Esnek ma a tőzsdeindexek, de csak módjával és nem is teljesen egyöntetűen. Hogy miért, azt nehéz megítélni. Reggel az akkori jó hangulatot a koronavírus-fertőzések számának csökkenésével magyarázták számos országban, valamint a mozgási korlátozások fokozatos feloldásával. Délután meg a Reuters azt írta, hogy a befektetők félnek, a korlátozások fokozatos feloldásával újra több lesz a fertőzés. Nőtt ugyanis az esetszám Németországban és Dél-Koreában. Így főleg megint az utazással és vendéglátással foglalkozó cégek estek.
Elég gyakran találkozni olyan véleménnyel is, amely szerint a részvényárfolyamok messze a gazdasági realitásokon túllépve emelkedtek az utóbbi időben. Kontinensünkön a német index 0,7, a francia mutató 1,3 százalékkal süllyedt, de emelkedés volt például Londonban, Zürichben és Budapesten, Prágában is. Az USA-ban fél százalékkal esik az S&P 500 index, de a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója ugyanennyivel emelkedik.
Ismét jön a 21 éves magyar kötvény
Itthon a BUX index volt nap közben jóval feljebb is, de a nap végére csak 0,3 százalékos emelkedést tudott megőrizni ebből. A Mol és az OTP is ugyanennyivel, 0,3-0,3 százalékkal ment fel, a Richter 0,6 százalékkal, míg a Telekom negyed százalékkal süllyedt. A forint ma némileg gyengült, 350,70 is volt az euró, most pedig kereken 350. Az Államadósság-kezelő Központ május 14-én újra kínál majd több mint húsz éves, 2041/A jelzésű államkötvényeket a szokásos aukcióján, tízmilliárd forint értékben.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Fontos makroadatok ma nem érkeztek. Németországban nyolc százalékkal emelkedett a Wirecard, mert a könyvelési botránnyal terhelt cégnél félreállítják a vezérigazgatót. A Henkel gyorsjelentése nyomán 2,7 százalékkal süllyedt.
Csődbe megy egy gáz– és olajóriás?
Az áprilisban földbe döngölt, sőt inkább szakadékba lökött, majd két hétig emelkedő olaj ára ma újra süllyed. A WTI csak egy, a Brent 3,5 százalékos mínuszban van. Az amerikai palagáz-kitermelés úttörője, a Chesapeake Energy hétfőn úgy nyilatkozott, hogy, hogy csődvédelem bejelentését fontolgatja átszervezésének idejére. Az amerikai földgáz ára már tavaly nagyon leesett, a cég már novemberben is közzétett olyan figyelmeztetést, amely a fennmaradásával kapcsolatos kételyeket fogalmazott meg. A vállalat kőolajban is érdekelt.
Míg a globális olajszükséglet várhatóan V alakú fellendülést produkál, a repülőgép-üzemanyag iránti kereslet még két évig alacsony szinten maradhat. Ezt főleg a jelentősen csökkentett számú üzleti utazások okozzák – állítja Goldman Sachs a Business Insider szerint. Így a sugárhajtóművek üzemanyag-igénye nem tér vissza a vírusjárvány előtti szintre egészen 2022 harmadik negyedévéig.
Ma van a nagy nap a bitcoin életében
A bitcoin árfolyama a napokban hosszasan ostromolta a tízezer dollárt, de csak rövid időre tudta elérni azt. A hétvégén pedig visszaesett 9000 alá. Ma este, pár órán belül lesz a “Bitcoin-feleződés” (halving), amire mintegy négy évente kerül sor, és a folyamatosan kibocsátott új bitcoin-érmék mennyiségének felére csökkenését jelenti. Ehhez sokan nagy reményeket fűznek, mert a korábbi ilyen esetek – 2016 közepén és 2012 végén – után hatalmas bikapiaci indult a digitális fizetőeszköz piacán. Igaz, nem feltétlenül azonnal, hanem sok hónap leforgása alatt.
A feleződés nyilvánvalóan csökkenti a bitcoin-kínálatot, és növelheti az úgynevezett bányászok bekerülési költségeit. Ám a keresletet nem befolyásolja, és csak egyike az árbefolyásoló tényezőknek. Meglepetésnek pedig semmiképpen sem nevezhető, hiszen sok éve bele van programozva a szoftver kódjába. Így már réges-régen beárazhatták a piaci szereplők. Ennek ellenére rengeteget foglalkozott vele a sajtó, félő, hogy sok tapasztalatlan kisbefektető emiatt vett bitcoint.