5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A G-20 találkozó nagy eseménye az amerikai és a kínai elnök találkozója lesz. Vajon meg fognak egyezni valamiben, vagy legalább lesz tűzszünet a vámvitában? Az is érdekes kérdés, hogyan fogják kezelni a világ vezetői az újságíró-gyilkosság elrendelésével vádolt szaúdi koronaherceget.
Hszi Csin-ping (EPA/ROMAN PILIPEY / POOL)

Lélegzetvisszafojtva vár a világ a G-20, a gazdaságilag legfejlettebb 20 ország találkozójára, azon belül is Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai vezető szombati megbeszélésére. Ez lehet a fő attrakció, és a tőzsdék számára ez különösen nagy kérdőjel, hiszen hosszú hónapok óta jelentős részben az amerikai-kínai vámvita, kereskedelmi vita, a “kereskedelmi háború réme” rángatja az árfolyamokat.

Az utóbbi fél-egy évben sokszor az is elég volt egy kiadósabb tőzsdei árfolyamemelkedéshez Amerikában vagy Európában, ha olyan hír jött, hogy “mégis tárgyalnak a vámokról”, vagy “mégsem tárgyalnak a vámokról”. Sok közgazdász attól fél, hogy a vita elmérgesedése nemcsak tőzsdei áresést, de recessziót is okozhat. Most azt remélik, hogy ha nem is találnak hosszú távú megoldást, de legalább fegyverszünetet kötnek.

A világ két fontos vezetője várhatóan szombaton ül le egymással tárgyalni Argentínában, és a Bloomberg szerint Trump elnök olyan erőforrást visz magával, ami korábban elképzelhetetlen lett volna: szövetségeseket. Az USA, az EU és Japán törékeny koalíciót kötött Kínával szemben.

A kínai Shanghai Composite tőzsdeindex (pirossal) és az amerikai S&P 500 (zölddel) egy éve.
Ki van jobb formában?
(Stockcharts.com)

Mérgesek a szövetségesek

Emlékeztetnek rá, hogy az USA korábban 250 milliárd dollárnyi kínai árucikkre vetett ki vámot. Ebből 200 milliárd dollárnyi esetében január 1-től a vámot 10-ről 25 százalékra emelnék.

Az EU és Japán szövetsége azért törékeny, mert az ottani vezetők neheztelnek, amiért Trump nem adott nekik kivételt korábban az acél– és alumíniumvámok alól. Ha a jövőben is nekik hátrányos kereskedelmi intézkedéseket hoznak az amerikaiak, elveszíthetik ezeket a szövetségeseket a kereskedelmi harcban – írja a Bloomberg.

A legjobb ellenségek

Viszont úgy értékelik, hogy a nemzetközi diplomáciai helyzet Kína rovására lassan megváltozik. Ez látszott nemrég az APEC ázsiai szervezet csúcstalálkozóján is. Erősödik a nyomás a WTO világkereskedelmi szervezet megreformálására is.

A német N-Tv.de eléggé pesszimista az USA-Kínai megegyezéssel kapcsolatban, attól tartanak, a többi ország lehet a nevető harmadik. A vezetőket a világ leghatalmasabb két emberének és egymás “legjobb ellenségeinek” nevezi.

Ki bírja tovább?

Szerintük nincs jele az enyhülésnek, a kínai piacnyitás nem halad előre, eddig inkább csak a szankciók gyorsuló spirálja látszik. A szankciókra ellenszankciók érkeznek, azokra újabb viszontválaszok. Az amerikai elnök a találkozó előtt ismét támadómódba kapcsolt. Már a teljes 500 milliárdos kínai import megvámolásáról is szó van.

A kínaiak nem tesznek eleget az elvárásoknak, de az amerikaiak úgy gondolják, ők bírják tovább a vámfizetősdit. A német lap elismeri, hogy Trumpnak jó oka van a protekcionista, a szellemi termékek tulajdonjogát nem tisztelő Kínával való kötélhúzásra.

A GM pofonja Trumpnak

Ám azt is leírják, hogy az amerikai gazdaságban is megmutatkoznak a vita káros jelei. Az acél– és alumíniumvámot teszik felelőssé, hogy a General Motors a napokban bejelentette, minden hatodik munkahelyet leépíti az USA-ban.

Ez egy nagy pofon Trump iparvédő politikájának. A vitából harmadik országok profitálhatnak, például Európa az autóiparban.

Nem mutatkozni a herceggel

A G-20 találkozó másik nagy kérdése, hogy hogyan fognak a vezetők viszonyulni Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceghez, akit a szaúdi újságíró isztambuli “lemészárlásának” elrendelésével gyanúsítanak. Pária lesz-e a herceg a találkozón? – teszi fel a kérdést az Apnews.com.

Várhatóan lesznek majd politikusok, akik nem óhajtanak nyilvánosan kezet rázni a gyanúsított szaúdi vezetővel. A szókimondó cikk szerint sok politikus nem merné ezt megkockáztatni, mert otthon felelősségre vonnák, hogy miért barátkozik egy ilyen személlyel. Epésen megjegyzik, hogy ez Donald Trump elnököt viszont várhatóan nem fogja zavarni.

85 ezer halott gyerek

Ő ugyanis a szaúdi katonai megrendelések és befektetések érdekében “szabad utat engedett” a szaúdi koronahercegnek, nagy visszatetszést keltve ezzel az amerikai Kongresszusban. Recep Tayyip Erdogan török elnök is találkozhat a herceggel, török források szerint ugyanis az előzetesen külön találkozót kért tőle.

Szaúd-Arábia a jemeni háború miatt is célkeresztben van. Egy emberi jogi szervezet szerint a háború kitörése óta ott csak a gyerekek közül 85 ezer halhatott meg a harcok, alultápláltság vagy betegségek következtében.

Mégsem a jemeni tömegmészárlás háborítja fel a világ közvéleményét, hanem Khashoggi, a szaúdi újságíró meggyilkolása. A cikk szerint azért, mert ő jó kapcsolatokat ápolt nyugati újságírókkal és politikusokkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG