1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi demográfiai folyamatok nem csak a TB-nyugdíjrendszert teszik fenntarthatatlanná, hanem a tőkefedezetit is, ezért fordulatra van szükség. A jelenlegi rendszerek igazságtalanok a gyermeket nevelőkkel szemben, létezik azonban olyan javaslat, ami a taníttatott gyermekeket díjazná a szülők nyugdíjában, a gyermekteleneknek pedig kevesebb állami nyugdíjat adna ugyanakkora befizetés után.

Nem magunknak fizetünk nyugdíjjárulékot, hanem a szüleinknek?

Átalakulás és konszolidáció a magyar gazdaságban és gazdaságirányításban – ez a mottója a szeptember 27-29. között Egerben megrendezett jubileumi, 50. Közgazdász-vándorgyűlésnek, amelyet idén is a Magyar Közgazdasági Társaság rendez meg. A Privátbankár a vándorgyűlés helyszínéről tudósít.

Botos Katalin, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem intézetvezetője a Közgazdász-vándorgyűlésen Botos Józseffel, az egyetem docensével kidolgozott nyugdíjrendszer hátteréről tartott előadást. A szakember a humántőke fontosságára hívta fel a figyelmet, amelynek újratermelése kulcsfolyamat a magyar gazdaság számára is.

Az állam ugyanis csak akkor garantálhatja az idősek nyugdíját, ha gondoskodik a következő generáció felneveléséről. Régóta tudjuk, hogy a TB-nyugdíjrendszer a demográfiai folyamatok miatt fenntarthatatlan lesz. Ez azonban nem csak a felosztó-kirovó típusú rendszer számára jelent problémát, hanem a tőkefedezeti rendszerekre is (amilyen például a magánnyugdíjpénztári rendszer) – hívta fel a figyelmet a szakember.

A humántőke képződésében és a gazdaság működtetésében a születésszabályozás új korszakot hozott: emberi döntés függvénye lett ugyanis, hogy lesz-e elegendő gyermek. A nyugdíjrendszer fenntarthatóvá tétele érdekében szemléleti változás szükséges: nyugdíjjárulékot ugyanis nem magunknak fizetünk, hanem a szüleinknek – véli Botos Katalin.

Olyan nyugdíjreform kell, ami ezt szem előtt tartva pozitívan hat a demográfiai folyamatokra, elismeri a humántőkébe való befektetés értékét,  és amely figyelembe veszi a magyar költségvetés eladósodottságát és feszült helyzetét. A  reformmal a jelenlegi nyugdíjasok helyzetén sem szabad rontani. A szakember arra is felhívta a figyelmet: fontos az állandóság, a kiszámíthatóság, hogy ne változtassák lépten-nyomon a rendszert.

Pontokat gyűjtöd?

Nyugdíjkeringő
2010-ben kezdett hozzá a kormány a nyugdíjrendszer átszabásához, aminek eddig a legnagyobb horderejű lépése a magánnyugdíjpénztári tagok 97%-ának átirányítása volt az állami nyugdíjrendszerbe. A kormány azt ígérte, hogy egyéni számlákat hoz létre, és itt írja jóvá a tagok korábban felgyülemlett vagyonát. Ekkor a kormányzat még a svéd modellt preferálta, ennek magyarországi bevezetésére még egy tanulmányt is berendelt a Századvégtől. Úgy tudjuk azonban, hogy most már inkább a német pontrendszer bevezetése van terítéken - az ügyben egy dolog biztos: ebben a ciklusban biztosan nem nyúlnak hozzá a rendszerhez. Ez azt is jelenti, hogy az egykori pénztártagokat - akiknek vagyonát átfolyatták a költségvetésbe - egyelőre nem kárpótolja semmivel a kormányzat.

Ilyen javaslat a pontrendszeren alapuló nyugdíjrendszer – véli Botos Katalin. Ennek lényege, hogy a nyugdíj nagyrészt a teljesített keresetarányos nyugdíjjárulék-befizetésektől függ, emellett "nyugdíjra váltható” pontokat adna a taníttatott gyermekek után is.  A rendszer emellett számol egyebek mellett a várható élettartammal is.

A professzor felhívta a figyelmet: csak zárt rendszer stabilizálható és finanszírozható – ez pedig akkor biztosítható, ha minden nyugdíj-igénylő egy járulékfizetőt is ad a rendszernek - magyarán mindenki biztosít maga helyett legalább egy gyermeket a társadalomnak.

A mai rendszer igazságtalan

A mai rendszer ebből a szempontból igazságtalan: a gyereket vállalók nyugdíjkilátásai sokkal rosszabbak, mint a gyermekteleneké - véli Botos Katalin. A több gyermeket nevelők járulékcsökkentése igazságos lenne, de költségvetés bevételtől esne el. A bonus-malus rendszer (amikor több pont jár a több gyermeket nevelőknek, kevesebb a gyermekteleneknek) igazságos, és nem terheli a költségvetést.

A rendszer hosszú távon gyermekvállalásra ösztönözhet. Aki viszont nem vállal gyermeket, tudatában lehet annak, hogy döntése milyen következményekkel jár, magyarán nagyobb tartalékot képezhet aktív korában. A javaslat a gyermektelenek pontszámát 38 százalékkal csökkentené, ez lenne a plusz pontok fedezete azok felé, akik végső soron a gyermektelenek számára is felnevelik a humántőkét jelentő gyermekeket.

Mihályi Péter, a Pannon Egyetem tanára mindazonáltal az előadáshoz fűzött véleményében felhívta a figyelmet: a gyermektelenek is fizetnek adót, ők is hozzájárulnak tehát a gyermekek, a családok támogatásához. Egy felmérés eredményét ismertetve elmondta: az OECD 27 tagállama közül Magyarország költi jövedelemarányosan a legtöbbet családtámogatásra.

20 év lenne a kifutás

A rendszer kényes pontját jelentik azokat, akik szeretnének gyereket, de valamilyen okból nem lehet. Méltányosságot emiatt ebben a rendszerben is kell alkalmazni. A jelenlegi rendszernek 20 éves kifutást kellene biztosítani ahhoz, hogy ne legyen feszültség a mostani és az új pontrendszer között - véli Botos Katalin.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
Személyes pénzügyek Engedett az OTP Bank díjaiból, a Gránit Banknak erre nem volt szüksége
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 16:10
Miután az MNB megállapodott a Bankszövetséggel a lakossági díjak csökkentéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG