Az elmúlt években a magánszállás-gyűjtő oldalakon gombamód elszaporodtak a kiadó helyek, csak Budapesten több ezer ilyenből válogathatunk. Ez persze nem meglepő, hiszen a turisták átlagosan jóval magasabb árakon veszik ki az apartmanokat, mint egy albérlő tenné. Összehasonlításképpen: egy 120 ezer forintos albérlet esetén a tulajdonos nagyjából 4 ezer forintot keres naponta, míg szálláshelyek között még a szezonon kívül is ritka az 5 ezer forint/fő/éj alatti ár.
Özönlenek a külföldi turisták Magyarországra - Idén májusig a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,9, a belföldi vendégeké 4,5 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest. Tovább >>> |
Csak ezeket a számokat elnézve jó üzletnek, könnyű pénznek tűnhet a szállásadás – mindenekelőtt azonban érdemes jól átgondolni, hogy tényleg képesek vagyunk-e vállalni az ezzel kapcsolatos hercehurcát.
Könnyű pénz vagy teljes állás?
Az ilyen tevékenység ugyanis komoly idő- és energiaráfordítást igényel a tulajdonostól: a vendégek fogadása, az adminisztráció és a szálláshely karbantartása, rendszere takarítása hamar teljes értékű munkává válhat, ami nehezen egyeztethető össze egy ezzel párhuzamosan végzett főállással. Továbbá figyelni kell arra, hogy bármikor elérhetőek legyünk a vendégek számára, váratlan problémák esetén azonnal rendelkezésre kell állnunk.
Amennyiben több oldalon is regisztráljuk a szállást, előfordulhat, hogy többen is foglalnak ugyanazon időre a különböző oldalakon, ennek tisztázása pedig a gyakorlatban sokszor a szállásadót terheli. Érdemes figyelembe vennünk a nyelvi akadályokat is: amennyiben külföldi turistákkal szeretnénk növelni a bevételeket, elengedhetetlen a társalgási szintű angol tudás.
A szállásadó oldalak közleményeinek tanulsága, hogy lényeges körülmény az ingatlan elhelyezkedése. Leginkább Budapesten indulnak jó esélyekkel az új szállásadók, de a városon belül is komoly eltérések lehetnek a kerületek között. Jellemzően a belvárosi, turisztikai célpontokhoz közel eső részeken érdemes próbálkozni.
Hogyan, kinek és mit kell adózni?
A szállásadó oldalak általában csak közvetítő szerepet játszanak, a legtöbb esetben a tulajdonos felelőssége, hogy minden rendben legyen jogi szempontból. Erről korábban már írtunk részletesebben. A kis szálláshelyek üzemeltetése cégként, egyéni vállalkozói formában vagy adószámos magánszemélyként történik.
Nincs lakásod, de szeretnél befektetni? A kalkulátor segít, hogy találj egy jó hitelt! |
Az szja rendszerben három lehetőség közül választhat a magánszemély: tételes átalányadózás, tételes költségelszámolás vagy a 10 százalékos költséghányad alkalmazása. Átalányadó esetén a fizetendő díj 2017-ben 38 400 forint/szoba/év. Költségelszámolásnál nem a kiadásból származó bevételt, hanem a kiadásokat tudjuk elszámolni. A döntés előtt azonban mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni, ezzel ugyanis jelentős összegeket spórolhatunk. Fontos kiemelni, hogy a szállásadásból származó bevétel után negyedévente adóelőleget is fizetni kell.
Tételes átalányadózás esetén korábban 6400 forintos egészségügyi hozzájárulást is kellett fizetni, ezt azonban idén már eltörölték. Ezen felül ugyanakkor fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amennyiben a magánszemély nem biztosított.
Áfa? Ifa?
A magán szálláshelyek bérbeadása kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak minősül, így az Áfa-törvény hatálya alá tartozik. Amennyiben az éves bevétel nem haladja meg a 8 millió forintot, választható az alanyi mentesség.
Az idegenforgalmi adó mértéke változó, az államilag hozott jogszabály csak a törvényi maximumról rendelkezik. Az Ifa lehet százalékos vagy fix összegű, Budapesten jellemzően a szállásdíj 4 százaléka – olvasható a tudatosadózó.hu-n. Ezt az adót nem a szállásadó fizeti, hanem a vendég – a beszedett adót azonban havonta kell fizetni a helyi önkormányzat számlájára, valamint idegenforgalmi adó bevallást is kell készíteni.
További költség az építmény után felszámolt idegenforgalmi adó, vagyis az ingatlanadó. Ennek mértéke jelentős eltéréseket mutat önkormányzatonként, de általában nm/év alapon kell fizetni. Egyes helyeken még az ingatlanra is kivetnek ún. kommunális adót, amit a kiadott lakások után kell fizetni. Szükség lesz továbbá adószámra is, mert a vendégeknek számlát kell kiállítani, ezeket pedig havonta le kell jelenteni az interneten keresztül.
És még ezen felül…
Ezen költségek kifizetésével gyakorlatilag már törvényesen ki lehet adni az ingatlant, de érdemes figyelembe venni a további fizetnivalókat. Mivel a szálláshely-szolgáltatás nem azonos az ingatlan bérbeadással, így a rezsi fizetése is a tulajdonost terheli.
A szálláskereső oldalak egymástól eltérő díjakat számolnak fel. Van, ahol a megjelenés számít, máshol csak a valóban összejött üzletekért kell fizetni. Ez az összeg lehet százalékos vagy fix összegű. Fontos szempont a reklámozás is: az igazán felkapott szállásokat gyakran igen sok pénzért sorolják előbbre a szálláskereső-oldalak, a lista hatodik oldalán szereplő ajánlatok pedig viszonylag kevesebb embert érnek el.
Érdemes tehát minél pontosabb költségvetést készíteni, ami tartalmazza a váratlan költségeket és az állandóan pótolandó tételeket is. (vécépapír, kéztörlő, mosogatószer, ágyneműmosás és takarítás költsége, stb.) A bevétel oldalon okosabb szerényebben számolni a profitot, mivel az szobaárak komoly eltéréseket mutatnak az év során. Míg a nyáron akár minden nap lehet vendég a háznál, a téli hónapokban – még a belvárosban is – a felére eshet a szobakihasználtság.
Elképesztő tömeg van az országban – aki most keres szállást, elkésett Felpörgeti az amúgy is élénk hazai turizmust a vizes világbajnokság és a Forma-1, Budapesten és Balatonfüreden már alig lehet szállást találni júliusra - További részletek >>> |