A befalapokat szeretjük, a kockázattal még csak barátkozunk
Egyre magasabb a befektetési alapok részesedése a magyar befektetési piacon, a lakossági megtakarítások összege már a GDP-hez mérhető - mondta el Köves Benedek, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója a társaság keddi háttérbeszélgetésén. A lakossági megtakarításokon belül 9,4 százalék a befalapok részesedése: ez a németországi szinttel vetekszik, és meghaladja az európai átlagot. A kockázatot viszont nem szeretik a magyarok: a részvényalapok, valamint a hosszabb elköteleződést kínáló, kockázatos termékek aránya nálunk meglehetősen alacsony az európai átlaghoz képest. Köves Benedek szerint azért ezen a téren is van fejlődés: az abszolút hozamú alapokba szépen áramlott a tőke az elmúlt időszakban.
A csökkenő kamatok miatt fokozatos átrendeződés indult meg a piacon: a befektetők hozamot keresnek, amit a bankbetétekben vagy az állampapírban már nem kapnak meg, ezért hajlamosabbak nagyobb kockázatot is vállalni.
Közel 800 milliárd forint friss tőke áramlott a hazai alapokba 8 hónap alatt, ennek több mint negyede az OTP Alapkezelő termékeibe érkezett.
20 éve a piacon
Az alapkezelő egyébként most ünnepli 20. születésnapját: Gáti László, a társaság marketing és értékesítési igazgatója elmondta, 1993-ban mindössze két munkatárssal indultak, a kezelt vagyon valamivel 2 milliárd forint fölött alakult. Mostanra a kezelt vagyon 1421 milliárd forintra nőtt, a piaci részesedés 23,8 százalékos, 74 működő alapot kezelnek összesen 32 hazai munkatárssal.
Az OTP Alapkezelő új tőkevédett alapot is indít jubileuma alkalmából, a Remix 20 Alap mellesleg a 65. tőkevédett alapja a társaságnak indulása óta. Mögöttes befektetési kosarában 9 alap van, zártvégű, futamideje 2017-ig tart. 4 százalék fix hozamot ígérnek (ez évesítve 1,11 százalékot jelent), a maximális hozam 60 százalék (évesítve 14,19 százalék).
Hova menekülhetünk a kamat megsarcolása elől? Mely alapok lesznek eho-mentesek, azaz felelnek meg annak az új adókedvezménynek, amely szerint a többségében állampapírokba fektető alap hozama nem eho-köteles? Nemrég erről kérdeztük a magyarországi alapkezelőket. A válaszadók többsége gyorsan átalakítja 1-2 alapját, más inkább a magas hozamra koncentrál. Részletek >> |
Az OTP az augusztustól beveztett kamat-eho-fizetési kötelezettségre is reagál: hamarosan elindítják az OTP Prémium tőkegarantált pénzpiaci alapot, amely eszközeit 80 százalékban állampapírba illetve MNB-kötvénybe fekteti, ezáltal az elért hozam eho-mentes lesz az ügyfeleknek. Gáti László elmondta: az új alap klasszikus pénzpiaci alap lesz, 40-50 bázispontos pluszt várnak tőle a szokásos pénzpiaci hozam felett (amihez még az eho-mentesség is párosul).
Fordulóponthoz érkeztünk - a profi is óvatos
Szalma Csaba |
Szalma Csaba, a társaság befektetési igazgatója szerint tartósan alacsony kamatkörnyezetre kell berendezkednünk. Magyarországon azt látjuk, hogy az MNB a rövidtávú kamatokat akár 3 százalékra is levinné - ez 3 százalékos infláció mellett azt jelenti, hogy nem lesz reálkamat. Ilyesmivel még nem szembesültek a befektetők Magyarországon, kérdés, hogy hogyan reagálnak majd - mondta a szakember.
A magyar állampapír-vásárlók körében magas a külföldiek aránya, márpedig ők elvárnák a hozamot - mivel pedig a kereskedelmi bankok is követik a jegybankot, a hazai, lakossági befektetők is kevesebbet kapnak befektetéseikért. Ezzel kapcsolatban Szalma Csaba megjegyezte: ez tudatos stratégiája is lehet a kormánynak, mivel megtakarítás helyett fogyasztásra ösztönzi a lakosságot, ezzel serkentve a GDP növekedését.
Változik a helyzet a világpiacon, egyértelmű trendek azonban jelenleg nincsenek, ez óvatosságra inti a befektetőt - mondta stratégiájáról Szalma Csaba. Döntően likvid eszközökbe, rövid állampapírokba, Pemákba fektetett kötvényalapjában, jórészt fedezve a devizakockázatot. Még a Supra abszolút hozamú alapban is visszavették a kockázatot látva a tőkebeáramlás mértékét, a hozam szórása ennek megfelelően csökkent. Érdemes ilyen helyzetben kicsit pihentetni a pénzt, van, hogy igaz, hogy "cash is king" - mondta a szakember.