7p

A KSH közzétette a 2024-es év utolsó trimeszterének beruházási adatait: az előjel nem volt váratlan, de mégis kellemetlen hír, hogy az év vége nem hozott fordulatot. A beruházási volumen jó ideje csökken, mégis lehetett remélni, hogy az év során már elértük a gödör alját. A visszaesés mértéke pedig egyenesen aggasztó. Akkor is, ha tudjuk: a 2022-es tavaszi országgyűlési választás előtti nagy költségvetési kiköltekezés és a laza monetáris kondíciók fenntartása nemcsak a lakossági fogyasztásnak, hanem a beruházási aktivitásnak az élénkítését is célozta.

A túlköltekezésnek előbb-utóbb eljön a böjtje. Ám a politikai ciklikusságra váratlanul még rá is erősített minálunk a feldolgozóipari dekonjunktúra. Most már inkább az a kérdés, hogy ezzel a visszaeséssel a magyarországi beruházási tevékenység elérte-e a mélypontját, vagy 2025 karaktere továbbra is az előző két évhez hasonlít.

Az okokat, alkotóelemeket illetően a mostani gyorsjelentés nem ad eligazítást, de 2024 első három negyedévéről részletes adatok is vannak. A 2024-es év első kilenc hónapjában a beruházások volumene 14 százalékkal maradt el a 2023. I–III. negyedévitől, mégpedig úgy, hogy a beruházások kétharmadát adó 50 fő feletti, azaz a magyar viszonyok között közepes-nagy kategóriát alkotó vállalkozásnál a fejlesztési volumen 7,5 százaklékkal volt kisebb, a költségvetési szerveknél viszont 30 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest.

Látható tehát az adatokból az állami beruházások visszavágása. Ez nem meglepő, tekintettel a költségvetés immár tartósan súlyos gondjaira. De a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számai szerint az építési beruházások volumene 9,2, a gép- és berendezés-beruházásoké viszont 20 százalékkal csökkent e 9 hónapban; eszerint a teljesítményesés mögött nem csak az állami presztízsberuházások, nagy infrastruktúra-fejlesztések visszafogása állt. És valóban, a hazai beruházások harmada a feldolgozóiparban szokott megvalósulni, de ebben az ágazatban 23 százalékos volt a visszaesés. Lehet mondani, hogy a korábbi év bázisa magas volt, és az árnyalja a képet. Csakhogy pontosan a feldolgozóipartól várta a kormánypolitika a tavalyi, idei, jövő évi dinamikát – a visszaesés pedig visszaesés.

Idővel majd közzéteszi a KSH a teljes tavalyi év beruházási folyamatának részadatait. Most csak azt tudni, hogy a beruházások volumene az év utolsó negyedévében tovább mérséklődött, mégpedig 2,2 százalékkal, azaz folytatódott a lefelé tartó trend. Így egészében a tavalyi év a beruházások teljesítményében 13,8 százalékos elmaradást hozott 2023-hoz képest.

Csakhogy az is negatív növekedésű esztendő volt. A visszaesés időtartalma és mértéke meghökkentő, már szinte a rendszerváltozás elejének kríziséhez mérhető.

Ami az idei évet és kilátásokat illeti: néhány tényező előrejelezhető, másoknál hatalmas a bizonytalanság.

Az jól látható, hogy az állami infrastrukturális megrendelések nekilendülésére nem lehet számítani. Hiába gyűltek fel súlyos fejlesztési elmaradások, mint a közismerten elmaradt vasúti ágazatban vagy az egészségügyben, a költségvetés állapota rossz. A 2020 utáni költségvetésihiány-méret nem tartható, a magyar állam a többletdeficit-eljárás alatt áll, és egyébként is igen drága a hiány finanszírozása. Arra pedig – minden korábbi fogadkozás-ígérgetés ellenére – nem lehet számítani, hogy kellő állami bevétel keletkezik a gazdaság növekedése során: az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetésről kapott anyagok szerint a magyar kormány is az évi két százalékos növekedési ütemben látja a potenciális, fenntartható dinamikát.

A PPP sem játszik?

Ha nem a közpénz, akkor magántőke az állam helyett? A Rákosrendező ügye, korábban a diáknegyed helyén építendő Fudán Egyetem terve, a kastélyok privatizálása azt mutatja, hogy a hektikusan változó hazai szabályozási viszonyok, a jogi tisztázatlanságok közepette a magánforrások bevonása nem könnyen valósul meg. Amiből végül lesz valami, az is lassabban jön létre. A mi körülményeink között a Private-Public-Partnership (PPP) típusú konstrukcióktól nem várható gyors és érdemi beruházás-felfutás.

