1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter?
Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal?
Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is szokatlan erőt mutat a forint, közben egyre jobb a nemzetközi hangulat az európai aggodalmak enyhülése miatt. A tőzsdék emelkednek, csökkennek a kötvényhozamok. A magyar piac jól teljesít, úgy tűnik, amíg nincs meg a végleges megegyezés az IMF-fel, addig az európai kötvénypiacok markában marad a forint. Bár ez naponta elhangzik, most tényleg meglehet a megegyezés a görögökkel.

Kifutott a forintból az Orbán-faktor

Reggel még látványosan ingadozott a forint a devizapiacon, délre azonban megnyugodott az árfolyam, az eurót 295 forinton jegyzik. Nem árt azonban az óvatosság, a forintot ugyanis kedd óta (Orbán-Barroso találkozó) már nem a magyar hírek, hanem az európai válsággal kapcsolatos hírek mozgatják. A befektetők nagyjából egy hét alatt ugyanis kiárazták a magyar eszközökből azt a kockázatot, amit a magyar kormány Európai Unióval szembeni ellenállásának populista megnyilvánulásai okoztak. A kormány kommunikációjának változása az elmúlt napokban ugyanis annyira határozottan és akkora nyilvánosság előtt történt, hogy gyakorlatilag készpénznek veheti az is, aki eddig nem hitt benne.


Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a Monetáris Tanács keddi, meglepetésszerű kamattartása utáni forinterősödés. Ezzel ugyanis gyakorlatilag színt vallott a piac. A váratlan kamatdöntés utáni forinterősödés ugyanis arra utal, hogy a fő kockázat Magyarországgal kapcsolatban a kormány negatív kommunikációja volt. Erre utalt egyébként Simor András jegybankelnök is, amikor a kamatdöntés után arról beszélt, hogy nem a magas kamatok okozzák a problémát, hanem a pénzügyi szektor bizalmatlansága. Külön jót tett a forintnak, hogy Simor András jegybankelnök – most először – jórészt a kormány iránti bizalommal indokolta a kamatszint tartását, annak ellenére, hogy a piac kikényszerítette volna a kamatemelést.

Európa vontatja a forintot, amíg tart a hozamelőny

A forint azért erősödött az elmúlt napokban, mert a befektetők nem tudják, mi fog történni az európai kötvénypiacokon. Ha ugyanis kitart az aggodalom és az európai bankok feltőkésítésről nem sikerül megállapodni, akkor eleve fokozódik a feszültség az eurózóna válságával kapcsolatban. Ráadásul a napokban felerősödött a félelem azzal kapcsolatban, hogy Portugália és Spanyolország újabb EU/IMF-mentőcsomagra szorul. A portugál CDS tegnap újabb történelmi csúcsra emelkedett, ez azt jelenti, hogy a piac még sosem árazta ekkora eséllyel a Portugál államcsődöt.

A befektetők rég látott feszültséggel figyelik az európai kötvénypiaci fejleményeket és a Görögországgal folyó tárgyalásokat. Utoljára talán 2008 őszén volt ekkora feszültség egy piaci szegmensben. Akkor a másodlagos amerikai jelzálogpiaccal kapcsolatban levő értékpapírokat és az amerikai állampapírokat nézték ennyire idegesen a piacok. A mai hírek mindenesetre megnyugtatóak voltak, az olaszok túlélték a kötvényaukciót és a görögök sem borították fel az asztalt. A jó hírre ismét csökkentek az európai kötvényhozamok, ami megint a forint oldalára állította a befektetőket, ugyanakkor a Privátbankárnak nyilatkozó elemző szerint reális a félelem, hogy egy újabb európai pánikhangulat felhajtja az eurókötvények hozamát és emiatt csökken a magyar állampapírok hozamának előnye. Különös tekintettel arra, hogy az MNB kedden változatlanul hagyta az alapkamatot.

Törióra újratöltve: görögök és rómaiak

Ma már az is jó hír volt, hogy Olaszország a tervezett 3,75-5 milliárd eurós sáv felső határán, csökkenő hozamszint mellett értékesített állampapírt. Az olasz államkincstár 4,5 milliárd eurónyi 24 hónapos zéró kuponú kincstárjegyet adott el 3,763 százalékos átlag hozam mellett. A kibocsátásra 7,712 milliárd eurónyi ajánlat érkezett, így a fedezeti arány (vagy túljegyzés) 1,71-szeres volt. A legutóbbi, december végi árverésen még 4,853 százalékos átlagos hozam volt, úgyhogy ez kifejezetten megnyugtató. Az ismét bevezetett, két év lejáratú inflációkövető kamatozású államkötvényből 500 millió eurónyit adott el Olaszország. Az értékesített papírok egységesen 3,2 százalékos hozamszint mellett keltek el, a fedezeti arány (túljegyzés) 2,79 volt. Legutóbb 2005-ben adott el ilyen típusú papírt az olasz államkincstár.

A forintot, egyben az eurót is erősíti, hogy a görögökkel tárgyaló Charles Dallara, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet vezetője szerint most valóban közel van a megállapodás a görög adósság rendezéséről. A bejelentés ugyanakkor szokás szerint több sajtóorgánumon keresztül érkezett, tehát meg kell emelni a paklit. A Dow Jones hírügynökség, a görög Ethnos napilapra hivatkozva azt közölte, hogy Dallara szerint a hitelezők beleegyeztek abba, hogy átlagosan 3,75 százalékos hozamú kötvényekre cseréljék a napokban (hetekben) lejáró követeléseiket. A bejelentés azért meglepő, mert korábbi jelentések szerint az európai pénzügyminiszterek tanácsa visszautasította a 4 százalék alatti hozammal történő kötvénycserét.

Amerika is segítette a forintot

Az amerikai tartalékbank-rendszer (Fed) tegnap esti bejelentése szintén támogatta a kockázatosabb piaci eszközöket. Az amerikai monetáris döntéshozók ugyanis egyértelművé tették, hogy 2014 második feléig marad a zéró százalékos kamatpolitika. Ez nagymértékű dollárgyengülést okozott, ugyanis kifogta a szelet az amerikai kötvényhozamok emelkedésére játszók vitorlájából. Egyben felszabadulást hozott a befektetői hangulatba, hiszen a világ húzóerejének számító Egyesült Államokban mostantól szinte ingyen van a hitel. A bejelentésre jelentősen gyengült a dollár.

A Fed állásfoglalása kétélű fegyver, hiszen egyrészt azt üzeni, hogy „mankót adok, mert megtehetem”, másrészt azt, hogy „mankót adok, mert szükséged van rá”. Ráadásul még két évig. A Fed bejelentése szinte automatikusan hozta a dollár gyengülését, a nyersanyagárak emelkedését és a tőzsdék emelkedését. (Bár ez utóbbi reakció mérsékelt maradt, főleg a felemás amerikai gyorsjelentések miatt.) A dollár azért gyengült, mert a befektetők elkezdtek kockáztatni, ezért kevesebb amerikai állampapírt vesznek, tehát kevesebb dollárt vásárolnak. Az amerikai hozamok belátható ideig alacsonyak maradnak, ezért egyre többen merészkednek ingoványos területre, így jutott ismét szerephez a forint is. A hazai deviza ereje ugyanakkor mostantól már csak részben van kiszolgáltatva a kormány és a nemzetközi szervezetek közti tárgyalásoknak. Sokkal valószínűbb, hogy a hazai deviza az elmúlt napokban letáborozott a 300-as euró árfolyamon és innen az európai fejlemények fogják kizökkenteni. Friss árfolyamokat itt talál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG