MTI Fotó: Balázs Attila |
Az év elején 27-ről 5 százalékra csökkent a halhús áfája - az európai átlagtól lényegesen elmaradó a magyar halfogyasztás bővülését, az ágazat fellendülését várta az intézkedéstől a minisztérium. Erre nagy szükség is lenne: a Népszavának Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet elnöke beszélt nemrég arról, hogy egy magyar állampolgár átlagosan 6-6,5 kiló édesvízi és tengeri halat, rákot, kagylót, egyéb tenger gyümölcseit fogyaszt, de ebből mindössze 1-1,6 kiló a hazai tógazdaságokból származó hal; európai összehasonlításban a sereghajtók közé számítunk a 18-22 kilós európai átlaghoz mérve.
Az éves halfogyasztásunk harmadát százalékát karácsonykor "tudjuk le", az év eleji áfacsökkentéskor 17-22 százalékos árcsökkenést prognosztizáltak a halhúsnál a szakértők - ebből azonban semmi sem lett - sőt.
A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) szóvivője az MTI-nek arról beszélt a hétvégén: az árak tavalyhoz képest mintegy 5-7 százalékkal emelkedtek. Lévai Ferenc szóvivő szerint a drágulás hátterében több tényező áll. Példaként említette a termelési költségek emelkedését, a dráguló takarmányt, az aszályt, a kötelező béremelést és a súlyadórendelet kedvezőtlen hatását. Ennek ellenére az áremelkedés mértéke az országban sehol nem haladja meg a 10 százalékot - mondta a szóvivő.
Az Mfor.hu korábbi összeállítása szerint emellett egy, a pontyokra veszélyes vírus tizedelte Európában az állományt, ami a hazai árakat is megdobhatta.
Áfacsökkentés nélkül óriásit ugrottak volna az árak?
A helyzet tehát hasonlít ahhoz, amit a tojásnál láthattunk tavaly: az áfacsökkentés csak arra volt elég, hogy a piaci (az áremelkedés irányába ható) folyamatokat mérsékelje. A tojás esetében a madárinfluenza illetve az európai rovarirtószeres botrány miatt szöktek akkor az egekbe az árak, végül mostanra, 2018 végére rendeződött a helyzet, és az év végén már a 2016-os áraknál is lejjebb járunk, nagyjából épp egy áfacsökkentésnyivel (erről friss Árkosár-felmérésünkben írtunk bővebben).
Mekkora a magyar halpiac? A MA-HAL szóvivője szerint idén a tógazdaságokból 13-14 ezer tonna hal kerül ki, az intenzív telepekről pedig mintegy háromezer tonna, amelynek 90 százaléka afrikai harcsa. Az ágazat éves árbevétele 12-13 milliárd forint körül van, ezt várhatóan idén is stabilan tartja majd. Az ágazat édesvízi halból importot nem bonyolít, az export tavaly 3-3,5 ezer tonna volt, ez idén az aszályos időszak és az élénk belföldi halpiac miatt kevesebb lesz. |
Ami a halat illeti: a karácsonykor értékesített halhús 65-70 százaléka ponty, ebből is a legtöbben a feldolgozott, szeletben árult változatot veszik. Az év elején, az áfacsökkentés hatályba lépése után 1900-2000 forintért is hozzá lehetett jutni a pontyszelethez. Ennél a hipermarketekben most magasabb, 2100 és 2200 forintos kilónkénti árat mértünk a legutóbbi árkörképünkben. A KSH korábbi adatai alapján az látszik: bár a pontyszelet ára az első negyedévben valóban csökkent mintegy 5 százalékkal, októberben újra a tavaly téli szintekre emelkedett vissza - mostani mini-körképünk alapján pedig karácsony előtt is ennyiért adják.
Nyugodtan fagyasszuk le - nem kell az utolsó pillanatban vásárolni
A szóvivő az MTI tudósítása alapján azt javasolja a fogyasztóknak, hogy ne hagyják a karácsony előtti utolsó napokra a halvásárlást, mivel a konyhakész, friss halak nagy választékban már december elejétől beszerezhetők, a néhány hetes mélyhűtés nem árt a halaknak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ellenőrzései minimális hiányosságokat tártak fel az elmúlt három évben, a magyar hal biztonságos és kifogástalan minőségű élelmiszer.