Az Aegon Alapkezelő tájékoztatása szerint a befektetési alapok nem ígérhetnek hozamot a jövőre nézve, mivel a múltbeli hozamok az alapok jövőbeni teljesítményeire nem nyújtanak garanciát, így ne csak a múltbeli hozamok alapján hozzuk meg befektetési döntéseinket. Ugyanakkor érdemes egy adott alap múltbeli teljesítményét tanulmányozni, mivel megmutatja, hogy milyen hatékonysággal működött az adott piaci környezetben más, hasonló profillal rendelkező befektetési alapokhoz képest.
Mire érdemes figyelni a döntés előtt?
Az alapkezelő véleménye szerint a befektetési döntés meghozatala előtt, érdemes nagyon alaposan átgondolni néhány egyszerűnek tűnő, valójában annál bonyolultabb kérdést. Elsősorban azt kell mérlegelni, hogy milyen időtávon tudjuk nélkülözni a befektetendő összeget, valamint, hogy rövid, közepes, illetve hosszabb távú célja van-e a megtakarításunknak. Továbbá át kell gondolni, hogy milyen maximális kockázatot vagyunk hajlandóak vállalni a befektetéssel.
Az alapkezelő úgy véli, hogy érdemes megtakarításainkat több befektetés között megosztani, amely a kockázat csökkentésének legegyszerűbb módja. A szakirodalom ezt a kockázatmegosztást diverzifikációnak is nevezi. Egy befektetési alap megvásárlása önmagában is kockázatok csökkenésével jár például egy egyedi állampapír, kötvény vagy részvénybefektetéshez képest. A befektetési alapok alapos előzetes elemzések alapján fektetik be vagyonukat szigorú szabályok szerint vezérelve, így akkor is, ha csak egy befektetési alapot vásárolunk, sok befektetés között osztjuk meg a pénzünket - olvasható az Aegon Alapkezelő összeállításában.
Megtakarításainkat érdemes lehet rendszeresen is – akár kisebb összegekben – félretenni befektetési alapokon keresztül. Hosszabb időtávot alapul véve a befektetési jegyek különböző bekerülési értéken vásárolhatóak meg, így a befektetés átlagos bekerülési értéke kedvezőbbé válhat.
Az Aegon Alapkezelő szerint több tényező is befolyásolhatja azt, hogy milyen kockázatot vállalunk befektetéseinkkel, melyek közül a legfontosabb a befektető életkora lehet, azaz milyen befektetési időtávban tud gondolkodni. Fontos szempont a befektető élethelyzete, azaz mennyi jövedelmet tud félretenni és mire, valamint a befektető személyisége, azaz nyugodtan tud aludni akkor is, ha kisebb-nagyobb kockázatot vállal.
Rövid távon a kevésbé kockázatos alapokat érdemes preferálni
Befektetési alapoknál általánosan igaz, hogy rövidebb időtávon célszerű a kevésbé kockázatos pénzpiaci és rövid lejáratú kötvény alapokat, illetve tőkevédett alapokat előnyben részesíteni. Középtávon hosszabb lejáratú kötvényalapok, abszolút hozamú alapok, illetve hosszú távon a részvény alapok is a befektetési portfólió részét képezhetik. Az utóbbiak árfolyam ingadozása statisztikailag alátámasztottan hosszabb távon kiegyenlítődhet, és magasabb megtérülést biztosíthat - emeli ki az Aegon Alapkezelő.
Az összeállítás szerint a befektetési döntésekhez érdemes hűségesnek maradni, ne tántorítsanak el senkit a rövidtávú árfolyammozgások és negatív hírek. Azzal, ha alapvetően a hosszú távú befektetéseket helyezzük előtérbe, nemcsak az adózási előnyöket lehet kihasználni, hanem a rövidtávú hektikus árfolyammozgások okozta sokkok is könnyebben feldolgozhatók.
Befektetési sikert nemcsak a tőzsdei árfolyamok emelkedésekor könyvelhetünk el, hanem kedvezőtlen piaci környezetben is, mikor a befektetési alapok egy speciális válfaja, az abszolút hozamú alapok jobban teljesíthetnek, mivel sokszor kevesebb kötöttséggel, rugalmasabban változtatják meg a befektetéseik összetételét. Az abszolút hozamú alapok célja, minden piaci környezetben a lehető legjobb portfólió-összetétel kialakítása, és ezzel egy kedvező, elfogadható hozam elérése.