A jegybankelnök jelzésének megfelelően tovább folytatta a kamatvágást az MNB Monetáris Tanácsa. Ezúttal azonban nem a jól megszokott 25 bázisponttal lazított a jegybank, hanem ennél minimálisan óvatosabb álláspontra helyezkedett, és 20 bázisponttal, 3,8%-ra csökkentette az alapkamatot. Ez azonban meglepte a piacot, hiszen a többség csupán 10 bázispontos vágást várt - mondta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője.
Gabler Gergely |
Ezúttal a jegybankelnök nem tart sajtótájékoztatót a kamatdöntés után, de a 15 órakor megjelenő sajtóközleményből megismerhetjük a döntés mögötti főbb okokat. Nagy kérdés, hogy ezek után mekkora léptékben folyik a kamatcsökkentési ciklus, de várhatóan hasonló kamatcsökkentéseket láthatunk az elkövetkező hónapokban is. Ez alapján év végére az általunk korábban várt 3,5% helyett 3%-ig csökkenhet az irányadó ráta - mondta az elemző.
A Fed indokolná az óvatosságot
Korábban arra számítottunk, hogy 4 százalékon megáll a monetáris lazítási ciklus, ám a jegybankelnök a legutóbbi sajtótájékoztatóján egyértelműen jelezte, hogy "még nem végeztek”. Eközben egyre nő a feszültség a nemzetközi piacokon a Fed QE3 program kivezetése kapcsán. Az amerikai jegybankárok sem sokat segítettek a hangulat oldásában, hiszen továbbra is igen bizonytalan, hogy mikor indul meg a havi 85 milliárd dollár keretösszegű kötvényvásárlási program kivezetése.
A bizonytalanság a fejlett országok hosszú államkötvény hozamait igencsak megemelte, és ez továbbterjedt a feltörekvő piacokra is. A hazai 10 éves állampapír hozam is nagyot emelkedett az elmúlt hónapokban, így egyre kisebb a tere az MNB-nek is a kamatvágásra.
Az infláció nem akadály
Az inflációs cél tekintetében azonban még koránt sincs ok az aggodalomra, a hatósági energiaár-csökkentéseknek és a tavalyi magas bázisnak köszönhetően továbbra is rekord alacsony szinteken jár a magyar fogyasztói árindex. Júliusban év/év alapon 1,8%-os volt az inflációs mutató, de a kormányzati intézkedésektől szűrt mutatók is a mélyben vannak. Jövőre bár emelkedő árindexre számítunk, valószínűleg nem haladja meg nagyon az MNB inflációs célját a mutató.
Tartósan 300 feletti forint?
Bár a tovább csökkenő kamatok alapján arra is gondolhatunk, hogy a forint gyengülő pályára áll, szerintünk ez nem lesz tartós - mondta az Equilor elemzője. Ez persze nagyban függ a most formálódó devizahiteles mentőcsomagtól is, hiszen egy tömeges hitelforintosítás, kellő MNB segítség nélkül megbillentheti a forintot, és előcsalogathatja a forint ellen spekulálókat.
3,5%-ot látnak az Erste elemzői
Az Esrte elemzői is 10 bázispontos csökkentést vártak, összhangban a piaci konszenzussal. A kamatdöntés kimenetele így meglepetésnek mondható - áll közleményükben.
Ami a kilátásokat illeti, a tér a további kamatvágásokra egyre kisebbnek tűnik az Erste elemzői szerint. A piaci árazások már csak nagyon minimális további csökkentést jeleznek előre. Az infláció ugyan továbbra is alacsony - júliusban mindössze 1,8%-os volt az éves index - de nem szabad elfelejteni, hogy ennek a kormány árcsökkentési politikája is az oka, rezsicsökkentések nélkül ugyanis az infláció valamivel 2,5% felett lenne. Ugyanakkor a belső kereslet továbbra is gyenge. Mindenesetre jól látszik, hogy a tanács szeretne addig elmenni a monetáris enyhítésekkel, ameddig csak lehetséges, jelentsen az bármilyen kismértékű további kamatvágást. Fontos látni azt is, hogy az amerikai Fed egyre közelebb kerülhet extrém laza monetáris politikájának mérsékléséhez, ami nem igazán jelent majd támogató környezetet a további jelentősebb mértékű hazai kamatcsökkentéseknek.
Korábbi várakozásunk az év végi alapkamat-szintre vonatkozóan 3,5% volt. Ez lehet, hogy továbbra is tartható, de nagy kérdés, hogy mit fog tartalmazni a tanácsi közlemény és a piaci hangulat hogyan fog alakulni. Még az sem tartjuk kizártnak, hogy a csökkentési ciklus véget is ért a jelenlegi 3,8%-os szinten. Az MNB mai döntése azonban összességében nem javítja az előrejelezhetőséget, hiszen a mostani 20 bázispontos lépésköz meglehetősen szokatlannak mondható.