Alig két hete volt, hogy a bitcoin nevű furcsa számítógépes fizetőeszköz árfolyama meghaladta a tavaszi, 266 dollár körüli rekordszintet. Tavasszal, március közepén még a ciprusi bankválsággal magyarázták, hogy az árfolyama az egekbe szállt, pár hónap alatt a többszörösére emelkedett. De az újabb őrület ma 600 dollárra is felhajtotta, legalábbis a MtGox nevű tőzsdén, amely sokáig a vezető piactérnek számított.
Az elképesztő emelkedésnek ráadásul jelenleg nincsen semmilyen olyan előzménye, mint márciusban, nincs közvetlen bankválság vagy bármilyen falrengető esemény, és mégis. A MtGox problémái miatt ugyan már nem számít a vezető bitcoin-tőzsédnek, sőt a csődjétől való félelemmel magyarázzák, hogy ott drágább a virtuális pénz, mint másutt, de a többi tőzsdén is ugyanez az irány, rekordok dőltek.
A Bitstamp nevű rendszeren is minden korábbinál magasabb az árfolyam, 532 dollárnál tetőzött ma a Bitcoincharts adatai szerint. A magyarországi lakosok számára az EU-n belüli Sepa-átutalással könnyebben elérhető Bitcoin.de rendszeren 442 euró, azaz 600 dollár körüli árak voltak legutóbb, de egyes üzletekben állítólag nap közben alig maradt el az ár az 500 eurótól. (Lásd a grafikont, ahol a karikák a konkrét üzleteket, a vonalak 3, illetve 12 órás súlyozott átlagárfolyamot jelölik.)
Vannak elméletek, amelyek szerint a bitcoin egy lufi, pilótajáték, pusztán téveszme, amely egyszer majd összeomlással és elértéktelenedéssel fenyeget. A másik véglet szerint viszont – mivel a bitcoinok mennyisége korlátozott, és még csak nagyon kevesen használják, miközben nagyon sok tartalék van a felhasználásában – örökkön örökké emelkedésre van ítélve, „hiperdefláció” fenyegeti, akár százezer vagy egymillió dollárt is simán megérhet majd a jövőben egyetlen egysége. (Egy erről szóló írás itt olvasható, a szerző felettébb jól tette, hogy minden megtakarítását bitcoinba fektette. De a Facebook révén híressé és gazdaggá vált Winklevoss-fivérek is hasonlóan gondolják.)
De ha sokan várták is, mi lehet annak az oka, hogy szárnyakat kapott? Sokan Kínára mutogatnak, a Bitcoin.hu-n magyarul megjelent CNBC-s írás például ezt írja, egy kínai szakértőt idézve: „Kínában a pénzes befektetők első célpontja hagyományosan az ingatlanpiac, a második pedig a tőzsde, de mivel az előbbi már tetőzött és szigorúan ellenőrzik, az utóbbin pedig egy ideje lényegében minden részvény gyengélkedik, egyre inkább másfelé kell fordulniuk. Amióta pedig a Kínai Központi Tévé bemutatta az embereknek a bitcoint [még márciusban], azóta egyre többen és többen fektetik bele a pénzüket.” Egy másik vélemény szerint pedig „“Kína valóban felfuttathatja vagy teljesen tönkre is teheti a bitcoint és a bitcoin-elfogadást”.
Egyébként tavasszal már az a jelenség is, hogy a vezető gazdasági sajtóban helyet kapott a bitcoin, vagy hogy világhíres közgazdászok és tudósok érezték szükségét nyilatkozni róla, újdonságnak és áttörésnek számított. A lakosság nagy többsége, sőt a szakemberek egy része azonban még mindig nem hallott róla vagy nem veszi komolyan, ami elképesztő tartalékokat jelenthet vásárlóerőben is.
Nemrég e sorok írójának Magyarország egyik legjobb, negyvenes éveiben járó befektetésialap-kezelője is úgy nyilatkozott róla, hogy ez neki túl bonyolult, ezt ő nem érti, ehhez túl öregnek érzi magát. Lehet, hogy egyszer felül kell majd vizsgálnia a véleményét…
"Ölelést adok bitcoinért" - írják a pólón. |
Bár jelenleg nincsen ciprusi válság, a világ nagy részén változatlanul a válsághangulat uralkodik. A főbb jegybankok – USA, Nagy-Britannia, Japán, sőt EU – pénzt nyomtatnak, miközben látszólag nincsen infláció, de gödörben a kamatok is. A hagyományos menedéknek számító nemesfémekből a tavaszi hatalmas aranyzuhanás után eléggé kiábrándulhattak a vevők. A bitcoint viszont, amiből jelenleg mindössze 12 millió darab létezik, még csak most kezdik felfedezni.
Mire ezt a cikket befejeztük, a MtGox-on 620, a Bitstamp-en 535 dollárra emelkedett egy bitcoin árfolyama.
(E sorok írója sajnos mindössze 1,98 bitcoin boldogtalan tulajdonosa.)