6p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaság mutatói jók, kérdéses azonban, hogy ez mennyire tartható fenn hosszú távon – hangzott el a K&H Alapkezelő előadásán. A forintot az egymás ellen ható tényezők miatt inkább stabilnak látják, a tőkepiacok ingadozása ellen pedig kombinált, többféle eszközből összeálló portfóliót ajánlanak.
Horváth István

A gazdasági növekedés, a költségvetési hiány, az infláció nagyon kedvezően alakult Magyarországon az utóbbi időben, az államadósság pedig, ha lassan is, de csökken – mondta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója a cég prémium befektetői előadásán. Az európai mezőnyben középtájon vagyunk növekedésben, a régióból Csehország, Románia, Lengyelország, Bulgária is túltesz rajtunk.

A magyar gazdaságnak sokat segített, hogy folyamatosan érkezik Brüsszelből a pénzeső, a GDP öt százaléka. Magyarország az egyik nagy haszonélvezője az európai uniós pénzeknek, nagyjából a GDP három százaléka érkezik évente.

Nincs tőkebeáramlás

Az évi 2-3 százalékos növekedés akkor lenne jó, ha tartósan fenn tudna maradni. Akkor nem lenne reménytelen az Ausztriához való felzárkózás – mondta Horváth. Az ország az egész EU-ban a legnyitottabb, egy külső megingás komoly következményekkel járna ránk nézve is. A működőtőke-beáramlás 2010 óta a nullához van közel, ami nem kedvez a növekedésnek.

A növekedéshez munkaerő is kell, ám mi mind a közoktatásra, mind az egészségügyre nagyon keveset költünk a GDP százalékában, ami rontja a hosszú távú növekedési esélyeket. A munkaerőt terhelő adók és közterhek is a legmagasabbak nálunk a régióban.

Laza marad az MNB

Rövid távon az állami intézkedések, beruházások, állami támogatások viszont valamennyire lendítenek a gazdaságon, például az építőiparban.

Az MNB még sokáig laza maradhat, a bankrendszerben pedig már megjelentek a negatív kamatok a betéti oldalon. A forintról azt gondolja az alapkezelő, hogy sok tényező húzza mindkét irányba, a jegybank inkább gyengítené szeretné a gazdaság élénkítése céljából. A beáramló EU-s pénzek azonban forinterősítő hatásúak. Az alapkezelő továbbra is inkább stabil forintra számít az idén.

Csak a bizonytalanság a biztos

Egy dologban sokan egyetértenek, nagy mozgások várhatók az idén a tőkepiacokon – mondta Horváth István. Nagy idegességgel indult ez az év, számos kockázat van a világban, még a fejlett országokban is. Európában a migráció, az USA-ban például az informatikai biztonság, másutt, feltörekvő országokban politikai bizonytalanságok vagy a kimagasló munkanélküliség.

Az idei hullámvasútból a piacok úgy-ahogy ki tudtak lábalni, de a kockázatok megmaradtak. Az alapkezelő szerint a kínai gazdaságot részben a jüan leértékelésével, részben állami beruházásokkal próbálják stabilizálni. A piacokat nagyon elbizonytalanította a nyersanyagárak tavalyi zuhanása. Nyomasztó jóslatok láttak napvilágot, mint például a BP vezetőjének az a nyilatkozata, hogy az úszómedencék is tele lesznek olajjal. A jó hír az egészben, hogy nem a kereslettel van a probléma, hanem túlkínálat áll fenn.

Verziók az olajpiacra

Az alapkezelő várakozásai szerint többféle megoldása is lehetne a helyzetnek, az egyik, ésszerű verzió, hogy a termelők megegyeznek a termelés visszafogásáról. Ennek esélye eléggé csekélynek látszik. A durva megoldás, ha kitermelők menne csődbe, vállalatok vagy egész országok. A harmadik, lassú megoldás, ha az olajár sokáig alacsony marad, és a beruházások elmaradásával fokozatosan csökken majd az olaj ára.

Az alacsony olajárnak örülhetnek az importőrök, közöttük Magyarország is. Az alacsony olajáron megspórolt megtakarításokat várhatóan más területeken fogják elkölteni.

Válságokból tanul Európa

Európában az európai közösség válságokon keresztül építkezik, minden újabb próbatétel megoldásokra sarkall – mondta Horváth István. Van ugyan növekedés, de gazdaságból azonban hiányzik a valódi lendület, a fejlődés nagyon lassú. Amikor a gazdaság döcög, akkor az EKB nem fél bevetni saját eszközeit, alacsony kamatokkal, kötvényvásárlásokkal avatkozik be.

Formálódik egy egyre szorosabb politikai közösség, a legnagyobb kihívás a migráció. A határok visszaállítása a Schengeni Övezetben visszalépés lenne, a nyitott gazdaságok, mint Magyarország szenvednék meg ezt leginkább.

