Londoni elemzői vélemények szerint váratlan, sőt a makroszámok alapján - és főleg más országok mutatóival összevetve - "nehezen igazolható", hogy a Standard & Poor's pénteken rontotta a magyar államadós-besorolást, különös tekintettel arra is, hogy a leminősítés indoklásában "nincs semmi új". Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokra szakosodott közgazdásza a hitelminősítő bejelentéséről azt mondta, hogy a hazai össztermékhez mért magyar államadósság-ráta még az S&P előrejelzése szerint is 73 százalékra csökken az év végéig - miközben az EU-átlag 86,8 százalék -, és a magyar államháztartási hiány 3 százalék körül lesz. Ash ezzel összevetette, hogy az S&P Portugáliát is a Magyarországnak most megadott "BB" szintű osztályzattal tartja nyilván, jóllehet Portugália államháztartási deficitje 5 százalék, GDP-arányos államadósság-rátája pedig 120 százalék.
Budapesti elemzők szerint növekedési problémát láthat a Standard & Poor's a magyar gazdaságban, ez állhat az újabb leminősítés mögött, amely az IMF/EU-megállapodással elkerülhető lett volna. Ha Magyarország megkötötte volna az IMF/EU-párossal a megállapodást, és annak feltételeit be is tartotta volna, bizonyára elkerülhető lett volna a leminősítés - mondta az MKB Bank vezető elemzője. Mivel a hitelminősítők az adós kockázatát minősítik, a befektetőknek az S&P ezzel a döntéssel feltehetően azt üzeni, hogy nem látja biztosítottnak az ország adósságának tartós csökkenését - jelezte Kondrát Zsolt. Szerinte a leminősítés hátterében az állhat, hogy amíg nem lesz gazdaságpolitikai fordulat Magyarországon, addig kevés esélye van annak, hogy a jelenlegi alacsony gazdasági növekedés változzon. Bár a 3 százalék alatti hiánycél tartása pozitív jelzés a piacoknak, és esélyt ad arra, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, nem elég ahhoz, hogy az ország adóssága csökkenjen.
Német Sándor, a Buda-Cash Brókerház igazgatóhelyettese szerint az S&P a leminősítéssel azt fejezte ki, hogy az unortodox gazdaságpolitika csökkentette a magyar növekedési kilátásokat. A piac pillanatnyilag minimálisan reagált a leminősítésre, a forint az euróval szemben még 1 százalékot sem veszített értékéből a délutáni 280 forinthoz képest. Más kérdés, hogy hosszabb távon milyen lesz a piac reakciója, amely különösen optimistán viselkedett, és ezt egy ilyen hír sem csorbította számottevően.
Magyarországra a pénteki lépés után most a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb államadós-besorolást, ugyanakkor egyedüliként a nagy hitelminősítők közül nem negatív, hanem stabil kilátással tartja nyilván a magyar szuverén adósságot. Az S&P magyar államadós-osztályzata jelenleg két fokozattal, a másik két nagy hitelminősítőé egy fokozattal alacsonyabb a még befektetési ajánlásúnak tekintett "BBB/Baa" sáv alsó szintjénél, vagyis a "BBB mínusz/Baa3" besorolásnál.