6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.

„Kétségem sincs, hogy Putyin a felelős, de ez nem felmentés nekünk. Több mint egy éve tart a háború, és mi innen nyugat felől úgy nézünk rá, mint egy sorozat harmadik évadára. Miközben a mi nyugati világunk egyik szélén egy húszévesnek joga lehet elvonulni egy biztonságos térbe, ahol nem érhetik a nyugalma megzavarására alkalmas kihívások, azalatt a másik szélén ukrán és orosz húszévesek ezrei gyilkolják egymást. Égbekiáltó és abszurd ez az egyenlőtlenség.”

Ezt Kemény István, az egyik legfontosabb magyar kortárs költő mondta még tavaly áprilisban, az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió kezdete után bő egy évvel a Magyar Hangnak adott interjúban.

Egymillió áldozat

Azóta eltelt másfél év, és a „sorozat” azóta is forog, az „égbekiáltó egyenlőtlenség” pedig tovább nőtt. Az új részek egyre véresebbek, az ezrekből tízezrek, sőt százezrek lettek – a Wall Street Journal idén szeptemberi tényfeltáró cikke egymillióra tette a háborús áldozatok (halottak és sebesültek) számát.

A veszteségek feltehetően orosz oldalon nagyobbak, de a lap szerint már ukrán oldalon is mintegy 80 ezren haltak és 400 ezren sebesültek meg. És már nemcsak húszévesek, hanem 50-60 évesek tömegei is gyilkolják egymást.

A háború a nappalikat is eléri – tűzoltók dolgoznak a délnyugat-ukrajnai Odesszában egy orosz légicsapás helyszínén 2024. november 18-án
A háború a nappalikat is eléri – tűzoltók dolgoznak a délnyugat-ukrajnai Odesszában egy orosz légicsapás helyszínén 2024. november 18-án
Fotó: MTI/AP/Ukrán Állami Katasztrófaelhárítási Szolgálat

ENSZ-adatok szerint a civil áldozatok száma meghaladja a 12 ezret (túlnyomó többségük ukrán, kis részük orosz), és ez csak a megerősített szám – a valós adat valószínűleg jóval nagyobb ennél. A menekültek millióiról vagy éppen a rommá lőtt ukrán városokról pedig még nem is beszéltünk.   

Könnyű persze azt mondani erre, hogy „legyen béke azonnal”, de a politikai realitás mást diktál. Amíg a döntéshozók geopolitikai játszmának fogják fel a háborút, és amíg nem engednek háborús céljaikból, addig ez csak álom.

A háborús célok pedig annyira különböznek, hogy a békének jelen pillanatban nincs realitása – ebben teljesen egyetértettek a lapcsoportunknak nyilatkozó szakértők.

Darwinizmus újratöltve

Ha ránézünk a háborús sakktáblára, azt látjuk, hogy Oroszország Ukrajna mintegy egyötödét elfoglalta – nemzetközi jogi értelemben megszállás alatt tartja –, és az elmúlt hónapokban folyamatosan kebelezett be településeket Kelet-Ukrajnában. Augusztus elején ugyanakkor az ukrán hadsereg is megvetette lábát a nyugat-oroszországi Kurszki területen, ahonnan azóta sem tudták kiverni az orosz erők.

Itt tartunk most – Kijev nem akar lemondani a területekről, Moszkva nem hajlandó kivonulni onnan. Kijev NATO- és EU-tagságot szeretne, Moszkva hallani sem akar erről. Amíg egy esetleges társadalmi nyomás nem kényszerít ki változást bármely oldalon (márpedig ennek nem látszik jele), vagy nem lesz valamifajta nagyon okosan kitalált kompromisszum (erre már vannak ötletek Nyugaton), addig ennek az egyenletnek nincs megoldása.

Lenne persze egy megoldás (nagyon leegyszerűsítve): Oroszország vonuljon ki Ukrajnából, Ukrajna pedig mondjon le a NATO-tagság tervéről, és maradjon semleges. Erre persze egyik fél sem hajlandó, úgyhogy marad a katonai megoldás, „az erősebb kutya b..ik”  elve – darwinizmus újratöltve.