Nem valószínű a Brexit

Ha a Brexit megvalósulna, Nagy-Britannia kilépne, azzal az EU is, a britek is sokat veszítenének. A legnagyobb brit fogadóirodák árjegyzései szerint egyébként 60-70 százalék az esély arra, hogy a britek bennmaradnak az EU-ban. Ez lenne a jobb kimenetel gazdasági szempontból.

Az USA gazdasága most különösen jól teljesít, dübörög a munkaerőpiac, havonta kétszázezer munkahely jön létre már évek óta. Az amerikai háztartások fogyasztása is folyamatosan bővül.

Soros és a reflexió

Az alapkezelő véleménye szerint a kockázatok a gazdaságot nem tudják komolyabban visszavetni, az év eleji félelmek túlzottak voltak. Ennek ellenére nincs itt az ideje annak, hogy a részvények felé nyissunk. Csak hosszú távú befektetésre javasolnak részvényeket.

Ha jó a gazdaság, akkor jók a piacok. De Soros György reflexió-elmélete szerint a gyenge tőkepiacok is visszahatnak a gazdaságra, ezért a tőkepiaci bizonytalanság Horváth István szerint lehúzhatja az üzleti bizalmat is. Évek óta évi három százalék körüli volt az emelkedés a világgazdaságban, ennyit várnak erre az évre is.

Vegyünk a visszaesésekben

A nagyon alacsony kamatok világában különösen oda kell figyelni a megtakarításainkra – mondta Krizsai János igazgató. Míg a korábbi években volt reálkamat, ma már az infláció magasabb lehet, mint a biztonságos kamatozó befektetések kamata, betétben elhelyezett pénzünk veszíthet a vásárlóértékéből. A magasabb hozamhoz azonban pluszkockázatot kell vállalni.

Amikor a fundamentumok alapvetően rendben vannak a piacon, akkor a visszaeséseket érdemes vásárlásokra kihasználni Krizsai szerint, elkerülni a legtipikusabb kisbefektetői hibákat. Például amikor a piac alján megijedve kiszáll, vagy fellendülés után beszáll a befektető.

Vegyünk olajrészvényeket

Az alapkezelő portfólió-építési stratégiája szerint pénzpiaci, tőkevédett, árfolyamvédett vegyes, kötvény- és részvényalapokból érdemes portfóliónkat felépíteni. Nem lehet ugyanis előre tudni, hogy melyik eszközosztály fog a legjobban teljesíteni. A K&H Alapkezelő részben a fogyasztáshoz kapcsolódó szektorok fellendülésében bízik, de az energiaszektorra is figyel.

Az olajipari vállalatok részvényei most olcsók, ráadásul javul a hatékonyságuk, javul az eredménytermelő képességük. Miután az EKB már vállalati kötvényeket is vásárol, az európai olajcégek finanszírozása is könnyebbé válik.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22200 21980 23870 -6,76% 0 0 42 912 214 130 HUF 2025-04-04 17:13:07
MOL 2912 2902 3028 -3,13% 0 0 2 838 011 838 HUF 2025-04-04 17:07:34
MTELEKOM 1508 1392 1560 -2,08% 0 0 3 604 122 824 HUF 2025-04-04 17:10:20
RICHTER 10060 9705 10420 -3,45% 0 0 5 239 693 175 HUF 2025-04-04 17:13:34
OPUS 505 501 545 -7,34% 0 0 263 179 845 HUF 2025-04-04 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez csúnya volt: Trump jobbegyenese a forintot is padlóra küldte
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 19:16
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.  
Részvény / Deviza / Áru Köszönjük, Donald! Nehéz kőként zuhant a pesti tőzsde pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Intenzív forintgyengülés indult, jön a nagy világgazdasági válság?
Eidenpenz József | 2025. április 4. 12:34
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Részvény / Deviza / Áru Szakad a forint már a dollárral szemben is, Varga Mihályék is nyomás alá kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:14
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Részvény / Deviza / Áru Egyik szemünk sír, a másik nevet, ha a forintra nézünk pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:33
A devizapiacon sem csitulnak a vámháború keltette hullámok.
Részvény / Deviza / Áru Egy nap alatt elfüstöltek 2,4 billió dollárt Trump vámjai az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:16
A Covid-járvány kitörése óta nem volt ekkora veszteség a New York-i tőzsdén egy nap alatt.
Részvény / Deviza / Áru A dollárral igen, de az euróval nem bírt el a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:51
A magyar fizetőeszköz is jócskán megérezte az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedéseket.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megérezte Trump brutális vámjait
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:11
A vezető részvények közül egyedül a Richter részvényei nem csökkentek csütörtökön. 
Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG