Az öt-hét éves amerikai államkötvények árfolyamának követésére szakosodott „Lyxor ETF iBoxx $ Treasuries 5-7 year” nevű alap portfóliójának 18,4 százaléka valójában olasz államkötvényekben van – tudósított a Financial Times Alphaville blogja.
A mellékelt portfólió szerint ezen kívül további jelentős összegek vannak amerikai és európai bankok kötvényeiben, mint a Citigroup vagy a Goldman Sachs. (Az ETF-ek – tőzsdén kereskedett alapok – indexeket követő, passzívan kezelt, ezért viszonylag alacsony díjakkal működő, olcsó befektetési formaként ismertek.)
Az ETF-portfóliók három fő fajtája Full replication: Teljes leképezés, az ETF egyszerűen megveszi azokat az értékpapírokat, amelyek az indexet alkotják, az indexnek megfelelő arányban. Optimised Sampling: Ennél a módszernél nem veszik meg az index minden elemét, csak egy „optimalizált válogatást” végeznek, a mögöttes papírok egy részét kihagyják. Például a BUX index összetételének, mozgásának jelenleg mintegy 92 százalékát lefedi a legnagyobb négy társaság (Mol, OTP, Richter, Magyar Tekekom), az Egissel és a CIG Pannoniával együtt ez már 97,5 százalék. Swap: Ennél a módszernél az alap az index összetételétől eltérő kötvény- vagy részvényportfóliót vásárol, amelyet határidőre elcserél egy bankkal vagy más intézményi befektetővel. A tényleges portfólió és a swap-üzletek értékének összege biztosítja az eredetileg megcélzott index viszonylag pontos követését. (A Blick Log nyomán.) |
Az alapindextől eltérő értékpapírokkal szemben swap- (értékpapírcsere-) megállapodások állnak, amelyekkel a portfólió elemeit amerikai államkötvényekre cserélik el. Ezek értékelésével lehetséges az is, hogy az ETF árfolyama az amerikai államkötvényeket követi, pedig csak a portfólió kisebb része van effektíve amerikai papírban. A swap-partner a francia Société Générale, amely egyébként a Lyxor nevű alapkezelőjén keresztül a szóban forgó ETF-et is kezeli.
Ilyenkor a swap-megállapodások miatt nem a portfólióban levő értékpapírok kibocsátóinak kockázatát, hanem a swap-partner kockázatát futja az alap – magyarázta a lapnak az alapkezelő. A partner csődjének esetére pedig biztosítékokat kötöttek ki. Egyébként pedig betartják a jogszabályokat és az alap kezelési szabályzatát.
A német Blick Log gazdasági hírblog kritikája szerint ezzel együtt sem világos, mi történne, ha a swap-partner és a kötvények kibocsátója egyaránt csődbe menne, nem ismertek a pontos biztosítékok, nem kielégítő a transzparencia. Egy másik blog azt is hozzáteszi, hogy az olasz papírok árfolyamesésével a swap-üzletek értéke, a partner jelentősége egyre nő, és bár s Société Générale helyzete stabil, különböző korábbi bankcsődöket emleget fel.
Vannak, akik a gyakran érkező sajtóhírek szerint az egész pénzügyi rendszer stabilitását féltik az ETF-ektől, amelyek jelentősége folyamatosan növekszik. Tavaly Németországban például már több pénzt fektettek a befektetők ETF-ekbe, mint normál alapokba.