Korán jött az Árkosár
Kissé szokatlan időpontban teszi közzé a KSH a májusra vonatkozó inflációs adatot: 10-én, hétfőn érkezik majd a hivatalos gyorstájékoztató a fogyasztói árak alakulásáról. Nem a dátum a szokatlan, hiszen jellemzően az adatközlések időpontja valóban 10-e környéke szokott lenni az egyes hónapokban, a mostani azonban az egyetlen alkalom az évben, amikor hétfőn lát napvilágot az adat.
Négy-négy keddi és pénteki, három csütörtöki adatközlésre jut egy hétfői idén, szerdára egyszer sem esik inflációsadat-közlés. A KSH közzétételi naptára alapján a fogyasztói árakról szóló gyorstájékoztatókat az alábbi napokon adták/adják ki 2024-ben:
Január 12. péntek |
Február 9. péntek |
Március 8. péntek |
Április 11. csütörtök |
Május 10. péntek |
Június 10. hétfő |
Július 9. kedd |
Augusztus 8. csütörtök |
Szeptember 10. kedd |
Október 10. csütörtök |
November 12. kedd |
December 10. kedd |
Privátbankár Árkosár-felmérése több mint 17 éve jelentkezik havi rendszerességgel, cikkünk az eredményekről minden hónapban egy nappal a KSH adatközlése előtt kerül nyilvánosságra. Mivel azonban ez most kivételesen hétvégére esne, egy kicsit pontosítunk a gyakorlaton, és már pénteken, a KSH adatközlése előtti utolsó munkanapon olvashatják az eredményeket - ahogy a KSH, úgy a Privátbankár sem hétvégén publikálja az adatokat.
Felmérésünket ezúttal is 3 hipermarketben végeztük, az Auchan, a Tesco és az Interspar egy-egy egységét látogattuk végig június 3-án. (A módszertanról itt olvashat többet.) Ezúttal is ugyanazt a 30 élelmiszert vizsgáltuk, amelyek árát bő 17 éve minden hónapban feljegyezzük.
Rekorder árcsökkenés után komoly havi drágulás
A múlt hónapban emlékezetes eredményekről számoltunk be: a Privátbankár Árkosár-felmérések bő 17 éves történetének legnagyobb éves árcsökkenését mértük a hazai hipermarketekben májusban. A megelőző év gigantikus áremelkedései után nem meglepetés a korrekció, aminek mértéke persze meg sem közelíti az egy évvel korábbi drágulás mértékét. Úgy tűnik azonban, hogy a jelentősebb árcsökkenés nem mutatkozik tartósnak:
júniusban ugyanis az előző havinál magasabb árakat mértünk a hipermarketekben, az éves árcsökkenés pedig a legalacsonyabb lett a 2024-es adatok közül.
Ami a havi adatokat illeti: a májusban mért közel 3 százalékos csökkenés után júniusra 3,5 százalékot emelkedtek az árak az előző hónaphoz képest.
Egyes termékeknél ugyanis a korábbi akciókkal most nem találkozhattunk, a kosárban több termék drágult, mint aminek az ára csökkent. A vizsgált három áruház mindegyike drágábban adta a nagybevásárlást júniusban, mint májusban: az Auchanban 2 százalék fölötti áremelést mértünk, a Tescóban és az Intersparban valamivel 4 százalék fölötti drágulást találtunk az előző hónaphoz képest a teljes kosár tekintetében. Ebből jött ki az átlagos 3,5 százalékos havi emelkedés a hipermarketekben - egyetlen hónap alatt 1197 forinttal drágább lett a családi nagybevásárlás.
Ami az éves változást illeti: folytatódott az árcsökkenés, ahogy az elmúlt 7 hónapban, úgy ezúttal is negatív lett a Privátbankár Árkosár éves árindexe.
Az Auchanban emelkedett, a Tescóban csökkent a kosár értéke tavalyhoz képest, míg az Intersparban épp stagnált. A 0,4 százalékos éves árcsökkenés azonban a legalacsonyabb, amit a fordulat óta mértünk - mindössze 154 forinttal van a 2023 júniusi szint alatt a nagybevásárlás ára, tavaly november óta ennél mindig nagyobbat csökkent az éves kosárérték.
Mindez a grafikonunkon is jól látszik:
Újra 35 ezer fölött az Árkosár átlaga - minimális különbség az áruházak között
A havi emelkedésnek köszönhetően a Privátbankár Árkosár ellenértéke az előző havi 34 ezer forint alatti érték után júniusban újra 35 ezer forint fölé ugrott. Három hónapig tartott tehát a "kegyelmi állapot", amikor átlagosan 35 ezer forint alatt letudhattuk a nagybevásárlást, júniusban újra e fölött a szint fölött vagyunk.