Az üzleti szféra a legnagyobb szereplője a beruházási tevékenységnek. Számos felmérés és sok személyes forrás alapján kimondható, hogy az elmúlt néhány hónap geopolitikai fordulatai megnövelték a bizonytalanságot – az pedig negatívan hat ki a beruházási aktivitásra. A vámháború lehetősége komoly visszafogó tényező. Ha az Ukrajnát sújtó háború valamilyen fenntartható módon véget érne, az ezzel szemben jó hír lenne üzleti szempontból is – ám az oda elvezető utat ma még homály fedi.

Küldj egy jelet lentről felfelé
Küldj egy jelet lentről felfelé
Fotó: Depositphotos

Vannak más nagy bizonytalansági tényezők. A technológiai fordulatok egyszerre keltenek várakozást és aggodalmat. Az európai biztonsági helyzet nagy hadiipari fejlesztéseket és költéseket indokol; a többletköltésnek lehetne beruházásemelő hatása, másfelől a szűkös költségvetési keretek között élők számára a civil szakterületek hátracsúszásának is megvan a valószínűsége.

Ezek általános konjunktúra-szempontok Európában, amelyekhez külön magyar komponensek járulnak. Együttes hatásuk az újabb felmérések szerint jelenleg csak nagyon mérsékelt optimizmusra adnak alapot.

Az MNB vállalati konjunktúraindexe

Forrás: MNB

A vállalati várakozások némileg javultak a 2025 év eleji felmérés szerint, de a gazdasági helyzet megítélése továbbra is igen negatív, sőt romló, holott itt nem laikus vásárlói, munkavállalói véleményekről van szó, hanem szakmai, üzleti döntéshozók értékeléséről.

A részletesebb elemzések arra is rámutatnak, hogy a fejlődést akadályozó tényezők között nem áll vezető helyen a banki hitelekhez való hozzájutás, a kamatszint, vagyis olyan, amelyen elvileg lehetne segíteni. Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank február 25-i kamatdöntése és annak indoklása arra utal, hogy a hazai kamatkörnyezetben nem várható érdemi változás, és továbbra is marad a versenytársakhoz képesti hátrányunk: nálunk magasabb a kamatszint.   

Ami nyilvánvalóan nagyon hiányzik: az EU alapok beáramlása. Korábban a jelentős, noha hullámzó méretű uniós források fűtötték a hazai beruházási tevékenységet, mind a közösségi szektorban, mind a magángazdaságban. Ez az ösztönző tényező mostanra rengeteget veszített az erejéből.

Az EU-pénzek kiesését jelenleg más nem képes pótolni. Az optimista politikai nyilatkozatok, az amerikai hatalomváltáshoz fűződő várakozások tényleges jelentőségét nehéz megítélni, azonban a belátható távon nincs ok arra számítani, hogy a gazdaság konjunktúra felíveljen, és a fejlesztési-beruházási tevékenység hirtelen erőre kapjon.

Amit mértékadó kutatóintézetek, nemzetközi szervezetek elemzői kivetítenek 2025-re, az az éves 2 százalék alatti GDP-növekedés, ahhoz közeli beruházási indexszel. Márpedig 2 százalék körüli bővülés nem kárpótolja a gazdasági szereplőket a beruházási index csaknem tizennégy százalékos tavalyi eséséért.  

A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.

