Végre árulhatják saját termékeiket az alapkezelők
Ezen kívül az UCITS-IV uniós direktívát implementálni kellett Magyarországon is, ennek kapcsán sikerült megegyezni a kormánnyal a szektor átfogó szabályozásáról, ami az új befektetési alapokról szóló törvény létrejöttét eredményezte. Az új törvény alapvetően újította meg az alapok szabályozását. Számos változást eredményezett, a legfontosabb talán az, hogy a magyar szabályozás a szokásoktól eltérő volt eddig, a magyar alapkezelők nem forgalmazhatták a saját befektetési jegyeiket, muszáj volt egy forgalmazóval szerződést kötniük, maguk nem vezethettek ügyfélszámlákat.
Hogy vagy, fiam, KIID?
A másik nagy változás és nagy könnyebbség az ügyfeleknek is, hogy újfajta tájékoztató anyagok készülnek majd. A válság idején sok befektető szembesült azzal, hogy befektetése nem úgy viselkedett, mint ahogyan azt várta. A 100-120 oldalas régi kibocsátási tájékoztatók túl hosszúak és alig érthetők az átlagember számára. Ezért minden alaphoz kell készíteni egy maximum két oldalas tájékoztatót (key investor information dokument, KIID vagy csak KID), amely könnyen átlátható módon bemutatja az adott terméket, és ezt a dokumentumot kötelező a befektetők számára átadni, és évente meg kell újítani.
Ezt eredetileg csak az európai típusú alapokra írta elő az európai direktíva, de az alapkezelők vállalták, hogy minden alapra elkészítik. Átmeneti időszak után az összes alapra el fognak készülni ezek a dokumentumok az év végéig, illetve május végétől az újonnan kibocsátott alapokra kötelezőek lesznek.
Jogi költségek ellen hordjon esernyőt
Ebben az évben a január elsejétől életbe lépett törvényről sok minden kiderült, egyes dolgokat érdemes lenne finomítani. Így a törvény esetleges módosítása és a törvény által megszabott feladatok gyakorlati implementálása is szóba kerülhet – mondta el Vízkeleti Sándor.
Nagy az ellentmondás ingatlan és értékpapír között
A PSZÁF például leginkább az ingatlanalapok területén szeretne módosításokat. Azzal a problémával szembesültek, hogy az ingatlanok sokkal kevésbé likvidek, mint a kötvények vagy más értékpapírok. A magyar szabályozás kevés különbséget tesz köztük, miközben a likviditásban óriási a különbség. Ezért a forgalmazás szabályaiban is jóval nagyobb különbségekre lehet szükség, kérdés mekkorára, hogy a piac is működésképes maradjon.
Az új pénzügyi tranzakciós adó kapcsán a megjelent törvénytervezetből kiderült, hogy a vagyonkezelési szakmát nem érinti, az ahhoz kapcsolódó befektetési tevékenység adómentes marad – mondta el Vízkeleti. A Bamosz nemrég megújult honlapját tovább szeretnék fejleszteni, erre a Bamosz további forrásokat szeretne áldozni – hangzott el.
Jön az alternatív alapok európai szabályozása
A Bamosz kiemelt feladatának tartja az NGM tájékoztatása szerint idén induló AIFM (Alternative Investment Fund Managers Directive) direktíva implementálását, amely a nem UCITS alapok, így az eddig csak a hazai szabályozás alá tartózó alapok új EU iránymutatása. Ezzel mindenféle típusú vagyonkezelés európai szinten szabályozott lesz – mondta el Temmel András főtitkár.