Spórolni úgy tudunk, ha belépünk a hűségprogramokba és használjuk hűségkártyáinkat, telefonos alkalmazásainkat. Ha mindent ott veszünk meg, ahol a legolcsóbban adják, akkor valamivel 33 ezer forint alatt megúszhatjuk a nagybevásárlást, de ehhez mindhárom áruházat végig kell járnunk, ami extra költségekkel, időráfordítással járhat. A három áruház között egyébként a végösszeget tekintve minimális az eltérés: a legdrágább és a legolcsóbb között is mindössze 460 forint a differencia, ami csupán 1,3 százalékot jelent.
Ugyankkor nem lesznek boldogok a nyugdíjasok. Hiszen ahogy arra laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporhoz tartozó Mfor szokásos havi Nyudíjas Árkosár-felmérése is rámutatott, csak a május eleji akcióknak volt köszönhető a múlt havi, meglepetésszerűen alacsony kosár-érték, ugyanis júniusra „helyreállt a rend”: a májusinál 820 forinttal (3,1 százalékkal) magasabb, 27 648 forint lett a bevásárlás végösszege. Ennek hátteréről itt olvashat bővebben >>>>
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Az előző hónaphoz képest az akciók kifutása után a krumpli ára emelkedett a legnagyobb mértékben, kétharmadával lett drágább (+68,5 százalék). 25,5 százalékot emelkedett a párizsi ára is, ezeken kívül 10 százalékot meghaladó áremelkedést mértünk a banánnál és a kólánál is májushoz képest. Kétszámjegyű havi árcsökkenést ezúttal csak az almánál mutattunk ki (-12,5 százalék).
Tavaly júniushoz képest többségben vannak a nagyobb mértékben olcsóbbá váló termékek, mint a drágulók. A legnagyobb áremelkedést továbbra is a narancslé esetében mértük (+70 százalék), a dobogó második fokára a pezsgő (+26,7 százalék) került, harmadik lett a cukor (+25,1 százalék). Egy év alatt a legnagyobb mértékben az UHT tej ára csökkent (korábban árstopon kívüli, 1,5 százalékos változat), közel 37 százalékkal lett olcsóbb. Szintén 30 százalék fölötti mértékben csökkent a tojás és a liszt ára is egy év alatt. A legnagyobb éves árváltozásokat az alábbi termékeknél mértük:
Havi legolcsóbbak: itt a választási kosár!
A hétvégén választ Magyarország, az Európai Parlamentbe is delegálhatunk képviselőket, valamint a helyi önkormányzatokba is, ahogy a polgármesterek személyéről is dönthetünk. A választások környékén ebbe a rovatunkba (ahol márkára és minőségre való tekintet nélkül csak a legalacsonyabb árakat keressük) három, a tematikához közelről vagy távolról illeszkedő élelmiszert választottunk.
A politikusok például előszeretettel kedveskednek ilyenkor a választópolgároknak krumplival. Ha ezt hipermaretekben szereznék be, akkor a legalacsonyabb kilónkénti árat az Auchanban találják: 368 forintba került kilónként a 2 kilós kiszerelésű, francia származású burgonya. A második helyen szintén francia krumpli szerepel, a Tescóban az 5 kilós krumpli kilója 381,5 forint volt. Az Interspar legolcsóbb krumplija magyar volt, de 422 forintba került kilónként.
Ha valaki pezsgővel koccintana kedvenc politikusa győzelmére, a legolcsóbb verziót a Tescóban találja, 1099 forintért adtak ottjártunkkor egy üveg Königet. Az Intersparban 1199 forint volt egy üveg Burg pezsgő, míg az Auchanban a legolcsóbb pezsgő címért folytatott versenyben holtversenybe került a Rex és a Szovjetszkoje Igrisztoje, üvegenként 1299 forintért adták mindkettőt.
Végül megnéztük azt is, hogy a narancs, ami a nagyobbik kormánypárt nem hivatalos jelképe, mennyibe kerül most a hipermarketekben. A legolcsóbbat az Intersparban találtuk, ahol 499 forint volt a görög narancs kilója. Az Auchanban 545-ért egyiptomi narancsot vehetünk, de a Tesco sem volt sokkal drágább: 549 forintért adták a narancs kilóját. (Magyar narancsot továbbra sem árulnak - kicsit sárgábbat, kicsit savanyúbbat sem.)