyen is nagyon régen volt a magyar boltláncokban
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. március 31. 05:44
Újra csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő termékek átlagára havi szinten, amire legutóbb tavaly nyáron volt példa. 
Vásárló Gigasztár állt a volt first lady mellé
Buksza blog | 2025. március 29. 12:11
Két évvel ezelőtt indította útjára Michelle Obama egészséges üdítőitallal foglalkozó közhasznú vállalkozását, amelybe beszállt az egyik legismertebb, jelenleg is aktív kosárlabdázó.
Vásárló Politika, pirula, profit – így tarol a modern reklámipar
Elek Lenke | 2025. március 26. 15:02
A reklámipar ma már nem a klasszikus kampányokról szól, hanem a kreativitás, a gyors reagálás és a digitális jelenlét uralja. A politikától a gyógyszeriparig minden ágazat használja, miközben a reklámformák egyre sokszínűbbek: influenszerek, mesterséges intelligencia és álcsatornák is beléptek a játékba. De hol húzódik az etika határa?
Vásárló Riasztó eredményre jutott a brit Aldi az időszakos termékeknél
Buksza blog | 2025. március 23. 16:24
Az Egyesült Királyság a gazdagabb országok közé tartozik, ám most egy kiábrándító adat érkezett. 
Vásárló A BYD megirigyelte a Dacia sikerét, indul a gőzhenger
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 16:16
Még el sem indult a termelés a BYD szegedi üzemében, de az értékesítés terén már gőzerővel folyik a terjeszkedés. 
Vásárló Kiborítja a boltosokat az árrésről szóló legújabb ötlet, új címkék jöhetnek a romániai üzletekben
Buksza blog | 2025. március 23. 12:12
Romániában azt találta ki az állami fogyasztóvédelmi hatóság, hogy a boltok tüntessék fel a termékek árában foglalt árrést az árcímkéken. A kiskereskedők szerint csacsiság a javaslat.
Vásárló Vészjósló eredményeket tettek közzé Európa egyik központi repterén
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 15:41
Finoman szólva sem teljesített jól a biztonsági szolgálat.
Vásárló A Lidl elárulta, miről lehet felismerni az árrésstopos termékeket
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 10:17
A kereskedelmi vásárlókat nem szolgálja ki árrésstopos termékekkel a Lidl, a lakosságra viszont semmilyen korlátozás nem vonatkozik – jelentette be a társaság.
Vásárló Amin nem szabad spórolni: a gyermek gumipapucs
Márkázott tartalom | 2025. március 20. 09:20
Semmilyen gyermekeknek szánt lábbelin nem szabad a fogunkhoz verni a garast, mert komoly károkat tudunk okozni. Egyrészt anyagilag is rosszabbul járhatunk, ha mindenképpen az olcsóbb változathoz ragaszkodunk, másrészt pedig a gyermek lábának fejlődése és a járása kerülhet veszélybe, ha nem a megfelelő kialakítású és minőségű cipőt adjuk rájuk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG