A pénzügyi tervezésben az előrelátást a legnehezebb megtanítani: hogy a gyerekek ne költsék el azonnal a pénzt csokira, üdítőre, hanem azt félrerakva, takarékoskodva, később vegyék meg a vágyott, drágább holmit. Nehéz ugyanis előre kiszámolniuk, hogy mennyi ideig kell várniuk és gyűjtögetniük ahhoz, hogy összejöjjön a szükséges összeg.
Hogyan tervezzünk?
A K&H Bank szakértői azt tanácsolják: a szülők kérjék meg gyermeküket, nevezze meg, mi az a tárgy, amire gyűjteni szeretne. Majd nézzék meg, hogy a vágyott dolog mennyibe kerül. Ezután vegyék végig együtt, mennyi zsebpénzt kap a gyermek egy hétre vagy hónapra, kap-e születésnapra, karácsonyra valamennyit a nagyszülőktől, tud-e diákmunkát vállalni, esetleg papírt gyűjteni.
A nagyokkal maximum egy évre érdemes kalkulálni. Szakértők szerint velük is ki kell számolni, hogy hónapról hónapra mennyi bevételhez juthatnak, és így mennyi idő alatt gyűlik össze a szükséges összeg. A kicsikkel legfeljebb két-három hónapra érdemes előre számolni. Nekik inkább észben tartható eseményekhez kell kötni a pénzügyi tervezést, például születésnaphoz, karácsonyhoz.
Szomorú tényre mutatott rá egy kutatás: a bizonytalanságot jelzi, hogy az azonnali kiadás megjelenik a megtakarítási célok között. A nemzetközi trendeket elemezve ez magyar sajátosság, a fiataloknak tanulni, utazni kellene vagy épp a gyermekvállalást tervezni. Részletek>> |
„Ha egy-két alkalommal segítünk a pénzügyi tervezésben, spórolásban gyermekünknek, és ezt sikerélményként éli meg, később magától is szívesen tűz ki elérendő célokat, és egyedül is előre gondolkodik. Ehhez természetesen elengedhetetlen a szülői példamutatás is: ha gyermekünk azt látja, hogy mi is időről időre megtervezzük a családi költségvetést, és előre kalkulálunk egy-egy program megszervezésével vagy nagy értékű berendezés megvásárlásával, akkor ő is a saját pénzét beosztva tanulja meg a pénzügyi tudatosság szükségességét” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.
Egy nagy lépés helyett sok kicsi
Sokan - főleg a fiatalabbak közül - úgy gondolják, hogy egy nagyobb összeggel kell kezdeni a jövőről való gondoskodást. Pedig ez nem így van, egy nagy lépés helyett sok kicsi - ez az öngondoskodás lényege, főleg ha az ember még csak ott tart, hogy most kezdi el felhalmozni a megtakarításait. A banki szakértő is azt javasolja: kezeljük úgy megtakarításunkat, mint egy állandó kiadást. Rögtön hó elején tegyük félre a megtakarítani szánt összeget, mintha egy közüzemi számlát fizetnénk be. Így sokkal nagyobb az esély a tartalékképzésre. Baj esetén ugyanis bármekkora összeg nagy segítséget jelent, ha kicsit is mérsékelhetjük vele a családi kasszát érő pénzügyi sokkot.