A tavaszi ünnephez kapcsolódó termékek listáját mi is górcső alá vettük a Privátbankár legfrissebb Árkosár felmérésében, a Központi Statisztikai Hivatal felmérése most megerősítette a mi tapasztalatainkat: évről-évre valóban drágább lesz a húsvéti ünnep. A boltok már letudták a roham egy részét, igaz, a kereskedelemben dolgozók számára a holnapi szombat már nem szünnap, így holnap jöhet még egy hullám az üzletekben. De mit vásárolunk és mennyiért?
A KSH felmérése szerint tavaly márciusban – akkor ekkorra esett a húsvét – a háztartások egy főre jutó fogyasztási kiadása 74,9 ezer forintot tett ki összesen, ebből a legnagyobb arányban (27,4 százalékban) élelmiszerekre és alkoholmentes italokra költött a lakosság. Ez nem csak a húsvéti menüt takarja, persze, hanem az egész havi fogyasztást, de az ünnepek alapvetően meghatározták, mit is vettünk. A kereslet ráadásul akkora a termékekre, hogy idén jelentős importra volt szükség sonkából és tojásból, erről korábban itt írtunk bővebben.
Terülj-terülj, asztalkám
Az élelmiszerek közül sonkára és szalámira adta ki a legtöbbet a lakosság, erre fejenként 1209 forintot költöttünk, ami mintegy harmadával haladta meg az év átlagos havi értékét, mértékét tekintve pedig fejenként 0,7 kilót ettünk meg belőlük – másfélszeresét az éves átlagnak. Tojásból is húsvét környékén vásárolunk a legtöbbet, az egy főre jutó fogyasztás volumene 2016 márciusában közel negyedével, 23,4 százalékkal volt magasabb, ez fejenként leosztva 15 tojást jelentett csak tavaly márciusban.
Persze, a húsvét elképzelhetetlen csokoládé nélkül, erre átlagosan 796 forintot költöttünk egy évvel ezelőtt, ami 76,1 százalékkal haladta meg egy átlagos hónap fogyasztását a vizsgált évben. Az alkoholos italokra kiadott összeg is emelkedik az ünnepnapok közeledtével, erre 990 forintot fordítottak a háztartások fejenként. Az édesiparnak egyébként a húsvét jelenti az egyik legfontosabb szezont, ahol úgy tűnik, bár már a minőségi termékeket keressük, ezzel párhuzamosan kevesebbet költünk édességre, ennek okairól itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>>
Itt az új szabályozás: te rendesen megnézed az árcímkét? Lassan 5 éve nem hajlandóak átállni a magyar vásárlók: továbbra is darabra vásároljuk a tojást, nem pedig a kilónkénti árat nézzük a vásárlásnál. Három hete változtattak az árcímkéken, hátha jobban feltűnik, hogy az olcsóbb néha drágább - megnéztük, betartják-e az áruházak az intézkedést, és mennyibe kerül igazából a legolcsóbb tojás a hipermarketekben. A cikk folytatásáért kattints ide! >>> |