A befektetési alapokba fektetők vállát alapesetben két adó nyomja. Egyik a 16 százalékos kamatadó, a másik a 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (EHO). Ezeket a közterheket akkor kell megfizetnünk, ha a befektetési jegyeinket a vételinél magasabb árfolyamon váltjuk vissza. Ekkor a nyereség 22 százaléka (16+6 százalék) az államot illeti.
Az adófizetési kötelezettségünk csak a befektetési jegyek visszaváltásakor, azaz a nyereség realizálásakor lép fel. Az adóalap csökkenthető a befektetési jegyek vásárlásához és visszaváltásához kapcsolódó tranzakciós költségekkel is.
A befektetőknek szerencsére ezzel kapcsolatban semmilyen teendőjük sincs. A közterheket a kifizető vonja le, vallja be és fizeti meg az adóhatóság felé, vagyis a befizető már a nettósított ellenértéket kapja meg visszaváltott befektetési jegyei után. |
Így csökkenthetjük az adót
Több lehetőség is van arra, hogy az adófizetési kötelességünket csökkentsük, vagy akár meg is szüntessük. A jogalkotó lehetőséget biztosít arra, hogy egy befektetési alap hozama EHO-mentes legyen, ha az alap a vagyonát legalább 80 százalékban forintban kibocsátott állampapírokban helyezi el.
Így például az Aegon Pénzpiaci, az Aegon Ózon Éves Tőkevédett és az Aegon Belföldi Kötvény befektetési alapok hozama is EHO-mentes.
Minimalizáljuk terheinket Tartós Befektetési Számlával
Létezik egy lehetőség, amivel részben vagy akár egészben is mentesülhetünk a kamatadó és egészségügyi hozzájárulás alól. Az értékpapírszámla alszámlájaként nyitható évente a Tartós Befektetési Számla (TBSZ), amennyiben adómentesen szeretnénk befektetni. A Tartós Befektetési Számla nyitása általában díjmentes, melyet akár online is megköthetünk pár kattintással.
Ahhoz, hogy mentesüljünk a 16 százalékos kamatadó és a hat százalékos EHO alól, nincs más teendőnk, mint a gyűjtőévet követő öt éven keresztül a TBSZ számlán tartani megtakarításainkat. Fontos tudni, hogy ez időtáv alatt is tetszőlegesen és rugalmasan megváltoztathatjuk befektetési portfóliónk összetételét!
Amennyiben előbb szeretnénk a pénzünkhöz jutni valamilyen váratlan esemény miatt, nincs semmilyen probléma, hiszen a nyitást követő 3. illetve 5. év között csupán tíz százalék kamatadót kell megfizetnünk.
Sőt ha a három éves lekötési ciklus előtt mégis szükségünk lenne a pénzre, akkor sem károsultunk, mert ugyanúgy adózunk, mint egy normál értékpapír-számlánál. Tartós Befektetési Számlát a szolgáltatók széles köre, így az Aegon Alapkezelő is kínál.
A TBSZ-számla hordozható
A Tartós Befektetési Számlák 2014. január 1-től hordozhatóvá váltak. Évente egyszer lehetőségünk van átgondolni a befektetésünkkel és a szolgáltatóval való elégedettségünket, és ha úgy gondoljuk, átvihetjük TBSZ számlánkat egy másik alapkezelőhöz. Ilyenkor a számlával járó adókedvezmények elvesztése nélkül tudjuk mozgatni befektetéseinket.
Mennyit spórolhatunk a Tartós Befektetési Számlával?
Vegyünk egy egyszerű példát. Tegyük fel, hogy egymillió forintot egy alacsony kockázatú befektetési alapba helyeztünk el 2014. október 2-án TBSZ-számlára.
Ebben az esetben 2014 lesz a gyűjtőévünk, vagyis a hároméves lekötési ciklus 2015. január 1-jén indul és 2017. december 31-ig tart. Az ötödik év pedig 2019. december 31.-én jár le. Az akkor aktuális árfolyam 4,2493 forint/befektetési jegy, így 235 333 db befektetési jegyet vásároltunk.
Példa 1:
Mi történik, ha gyűjtőév után a 3 éves lekötési ciklus lejárta előtt váratlanul szükségünk lesz a tőkénkre, mert el akarunk menni nyaralni a családdal külföldre?
Ha például 2017. május 10-én visszaváltottuk befektetési jegyeinket, akkor sajnos meg kellett fizetnünk az adózási törvények szerint a 16 százalék kamatadót + a 6 százalék EHO-t (Ezeket TBSZ-számla nélkül is meg kellene fizetnünk.)
Példa 2:
Gyermekünk megházasodik, és a lakodalom költségeit mi álljuk. 2018. június 13-án (azaz a TBSZ számla negyedik évében) visszaváltjuk a befektetési jegyeket, hogy a következő szombaton ki tudjuk fizetni a zenészeket.
Már túl vagyunk az első lekötési cikluson, így kedvezményes adózásban részesülünk, a kamatadó az eddigi 16 százalék helyett, csupán 10 százalék és már az EHO-t sem kell megfizetnünk.
Ha nem TBSZ számlán tartanánk megtakarításunkat, akkor 62 956 forint kamatadót és EHO-t kellene fizetnünk, ezzel 34 340 forinttal járnánk rosszabbul.
Példa 3:
Megvárjuk a 2014-ben nyitott Tartós Befektetési Számlánk lejártát.
Szerencsére nem jött közbe semmi és nem kellett az öt év alatt megtakarításunkhoz hozzányúlni.
Tegyük fel, hogy a befektetési jegy árfolyama 2020. december 31-én 5,141660 forint/darab.
Fontos megjegyezni, ha nem nyitottunk volna TBSZ számlát, akkor ebből az összegből 102 397 forint adót kellett volna fizetnünk az államnak.
Érdemes tehát legálisan elkerülni az adót, és kihasználni a törvényalkotók által TBSZ-en keresztül nyújtott adóminimalizálási lehetőségeket.
A cikk támogatója: Tudjon meg többet a befektetési alapokról, iratkozzon fel az Aegon Alapkezelő ingyenes sorozatára! |