Az Aegon Panoráma 2014 decemberében alakult, a megcélzott kockázata a részvénypiachoz közeli, egy diverzifikált részvényalaphoz hasonlít – mondta el az alap kezelője, Duronelly Péter az Aegon Alapkezelő sajtótájékoztatóján. Az alap a hét fokozatú skálán az ötös szinten helyezkedik el, rendszeresen vásárol majd részvényindexeket, nyersanyagpiaci termékeket. (Az egyes a legkisebb, a hetes a legnagyobb kockázat.) Ezeken a területeken tágabbak a stopok, nagyobb tere van annak, hogy egy hosszabb távú befektetésbe beleüljünk, ami nem jelenti azt, hogy nem kezeljük aktívan – hangzott el.
A kamatokat felejtsük el
Kezelője szerint alacsonyak maradnak majd a kamatok, lényegében sehol a világon nem számítanak kamatemelésre, inkább csak az a kérdés, hogy ahol még relatíve magas a kamatszint – Magyarország, USA –, ott mi fog történni ezzel a kamattal. Jó esély van rá, hogy az USA-ban is csökken majd az állampapírhozam.
A nyersanyagpiacoknak várhatóan nem lesz jó éve az idén A dollár tovább erősödhet, olyan tartós trendben mozogva, amilyenben már volt a deviza az elmúlt 40 évben kétszer is – mondja Duronelly Péter. Ilyen alacsony infláció Magyarországon csak a tervgazdaságban volt, utoljára a hatvanas évek végén, ám ez nem egyszeri eset, nem csak a rezsicsökkentés okozza, az infláció természete változott meg.
Növekedés többletmunka nélkül
A versenyszektorban az áremelkedés érvényesítésének lehetősége változott meg Magyarországon és a világ többi részén is. Például abban a Romániában is nulla körüli az infláció, amely korábban krónikus inflációs problémákkal küzdött. Nem kizárt, hogy nemsokára az MNB is elgondolkodik majd a kamatpolitikáján – tette hozzá.
Ami Amerikában történik, az terül szét a világ többi részén is, ez pedig a foglalkoztatással és a technikai fejlődéssel van összefüggésben – mondja Duronelly. Korábban ahhoz, hogy többet és többet termeljünk, egyre több és több munkaórára volt szükség, nagyjából az ezredfordulóig. Azóta azonban az USA gazdasági kibocsátása mintegy 30 százalékkal nőtt, ám többletmunka nélkül.
Növekedés, de semmi infláció
Ennek két következménye van: egyrészt nem kellett többet kifizetni bérként, és így nem lett belőle többlet vásárlóerő, ami komolyan visszafogja az inflációt. Másrészt a többletérték a tőketulajdonos zsebébe került, azaz vállalati profittá vált. Infláció nélkül is lehetségessé vált a növekedés, ha pedig nincs infláció, akkor a kamatok is maradhatnak nulla közelében – vonta le a következtetést Duronelly.
A részvénybefektetéseknek viszont ez nagyon jó terep. Ami azonban nem azt jelenti, hogy ne lehetne bármikor például egy 20-25 százalékos korrekció. Hiszen 2011 közepe óta, mintegy három és vél éve nem volt lényeges korrekció a fejlett részvénypiacokon – véli Duronelly.
(A Duronelly Péterrel nemrég készített interjúnkat itt olvashatják.)
Szabad lett az olajpiac
Az olajpiacnak is a természete változott meg: korábban az állami monopolcégek határozták meg kartellszerűen, most viszont, nagyon leegyszerűsítve piaci alapú lett az árazás. Körülbelül 80-100 amerikai cégnek van nagy hatása az árakra, amelyek sokkal inkább piaci alapúak lesznek – mondja Duronelly.
Európában nagyon pozitív jelei vannak annak, hogy megindul majd a konjunktúra, a bankok ismét hiteleznek, a vállalati profitok nőnek. Európában megmozdult valami – mondta az alapkezelő. Ha pedig az európai gazdaság éledezik, akkor a magyar gazdaság is, amely jelentős részben exportorientált. A vasárnapi boltbezárás viszont a szakember szerint negatív sokkot okozhat, mert vasárnap több mint a kiskereskedelmi fogalom hetede zajlik, és ennek csak egy részét fogják más napokon pótolni.
Kötvényből sem mindegy, melyik
Attól, hogy a lakosság deviza helyett forintban adós, attól, hogy most nem veszített nagyot a svájci frankon, még nem fog többet fogyasztani. Az ország pénzügyi stabilitása szempontjából viszonyt mindenképpen pozitív a devizahitelek forintosítása – hangzott el.
Az Aegon MoneyMaxx abszolút hozamú alap 2003 óta működik, a jelenlegi portfólió-kezelők 2011 óta kezelik – mondták el. Az alap kockázati szintje hármas. Az alap a kötvénypiacra koncentrál, longolhat és shortolhat is. Ahogy más alapok sokat foglalkoznak egyedi részvényekkel, a MoneyMaxx sokat foglalkozik egyedi kötvényekkel – mondták el. Devizapozíciói is vannak, nyersanyagok pedig eseti jelleggel kerülhetnek a portfólióba.
Magasabb ársáv a forintnál
Az alapnak a hozamvadászat, az alacsony kamatok jegyében magyar és horvát állampapírjai vannak, európai részvényeket is tart. Pozíciói a forint szempontjából jelenleg semlegesek, az euró/dollár pozícióit már lezárta – derült ki. A dollár rövidebb távon korrigálhat ugyan, de hosszabb távon további erősödésre számítanak.
Az Aegon Alfa 2006-ban indult, kezelője szerint az eddigi egyik legrégebbi abszolút hozamú alap, amely jól állta a tőkepiaci viharokat, hiszen hozama átlagosan évi 10,9 százalék volt. Alapvetően részvényjellegű, de más területeken is befektet. A forintnál például az alap kezelője szerint a korábbinál magasabb ársáv alakult ki jellemzően 310 és 320 közötti euróval, emellett azonban mindkét irányban hajlamos lehet a kilengésre.