Az új török elnöki palota (Wikimedia Commons) |
Hétfőn a török tőzsde indexe, az ISE Istanbul 30 6,6 százalékkal esett, főleg a pénzintézeti és idegenforgalmi részvények zuhantak. A deviza ugyan erősödött 1,2 százalékkal, de ezzel is csak egy részét dolgozta le a péntek esti 3-4 százalékos zuhanásnak. A tíz éves török államkötvények hozama 0,64 százalékponttal 9,53 százalékra emelkedett. Sokan találgatják, hogy a török gazdaságot mennyire fogja megviselni a politikai bizonytalanság.
A török jegybank máris lépéseket jelentett be, deklarálták, hogy a bankok számára korlátlan likviditást biztosítanak. A szóban forgó napközbeni likviditási hitelre nulla kamatot fognak felszámolni. A bankok számára korlátlanná tették a devizaletétek elhelyezésének lehetőségét is, eddig 50 milliárd líra volt a korlát. A devizaletétért cserébe a jegybank török lírát kölcsönöz a pénzintézeteknek.
A kormány elszánt mindenre
Mehmet Simsek, a gazdaságért felelős miniszterelnök-helyettes a Hurriyet Daily News szerint mindenkit biztosított arról, hogy a török gazdaság makrogazdasági alapjai szilárdak, de a kormány kész minden szükséges lépést megtenni. Állítólag telefonos konferenciát is tartott külföldi intézményi befektetőknek.
A török gazdaság eddig alapvetően jól volt: a Világbank szerint az első negyedévben évesítve 3,3 százalék volt a GDP növekedése, ami ugyan elmarad a tavalyi 4,0 százalékos átlagos növekedéstől, de még mindig sok ország megirigyelhetné. A növekedést nagyrészt a lakossági fogyasztás húzza, a minimálbért például nemrég 30 százalékkal emelték, és tavaly a kormányzati költekezés is magas volt a választások miatt.
Hatalmas segélycsomag készül
A török jegybank nemrég több lépcsőben évi 9 százalékra csökkentette az overnight hitelezés kamatát. Az infláció hagyományosan magas az országban, bár az élelmiszer-áraknak köszönhetően az utóbbi időben ez is sokat javult.
Még pénteken, a puccs előtt jelentette be Mehmet Simsek, hogy 35 milliárd líra (mintegy 10,6 milliárd euró) értékű gazdasági segélycsomagot állítanak össze az ország keleti, dél-keleti régiójának támogatására. Itt elmaradottabb, részben kurdok lakta területek vannak, ahol sokszor harcok folynak. A csomagból például gyáraknak nyújtanak majd termékeikre felvásárlási garanciát.
Kellene a külföldi befektető
A puccskísérlet előtt még optimistán nyilatkoztak arról, hogy a külföldi befektetők jó véleménnyel vannak az országról és növelik törökországi tőkebefektetéseik értékét. Simsek erre bizonyítékként a tőkepiaci árazást is felhozta. Kérdés, a puccskísérlet után merre tartanak majd hosszabb távon a tőzsdei árak. Külföldi tőkebeáramlásra az országnak nagy szüksége van, mivel a külkereskedelmi mérlege deficites.
A török gazdaság fellendülőben van, fiatal, erős vásárlókedvű emberek hajtják – mondja a Handelsblatt.com riportere. A 2014-es évben Németország 19 milliárd, 2015-ben már 22 milliárd euróért exportált a muzulmán országba, ami történelmi rekord és 16 százalékos növekedés. A németek főleg autókat, autóalkatrészeket, gépeket szállítanak Törökországba – így közvetve magyar beszállítók is érintettek lehetnek az üzletben.
Német gyárak török földön
Számos cég gyártást is telepített Törökországba, mint a Siemens, a Bayer vagy a BASF. Az Ázsia és Európa között, de Afrikához is közel levő országnak nagyon előnyös a földrajzi fekvése. Ráadásul alacsonyak a termelési költségek is, a külföldi befektetőket pedig adókedvezményekkel várják.
Magyarország külkereskedelmében 564 millió euró volt a török export értéke az év első négy hónapjában a KSH adatai szerint. Ez az összes exportunknak mindössze 1,8 százaléka. Az import még kisebb, csak 210 millió euró volt (0,8 százalék).