Magyarország bruttó hazai terméke 2020 I. negyedévében a nyers adatok szerint 2,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. AKSH közleménye szerint a koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet a legtöbb nemzetgazdasági ág termelésére kedvezőtlen hatást gyakorolt, de a piaci szolgáltatások és kisebb mértékben az ipar továbbra is a növekedés húzóerejét adták az I. negyedév egészét tekintve.
A statisztikai adatok szerint 2020 I. negyedévében – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – az előző negyedévhez mérten 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék volumene. A negyedéves adatokat összevetve azt láthatjuk, hogy a növekedés ellenére 2016 óta nem indult ilyen rosszul az év.
A számokból az rajzolódik ki, hogy az első két hónap nagyon erős teljesítménye után a március akasztotta meg a bővülést. Miután az április és a május is várhatóan hasonlóan gyenge lesz, így a második negyedévben még rosszabb adatokat várhatunk. Az lenne a meglepetés, ha az április-júniusi időszakban nem köszöntene be a recesszió, ám megvan annak az esélye, hogy ez csak átmeneti lesz és az év második felében megkezdődne a kilábalás.
Orbán Viktor és Varga Mihály is megszólalt
Orbán Viktor is beszélt reggeli rádiós interjúban a magyar gazdaságról. A miniszterelnök szerint az áprilisi adatok borzalmasak lesznek, a májusiak már némi reménykedésre adnak okot, és júniustól a reményei szerint kilövünk és visszaállunk a normál pályára.
A magyar gazdaság lendületes növekedéssel fordult rá az idei évre, azonban a koronavírus-járvány alapjaiban írta felül a gazdasági várakozásokat -– jelentette ki Varga Mihály a KSH által péntek reggel közölt GDP-adatokat kommentálva. A pénzügyminiszter elmondta: az első negyedévben éves összevetésben 2,2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság, ezzel a teljesítménnyel közel 5 százalékponttal haladta meg az uniós átlagot. A válság áprilisban tetőzhet a magyar gazdaságban, azonban Magyarország történetének legnagyobb méretű, a GDP egyötödét kitevő gazdaságvédelmi intézkedéseinek hatására az év második felében már élénkülés következhet, így a 2020-as 3 százalékos visszaesés után 2021-ben már 4,8 százalék lehet a növekedés.