Bod Péter Ákos lesz a vendége a március 5-én, szerdán 15:30-kor kezdődő Klasszis Klub Live adásnak, amelyet lapcsoportunk Klasszis nevű YouTube-csatornáján, valamint a Facebook-oldalainkon követhetnek élőben és tehetnek fel kérdéseket lapunk állandó szerzőjének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark A forint tartós gyengítése hibás gyakorlat – megszólalt a volt jegybankelnök
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 09:46
Bod Péter Ákos szerint ideje szakítani azzal a gazdaságpolitikai gyakorlattal, amely a forint gyengítését versenyképességi eszköznek tekinti. A volt jegybankelnök szerint a térség valutái közül a forint lóg ki leginkább, és a tartós leértékelés csak fokozza az inflációt.
Benchmark Gavallér állam és gyenge verseny: áremelkedés plusz ütemcsökkenés
Bod Péter Ákos | 2025. március 21. 05:54
Az év eleji áremelkedések ismét az EU legmagasabb inflációs rátáját eredményezték Magyarországon, miközben a kormányzat sikerpropagandát folytatott. Az élelmiszerárak drágulása és a kiskereskedelmi árrés maximalizálása élénk társadalmi vitát váltott ki. Eközben az ipari és építőipari árak is emelkedtek, miközben a gazdaság stagnál. A háttérben strukturális problémák és versenytorzító tényezők is meghúzódhatnak. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Makacs infláció, bizalmatlan fogyasztó, pótcselekvő kormány
Bod Péter Ákos | 2025. március 13. 05:42
Mindenkit lesokkolt, hogy még a januári – már akkor is az Európai Unióban a legmagasabb – éves inflációnkat is überelni tudta a februári. Amire aztán nem is késett a kormány válasza, a kiskereskedelmi láncokra kivetett árrés-stop. Vajon ez képes lesz-e megfékezni a pénzromlást, vagy csak még feljebb taszítja azt, ahogyan történt a korábbi árstopokkal (élelmiszer, üzemanyag)? Erre is válaszol lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a legfrissebb cikkében.
Benchmark Bod Péter Ákos: Elment két év, mire mentünk vele? És mi jöhet?
Bod Péter Ákos | 2025. március 7. 05:47
A KSH friss adatai szerint a magyar GDP 2024-ben 0,5-0,6 százalékkal nőtt, ám a gazdaság teljesítménye még mindig elmarad a két évvel ezelőtti szinttől. Az ipar és a mezőgazdaság visszaesése, valamint a beruházások jelentős csökkenése továbbra is fékezi a növekedést. A kormány az élénkülést a fogyasztás bővülésétől és a külföldi beruházásoktól várja, de a gazdaság szerkezeti problémái és a külső kockázatok miatt a fellendülés továbbra is bizonytalan. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Növekedési potenciál, üzleti akciórádiusz – hol van jövője a magyar gazdaságnak?
Bod Péter Ákos | 2025. február 19. 05:41
Orbán Viktor legutóbbi kijelentése szerint Magyarország nem maradhat csak az Európai Unió keretrendszerében. Pedig inkább a fejlett maghoz való közel jutás a nemzeti érdek. Attól pedig markánsan különbözik a pártérdek, személyes érdekeltség vagy a NER-cégek különérdeke.
Benchmark Bod Péter Ákos: A vámháború első hete – és ami jöhet
Bod Péter Ákos | 2025. február 5. 05:46
Donald Trump elnökségének első két hete alatt meghozott, sokkoló vámintézkedések nem érhették volna váratlanul a gazdasági elemzőket, mégis komoly meglepetést okoztak. Az elnök „a vámok embereként” kampányolt, de a Mexikót és Kanadát sújtó büntetővámok és a nyílt területszerzési szándék váratlan fordulatként hatottak. Hogyan válhatott mindez valóra, és milyen rövid távú gazdasági következményekkel kell számolni az Egyesült Államok és partnerei számára? Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Ha Németország szerkezeti baja csak pénz kérdése, akkor van megoldás
Bod Péter Ákos | 2025. január 31. 05:42
A közelgő februári német parlamenti választás kétségtelenül az év fontos eseménye lesz. Amelynek természetszerűen lényeges tényezője a gazdasági helyzet.
Benchmark Bod Péter Ákos: Tavaly a recesszió segített az infláción, a forintgyengülés nem – és az idén?
Bod Péter Ákos | 2025. január 17. 05:46
2024 decemberében a fogyasztói árak 4,6 százalékkal emelkedtek, ami meghaladta a várakozásokat, míg az éves infláció 3,7 százalék lett. Hogyan befolyásolta az infláció alakulását a bázishatás és a recesszió? Miért emelkedett a maginfláció, és mit mutatnak az egyes termékkörök – például a szolgáltatások, élelmiszerek és tartós fogyasztási cikkek – árváltozásai? Mit jelez mindez a 2025-ös kilátások szempontjából? Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank körábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: A világgazdaság 2024-ben – megint állva maradt Magyarország
Bod Péter Ákos | 2024. december 24. 06:12
A magyar gazdaság idei folyamatainak és a sokféle állami intervenciónak a rövid elemzése ott maradt abba, hogy a gazdaságilag és pénzügyileg rendkívül nyitott, sőt törékeny helyzetű Magyarország állapota és kilátása csakis nemzetközi kontextusban ítélhető meg.
Benchmark Bod Péter Ákos 2024-ről: amikor a gazdaság erőlködött, az állam erősködött
Bod Péter Ákos | 2024. december 20. 05:42
A papírforma szerint 2024-nek érezhetően jobb esztendőnek kellett volna lennie, legalább gazdasági vonatkozásban, mint amilyen a megelőző volt. Az ugyanis a példázatbéli állatorvosi ló módjára az összes közgazdasági bajt bemutatta: rekordmagas inflációt, a fizetési mérleg hatalmas deficitjét, a költségvetés újabb megcsúszását, a lakossági fogyasztás csökkenését – ennél már csak jobb jöhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG