1p
A külföldi, számítógépes algoritmus segítségével befektető, úgynevezett quant alapok eredménye eléggé széles skálán mozgott az utóbbi egy évben, -24,4 és plusz 9,9 százalék között. Ugyanakkor nagyobb részük ezzel is meg tudta előzni a hasonló profilú, de nem számítógépesített konkurenseit. Megindult a kilábalás, miután a pénzügyi válságot a szektor kezdetben nehezen viselte, a hosszú távú hozamai nem olyan jók.

Ha a számítógépek már képesek megverni a sakknagymestereket, miért ne tehetnék meg ezt a legjobb tőzsdei szakemberekkel is? – ez az alapgondolata a számítógépes modelleken és matematikai kiértékelésen (quantitative analysis, röviden quant) alapuló kereskedésnek az Investopedia szerint. A szoftverek nagy előnye, hogy az emberekkel ellentétben nem hagyják magukat érzelmek által befolyásolni, és az embernél összehasonlíthatatlanul gyorsabban reagálnak.

Ha szemét megy be, szemét is fog kijönni

Hátrányuk viszont, hogy emberek programozzák őket, akik hibáznak, és a hibás szoftver nem képes jó döntést hozni. „Ha szemét megy be, szemét is fog kijönni”– mondják. Vannak olyan modellek, ahol teljes mértékben a szoftverre bízzák a döntéseket, és van egy köztes fajta, ahol az élő emberi véleményalkotást és az algoritmust keverik, vagy az algoritmust rendszeresen felülvizsgálják.

A Morningstar befektetésialap-minősítő és adatbázis-fenntartó társaság német rendszere 81 quant típusú befektetésijegy-sorozatot tart nyilván, amelyek befektetési politikájukat számítógépes szoftverek, algoritmusok alapján hajtják végre. (Ez valószínűleg csak a Németországban is forgalmazott alapok köre, a link mindig a legújabb adatokra mutat.) Ezek mintegy 27 különböző alap részalapjai vagy befektetésijegy-sorozatai, különböző devizákban, régiókra vagy piacokra specializálódva, vagy különböző tulajdonosi csoportok számára kialakítva. Eredményük a január 18-ig eltelt egy évben nagyon vegyes volt, az értékpapírok több mint felének, 45-nek a hozama volt mínuszos.

Nem sikerült csodát tenniük a számítógépeknek

Csak húsz eredménye volt pozitív, a többinek nem volt egy éves hozama (feltehetően azért, mert ennél rövidebb ideje indultak). A veszteséges sorozatok közül soknak volt mínusz 10-15 százalék az eredménye, a csúcstartó 24,4 százalékos veszteséget ért el (Quantex Nucleus). A pluszosak közül a legjobb is csak 9,9 százalékot hozott (Dexia Quant USA Network), a szektor átlaga tehát biztosan mínuszos, ami persze nem túl meglepő annak fényében, hogy tavaly a részvénypiacok átlagos teljesítménye is negatív volt, és az árupiacokon is sok termék ára esett.

Az amerikai Morningstar január eleji cikke a quant-típusú alapok lassú visszatéréséről ír, az ilyen konstrukciók ugyanis annak idején rosszul tűrték a már 2007 óta tapasztalható megnövekedett turbulenciákat a piacokon. A cég szerint 2010 nyarán megvizsgáltak 60 ilyen alapot, és körülbelül kétharmaduk három éves visszatekintő teljesítménye elmaradt az adott iparágban, részpiacokon fellelhető, összehasonlítható alapok teljesítményétől. Ennek következtében a befektetők dollár-milliárdokat vontak ki ezekből az alapokból. Azóta sokat változott a helyzet, 2011-ben már a quant-alapok kétharmada túlteljesítette a konkurenciát, ami 2005 óra a legjobb éves teljesítményük – írják.

A válság mélyéről minden másképp néz ki

A jelenséget azzal magyarázzák, hogy az ilyen alapok modelljeikben gyakran használnak olyan gazdasági mutatókat az értékeléshez, mint a nyereségesség, értékeltség (P/E, P/BV), és 2007-2009-ben, a medvepiacon ezek becsapták az algoritmusokat, különösen olcsónak tüntetve fel sok részvényt, különösen a bankokat. Később azonban az algoritmusok erős, jövedelmező vállalatok részvényeit választották ki, amelyek a recesszióban is helytálltak. Az algoritmusok így utolérték a piacokat.

Egy másik magyarázat, hogy a pénzügyi válság előtt, amikor a quant alapok nagyon népszerűek voltak és nagy összegeket kezeltek, sok pénz áramlott olyan részvényekbe, amelyeket az egymáshoz sokszor hasonló algoritmusaik egyaránt kiválasztottak. Vagyis egyes részvényeknek éppen ezek az alapok verték fel az árát, ami később, az alapokból való pénzkivonással megszűnt. Ma már ez a hatás nem érvényesül, az alapok nem licitálnak egymásra a jó részvényeknél.

Az algoritmusokat folyton csiszolják és faragják

Jelenleg a quant-alapok tovább küzdenek a nem-quant konkurenciával, az utóbbi három évben 53 százalékuk tudta felülteljesíteni ezeket a versenytársakat a Morningstar szerint. A jövő bizonytalan, a módszereket, az algoritmusokat folyamatosan fejlesztik, új változókat vesznek figyelembe, a Goldman Sachs quant-csapata például szöveges változókat épít be, és vizsgálja azt, hogy különböző vállalatok gazdálkodása hogyan fonódik egymással össze.

A tőkekiáramlás egyelőre folytatódott az utóbbi időben ebből az alapfajtából. Az alapszektor talán legismertebb elemző cége azt javasolja a befektetőknek, hogy kipróbált, az utóbbi évek brutális piaci viszonyait is jól álló alapokra, alapkezelői csapatokra bízzák a pénzüket. (A Magyarországon működő három hasonló alapról itt írtunk.) Az Etfdb.com oldal pedig nemrég kvantitatív módszerekkel dolgozó ETF-eket gyűjtött össze cikkében.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21550 21450 21690 -0,65% 0 0 6 477 665 260 HUF 2025-01-02 17:13:11
MOL 2770 2732 2774 +1,47% 0 0 1 606 229 002 HUF 2025-01-02 17:05:00
MTELEKOM 1286 1274 1306 +0,94% 0 0 660 860 458 HUF 2025-01-02 17:10:44
RICHTER 10600 10430 10640 +1,92% 0 0 1 194 390 110 HUF 2025-01-02 17:09:20
OPUS 517 505 518 +2,38% 0 0 85 306 804 HUF 2025-01-02 17:05:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából
Natív tartalom | 2024. december 16. 11:47
Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Mi az a megatrend, és miért hagy ki egy jó lehetőséget az, aki nem tudja?
Litván Dániel | 2024. november 27. 09:48
Megatrend, hype-ciklus görbe, a mesterséges intelligencia izomereje, hibrid befektetési stratégia. Mindezekről is beszélgettünk Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzserével, de az interjúból az is kiderül, hogyan lehet pénzt keresni ezek segítségével.
Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG