Az MTI előzetes felmérésébe bevont összes nagy londoni befektetési és elemzőház - Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch, BNP Paribas, JP Morgan, Morgan Stanley, Goldman Sachs, 4cast - felzárkózó térségi közgazdászai kivétel nélkül azt jósolták, hogy a monetáris tanács kedden nem változtat az alapkamaton.
A Goldman Sachs, a JP Morgan és Barclays Capital londoni elemzői egyaránt kiemelték előrejelzéseikben, hogy Magyarország kockázati mutatói javultak az elmúlt időszakban, a forint erősödött és a CDS-díjszabások jelentősen csökkentek.
A JP Morgan bankcsoport citybeli közgazdászai szerint ennek alapján úgy tűnik, hogy a monetáris tanács négy külsős tagja helyesen járt el, amikor a múlt havi kamatdöntő ülésen megakadályozta az újabb kamatemelést.
Korábban a Reuters is szondázta az elemzőket a magyar alapkamatról, az eredmény alapján egyöntetűen szinten tartás várható. A Reuters által megkérdezett 28 elemző év végére adott prognózisa szerint a kamat 6,5 százalékra csökken, majd 2013 decemberére tovább esik, 6 százalékra. Részletek >>
A Goldman Sachs friss elemzésében mindazonáltal nem zárja ki a további kamatemelések lehetőségét sem, év végére pedig újra 7 százalék körüli kamatot jósolnak.
Mint ismeretes, a jegybank legutóbbi kamatdöntő ülésén nem egységes döntés eredménye volt az alapkamat szintentartása, az emelés egyetlen szavazaton múlt, a jegybank elnöke és két alelnöke 50 bázispontos emelést javasolt - részletek >>
Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke nemrég úgy nyilatkozott: a Monetáris Tanácsnak "észben kell tartania" a forint erősödését és a piaci feszültségek enyhülését, amikor kamatdöntő ülést tart februárban. Karvalits bár legutóbb az emelésre szavazott, úgy vélte: végső soron igazolódik a döntés [a kamat tartásáról], hiszen a piac kedvezően fogadta a lépést.
Ami az inflációt illeti: januárban a fogyasztói árak 5,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A várakozásokat meghaladó növekedés hátterében az áfa-kulcs emelése, a forint gyengülése és az üzemanyagárak drasztikus emelkedése áll. Januárban a forint történelmi mélypontjára süllyedt az euróval szemben, és az üzemanyagok ára kétszer is megdöntötte a történelmi csúcsot.