4p
Ma már alig tudunk lépni az elektronikai piacon anélkül, hogy ne botlanánk valamilyen, az otthonunkat felokosító kütyübe. Ezeket a hangvezérelt eszközöket ráadásul könnyű irányítani, hiszen elég csak odaszólni nekik, és már kapcsolják is a lámpát, a sütőt, leengedik a redőnyt, vagy bekapcsolják a fűtést. Kényelmes és praktikus – egészen addig, amíg valaki illetéktelen nem használja ellenünk a saját otthonunkat.

Amennyire természetes számunkra a beszéd, olyan nehéz ezt megtanítani a számítógépeinknek: míg 1995-ben a hangfelismerő szoftverek a bediktált szavak 43 százalékát tévesen azonosították, alig húsz év alatt ez a hibahatár 6,3 százalékra szűkült, sőt, ma már a különböző dialektusokat is jól kezelik a gépek. Ehhez óriási fejlődésre volt szükség a mesterséges intelligenciák piacán, az IEE Spectrum cikke szerint ma 30 hónap alatt érjük el azt a teljesítménynövekedést, amihez korábban 30 év megfeszített munkára volt szükség.

Ma már nem is kell túlságosan messzire mennünk ahhoz, hogy ilyen eszközt találjunk, jó eséllyel ugyanis mindenki hord a zsebében egy erre alkalmas mobiltelefont. Az Android vezérelte telefonokban ma a Google asszisztens, az iPhoneokban Siri, a Microsoft telefonjaiban pedig Cortana lesi minden kívánságunkat. Ezeket ráadásul az internet segítségével összekapcsolhatjuk más okos eszközökkel – például a termosztáttal vagy az okos sütőnkkel, így a mobilunkon vagy az Amazon Echón keresztül az egész házat is irányíthatjuk, mint ahogy az az alábbi videón is látható:

A hangvezérlésnek azonban van egy átka: bárki aktiválhatja az eszközt, aki ismeri a megfelelő aktiválószót.

Hogyan működik?A legtöbb virtuális asszisztenst valamilyen aktiváló szóval, jellemzően a mesterséges intelligencia nevével tudjuk aktiválni. Ekkor az eszköz „felébred”, bekapcsol a mikrofon, hogy rögzíteni tudja a parancsunkat, ennek értelmezése után pedig végrehajtja azt. Az alábbi asszisztensek a következő alapértelmezett „ébresztővel” érkeznek:

  • Google Asszisztens: OK, Google...
    Apple Siri: Hey, Siri...
    Microsoft Cortana: Hey, Cortana...
    Amazon Echo: Hey, Alexa...

Ezeket természetesen némi utánajárással bármikor módosíthatjuk a saját szánk íze szerint, ez azonban nem kötelező, és nem mindenki él vele.

De hová lett apu fizetése?

Így történhetett, hogy San Diegóban egy kislány a családi Amazon Echo segítségével 160 dollárért (nagyjából 50 ezer forintért) rendeltetett magának az eszközt működtető mesterséges intelligenciával, Alexával egy babaházat. Az Index szerint az AI ugyanis szó szerint vette a kislány kérdését játék közben („Alexa, veszel nekem egy babaházat?”), és mivel az eszköz össze volt kapcsolva az édesapa bankkártyájával, órákkal később meg is érkezett a postás, a szülők legnagyobb döbbenetére.

Ez eddig egy aranyos, de meglepő történet. Az esetről azonban beszámolt a helyi televízió, és miután a riporter megismételte a kislány szavait, városszerte minden Alexa megőrült, és tömegével kezdtek babaházat rendelni a saját tulajdonosaiknak. A tévétársaságot azóta elárasztották a panaszlevelek, ez azonban jó figyelmeztetés arra, hogy mennyire nem állunk még készen a technológia megfelelő használatára.

Kütyüink a bűn szolgálatában

A napokban ért véget a világ legnagyobb technológiai fesztiválja Los Angelesben, a 2017-es CES pedig tömve volt különböző okos eszközökkel, amik mind-mind hálózatba kapcsolva, az internet segítségével kommunikálnak egymással. A Dolgok Internete („Internet of Things”) azonban nem csak számunkra jelent kényelmet, hanem egy teljesen új platformot is az adathalászok számára – ezeket az eszközöket jellemzően ugyanis alig védik feltörés ellen, az alapértelmezett jelszavakat pedig gyakorlatilag bárki megszerezheti az internetről, ezt közölte a Kaspersky Lab a Privátbankár.hu-val.

Forrás: phx.corporate-ir.net
Nemrég az amerikai bíróság kért a tanúk padjára egy ilyen robotot, mivel az lehet a megoldás kulcsa egy gyilkossági ügy felgöngyölítésének, erről korábban itt írtunk bővebben.>>>

A vírustámadásokon kívül, amikből ma már egyre többet az ilyen eszközökön keresztül követnek el, érdemes szem előtt tartani az ilyen készülékek potenciális képességeit, például, hogy képes-e rögzíteni a közelében folyó beszélgetéseket. Nem nehéz belegondolni, hogy ha a hozzáférési jogosultságok védelme gyenge, akkor könnyen elképzelhető, hogy esetleg valaki más is hallja a diskurzust. A gyártó így azt javasolja, hogy amint tehetjük, változtassuk meg a gyári jelszavakat, lehetőleg valamilyen erősre, valamint rendszeresen ellenőrizzük a szoftverek frissességét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Döntöttek a vásárlók, lépéskényszerben a cégek
Buksza blog | 2025. április 1. 07:17
Egy friss felmérésből az derült ki, hogy megszűnőben van az az igényes fogyasztóréteg, amely ragaszkodott az ismert, megszokott, bevált termékmárkákhoz vásárlásai során.
Vásárló Ilyen is nagyon régen volt a magyar boltláncokban
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. március 31. 05:44
Újra csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő termékek átlagára havi szinten, amire legutóbb tavaly nyáron volt példa. 
Vásárló Gigasztár állt a volt first lady mellé
Buksza blog | 2025. március 29. 12:11
Két évvel ezelőtt indította útjára Michelle Obama egészséges üdítőitallal foglalkozó közhasznú vállalkozását, amelybe beszállt az egyik legismertebb, jelenleg is aktív kosárlabdázó.
Vásárló Politika, pirula, profit – így tarol a modern reklámipar
Elek Lenke | 2025. március 26. 15:02
A reklámipar ma már nem a klasszikus kampányokról szól, hanem a kreativitás, a gyors reagálás és a digitális jelenlét uralja. A politikától a gyógyszeriparig minden ágazat használja, miközben a reklámformák egyre sokszínűbbek: influenszerek, mesterséges intelligencia és álcsatornák is beléptek a játékba. De hol húzódik az etika határa?
Vásárló Riasztó eredményre jutott a brit Aldi az időszakos termékeknél
Buksza blog | 2025. március 23. 16:24
Az Egyesült Királyság a gazdagabb országok közé tartozik, ám most egy kiábrándító adat érkezett. 
Vásárló A BYD megirigyelte a Dacia sikerét, indul a gőzhenger
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 16:16
Még el sem indult a termelés a BYD szegedi üzemében, de az értékesítés terén már gőzerővel folyik a terjeszkedés. 
Vásárló Kiborítja a boltosokat az árrésről szóló legújabb ötlet, új címkék jöhetnek a romániai üzletekben
Buksza blog | 2025. március 23. 12:12
Romániában azt találta ki az állami fogyasztóvédelmi hatóság, hogy a boltok tüntessék fel a termékek árában foglalt árrést az árcímkéken. A kiskereskedők szerint csacsiság a javaslat.
Vásárló Vészjósló eredményeket tettek közzé Európa egyik központi repterén
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 15:41
Finoman szólva sem teljesített jól a biztonsági szolgálat.
Vásárló A Lidl elárulta, miről lehet felismerni az árrésstopos termékeket
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 10:17
A kereskedelmi vásárlókat nem szolgálja ki árrésstopos termékekkel a Lidl, a lakosságra viszont semmilyen korlátozás nem vonatkozik – jelentette be a társaság.
Vásárló Amin nem szabad spórolni: a gyermek gumipapucs
Márkázott tartalom | 2025. március 20. 09:20
Semmilyen gyermekeknek szánt lábbelin nem szabad a fogunkhoz verni a garast, mert komoly károkat tudunk okozni. Egyrészt anyagilag is rosszabbul járhatunk, ha mindenképpen az olcsóbb változathoz ragaszkodunk, másrészt pedig a gyermek lábának fejlődése és a járása kerülhet veszélybe, ha nem a megfelelő kialakítású és minőségű cipőt adjuk rájuk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG