Ahogy bő 11 éve minden hónapban, májusban is nyakunkba vettük három hazai hipermarket-lánc egy-egy egységét, és megnéztük, hogyan alakult 30 élelmiszerből álló minta-kosarunk ára az előző hónaphoz és az előző év májusához képest. Előző havi felmérésünkben nem csak történelmi csúcsot döntött élelmiszerkosarunk ára, hanem most először emelkedett 20 ezer forint fölé az összeg.
Májusi felmérésünkben azt találtuk, hogy bár az éves áremelkedés tovább folytatódik, az egyes áruházak eltérő ütemezésben írják át a számokat a polcok árcímkéin: az előző hónapban az Intersparnál mértünk komolyabb áremelkedést, most viszont áprilishoz képest közel 10 százalékkal faragtak az árakon. Az Auchanban és az Intersparban kisebb áremelkedést mértünk - az Interspar így most az élre ugrott az áruházak sorrendjében.
A mezőny most nagyon összerázódott, a legolcsóbb és a legdrágább hely között alig 2 százalékos különbséget mértünk.
Tavalyhoz képest mindhárom áruház emelte az árait, ám míg az Interspar csak 2,6 százalékkal került most többe, mint egy éve, a Tesco és az Auchan hasonló mértékű, nagyobb áremelést hajtott végre (7,4 illetve 9 százalék). Összességében a három áruház átlagára az előző hónaphoz képest 3 százalékkal lejjebb került, 19 497 forint lett. Ez az összeg 1 157 forinttal, 6,3 százalékkal magasabb viszont, mint a tavaly májusi érték.
Valamivel nagyobb drágulást mértünk, mint a KSH A KSH legfrissebb adatai szerint az év negyedik hónapjában átlagosan 2,3 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak az egy évvel korábbinál. Az élelmiszerek ára 4,2 százalékkal emelkedett >> |
Ha mindent ott vennénk meg, ahol a legolcsóbban kínálják, akkor 18 166 forintból is megúszhatnánk a nagybevásárlást - ám a tripla utazgatás vagy tripla bevásárlócsapat (meg persze a komoly logisztika) gyakorlatilag kivitelezhetetlenné tesz egy ekkora spórolást.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Az előző hónaphoz képest komolyabb (10 százalékot meghaladó) átlagos áremelést csak a száraztésztánál láttunk. 12 százalékkal olcsóbb lett viszont a rizs, és több mint 20 százalékkal a banán, az alma, a tojás és a tej, mint áprilisban.
Tavaly májushoz képest az alma drágult a legnagyobb mértékben (42%), ne 35 százalékkal drágább lett a májas is. 10 százalékot meghaladó éves áremelés történt egyes üdítőknél és szeszesitaloknál, a gyümölcsjoghurtnál, a margarinnál, a csirkemellnél, a tésztánál is.
Havi legolcsóbbak
A Nébih nemrég a "sima" és a laktózmentes tejfölöket is letesztelte - az eredmények elég felemásak lettek, előbbin a termékek fele elbukott, utóbbiakat nagyjából rendben találta a hatóság.
Megnéztük, az árakban mekkora a különbség, illetve hogy mennyibe kerül a legolcsóbb tejföl, ha márkára és minőségre való tekintett nélkül szigorúan a legalacsonyabb árat vesszük csak figyelembe. A legolcsóbb tejfölt az Auchanban találtuk, a sajátmárkás vödrös kilónként 469 forintba kerül. A Tesco sajátmárkása kilónként 505 forint volt, az Interspar 549 forintért adta az egykilós magyar tejfölt.
Laktózmentesben persze minden drágább: a Tesco Free From terméke 840 forint kilónként, az Auchanban 967-ért lehet ugyanennyi Parmalat laktózmentes tejfölt venni, az Intersparban a legolcsóbb 1027-ért volt a Riska laktózmentes tejföl kilója.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
A köménymag körül elég kellemetlen balhé volt nemrég, csattanó maszlaggal fertőződött termékeket vetetett le a polcokról a Nébih, ráadásul meg is kellett ismételni a visszahívást. Mostanra a polcokon minden bizonnyal csak biztonságos termékek maradtak; a legolcsóbb az Auchan sajátmárkás Tuti Tippje kilónként 1960 forintért. Az Interspar sajátmárkása 2300 forint kilónként, a Tescóban pedig 2950-ért találtunk kilónként egész köménymagot.