Mindeközben a konfliktus dagad: a csatatéren nyugati fegyverek harcolnak orosz, iráni és észak-koreai fegyverekkel. És miközben titkos ukrajnai bázisokon CIA-tisztek segítik az ukrán csapásokat, addig Kurszkban észak-koreai katonák ezrei harcolnak az oroszok oldalán.

Asztalon az atomkártya

A konfliktus most – sorsszerűen épp az ezredik nap környékén – kritikus ponthoz érkezett. Vasárnap nyilvánosságra került Joe Biden amerikai elnök döntése, amely engedélyezte Ukrajna számára a nagy hatótávolságú amerikai rakéták (Atacms) bevetését oroszországi célpontok ellen. Az engedély egyelőre a Kurszki területre vonatkozik.

Hétfőn Moszkva élesen tiltakozott: „megfelelő és érezhető” válaszlépést helyezett kilátásba.  

Kedden pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína módosítását: eszerint nyugati, nem nukleáris fegyverek használata az Oroszországi Föderáció ellen nukleáris választ” válthat ki Oroszország részéről.

A frissített doktrína egész pontosan úgy fogalmaz: „konvencionális fegyverekkel” végrehajtott támadásra is érkezhet nukleáris válaszcsapás, amennyiben a támadás „kritikus fenyegetést” jelent „Oroszország és Fehéroroszország szuverenitására és (vagy) területi integritására”. Korábban „csak” az „állam létét veszélyeztető fenyegetés” esetén helyezett kilátásba nukleáris csapást Moszkva, és nem volt szó Fehéroroszországról.

Néhány órával azután, hogy Putyin aláírta a doktrína módosítását, Moszkva bejelentette: Ukrajna hat Atacms-rakétát lőtt ki az oroszországi Brjanszki-területre, amely szomszédos Kurszkkal. Közülük az orosz légvédelem ötöt lelőtt, egyet megrongált, a rakéták darabjai pedig egy katonai létesítményre estek. Az Atacms bevetését orosz területen ukrán és amerikai tisztviselők is megerősítették.

Összegezve: Ukrajna meglépte azt, aminek bekövetkezte esetén Oroszország nukleáris választ helyezett kilátásba.

Nem tudjuk persze, hogy Moszkva csak az elrettentés szándékával mondta ezt, vagy komolyan mérlegeli a nukleáris opciót. Ha utóbbi, akkor nagyon nagy a baj.

Kritikus hetek előtt

Reméljük, ez az a pillanat, amikor minden, az eseményekre ráhatással bíró személy vesz egy nagy levegőt. Reméljük, hogy működik még „a forró vonal” Moszkva és Washington között. És reméljük, hogy a „piros gomb” egyik asztalon sincs elérhető közelségben. Oké, a nukleáris csapásnak is vannak fokozatai, de még egy „taktikai nukleáris fegyver bevetése” is beláthatatlan, a fél világot lángba borító következményekkel járhat.

A háború befejezésére vagy legalább tűzszünetre persze nekem sincs receptem. Mit hoz majd Donald Trump elnöksége, milyen vörös vonalakat lép még át a Nyugat, meddig terjed ki az orosz megszállás, mit lép majd Putyin? Minderre egyelőre nincs válasz.

Közhely, de tény: az emberek túlnyomó többsége, akár orosz, akár ukrán, csak élni szeretne, nem háborúzni. Ezt azonban nem engedi a politikai realitás: a geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat.

Mi pedig szomorúan nézzük tovább a „sorozatot”, és reménykedünk, hogy nem fogunk belekerülni.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
Szubjektív Rémálomra ébredt az Orbán-kormány, egyre közelebb a bukás? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Izsó Márton – Juhász Gábor – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 1. 17:35
Recesszióba csúszó gazdaság, két éves mélypontra gyengülő forint, tovább erősödő Tisza Párt, súlyosbodó uniós elszigetelődés – itthon és külföldön, gazdaságilag és politikailag is egyre szorultabb helyzetbe kerül a magyar kormány. Összeomlás persze nincs, de míg egy évvel ezelőtt rendíthetetlennek tűnt a hatalom, ma már reális lehetőségnek tűnik a váltás – már Budapest baloldali főpolgármestere is azt mondja, hogy örülne egy Tisza-kormánynak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG