5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő uniós ciklusban minden eddiginél több pénz jut a vállalati szféra támogatására: milyen elvek mentén, melyik cégeknek nyújtson segítő kezet az állam?

A következő uniós támogatási ciklusban a magyar kormány minden korábbinál többet kíván költeni a vállalati szféra támogatására. A bizottságtól 2020-ig 25,4 milliárd eurónyi forrás érkezhet, ami a hazai társfinanszírozással együtt 34,5 milliárd eurónyi támogatást fed. Ha ezt a mai 310 forint körüli árfolyamon számoljuk át, 10695 milliárd forintot kapunk, ami a 2013-as 29114 milliárdos hazai GDP közel 37 százaléka. Másképpen megragadva: csak az uniós források forintban, hét esztendőre egyenletesen elosztva évi közel 4 százalékos forrást jelentenek a tavalyi bruttó hazai össztermékhez képest.

Ekkora összegek láttán jogosan merül fel a kérdés: milyen elvek mentén, melyik cégeknek nyújtson segítő kezet az állam. A válasz azonban talán nem is annyira egyszerű és egyértelmű, mint sokan gondolnák.

Népszerű az a megközelítés, hogy elsősorban a hazai cégek megerősítését kellene szolgálniuk a pályázatoknak, bármit is jelentsen ez. A hangzatos jelszavakból az olvasható ki, hogy sokan a pénzt a gyengék versenyhátrányának kompenzálására használnák. Csakhogy ennek nagyon komoly veszélye van: ha egy vállalkozást ilyen módon megvédünk a piaci erőktől, akkor nem hogy megerősödik, de inkább elsatnyul, s amikor a pénz elfogy önállóan életképtelen lehet.

Ráadásul koránt sem igaz, hogy minden magyar cég egységesen rászorul ilyesféle segítségre. Egy nemrégiben befejezett kutatásunk rámutat: a hazai cégek erősen szegmentáltak. Van egy jól körülhatárolható vállalati kör, amely nemzetközi szinten is versenyképes, s hatékonyságban akár az itthon megtelepedett, de jórészt az olcsó betanított munkára építő multival is felveheti a versenyt. Igaz, nemzetközi cégek másik, a csúcstechnológiával dolgozó csoportjától még jókora az elmaradás.

De ha egy cég erősebb, hatékonyabb, akkor az már önmagában ok lenne arra, hogy kimaradjon a támogatásokból? Éppen ellenkezőleg! Az ilyen cégeknél a közpénzek alighanem jóval hatékonyabban hasznosulnak, mint a saját forrásaikkal is csak gyengécskén sáfárkodó lemaradónál. Ha tehát a lehető legnagyobb gazdasági fejlődést szeretnék elérni bizony racionális lehet a gyengék helyett éppen a jókat, hatékonyakat, erőseket segíteni, hiszen így egyúttal az „építő rombolást”, azaz a rosszabb cégek kiszorulását és így az átlagos hatékonyság javulását is ösztönözzük.

Mások a támogatást elsősorban munkahelyek létrejöttéhez kötnék. Ha pusztán ez a cél, elsősorban a kis és közepes cégeket kellene segíteni, hiszen ott a legnagyobb az egységnyi tőkére jutó alkalmazotti létszám. Ha azonban összevetjük például a német és a magyar vállalati struktúrát, gyorsan kiderül: a cégméret növekedésével vállalatszámban egyenletesen karcsúsodó germán piramissal szemben a magyar kép a közismert hatalmas mikro és kisvállalati létszám mellett abban is eltér, hogy legfelül a piramis jóval szélesebb a vártnál. Tehát amiből igazi hiány van nálunk, az a felemelkedő középvállalat.

Mintha egyfajta üvegplafon létezne a 100 fő létszám környékén. Ez az a nagyságrend, amikor biztosan búcsút kell mondani az egyszemélyi vezetésnek, már muszáj komoly szervezeti hierarchiát kiépíteni, nem lehet csak családtagokból felállítani a menedzsmentet, és szinte biztosan elkerülhetetlen a külpiacra lépés. Márpedig inkább a hazai középcégek tekintik beszállítói bázisnak a kisebbeket, egy kisvállalat szinte esélytelen egy multi beszerzéseinél.

Kényelmes gazdaságpolitikai álláspont azt mondani, hogy az újabb és újabb multinacionális cégek letelepedése majd automatikusan fejleszti a kisebb vállalkozásokat is. Az erőfölényből diktált árak ritkán jelentenek fejlesztéshez is elegendő profitot az amúgy is kevésbé hatékony kkv-knek. Ráadásul az olcsó munkaerőre épülő üzleti tervek csak addig tartják e globális óriásokat Magyarországon, amíg az a fura helyzet tartósan fennállhat, hogy az itthon ugyanolyan márkanévvel nyugati áron adható el a gyengébb beltartalmú termék, miközben a bérek jó, ha negyedét-ötödét kiteszik a fejlettebb országokénak. Ha tehát egyszer valóban sikerre vezet a felzárkóztató politika, a csupán bérelőny miatt itt letelepedő cégek  sorra továbbállnának, a létrejött állások pedig megszűnnének. . A gyenge alap összerogy, amint a ház elég magas lesz.

A tartós megerősödéshez ezért a vállalati különbözőségeket felismerve nem használható egyetlen megközelítés. Szemben a sokszor hallott banki hitelfékkel a vizsgálatok azt mutatják, hogy az idegentőkétől való ódzkodás és a jó projektek hiánya a növekedés egyik korlátja. A kisebb cégeknél sokszor nem kedvezményes tőkére, hanem gazdasági (pénzügyi, marketing, termelésszervezési) szaktudásra, tanácsadásra volna szükség. A forráshiánnyal küzdő, de nemzetközi szintéren elismert felsőoktatás óriási segítség lehetne e tekintetben. Amíg egy vállalkozás nem versenyképes, nem érdemes friss tőkét önteni bele.

A ma is versenyképes cégeknél viszont helye van a támogatott hitelnek, a kockázati tőkének, a vissza nem térítendő támogatásoknak, de csak bővítés esetén. Ekkor azonban a megvalósítandó projektet is kellene vizsgálni, nem pedig csupán a pályázó cég előéletét. Ez az a vállalati kör, ahol elvárt növekedést, foglalkoztatási bővülést lehet előírni.

A fejlett technológiájú multinacionális cégek viszont aligha csupán a támogatások alapján döntenek. Ott a gyors ügyintézés, a kiszámítható gazdasági környezet és a képzett munkaerő színvonala és elérhetősége talán még ennél is fontosabb. Ha az ügyintézők beszélnének angolul, 10 nap alatt reagálnának 60 helyett és pénteken délután is felvennék a telefont, a gazdasági ügyekben eljáró igazságügyi dolgozók pedig közgazdasági végzettséggel is rendelkeznének, már óriásit lépnénk előre.

A FinLab blog szerzői a Budapesti Corvinus Egyetem Befektetések és Vállalati Pénzügy Tanszék oktatói és kutatói, de az írások minden esetben a szerzők magánvéleményét tükrözik.

Címkék: FinLab

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

FinLab Mi az az átváltható kötvény?
Mezőfi Balázs | 2015. július 24. 17:17
Az átváltható kötvények érdekes alternatívát nyújtanak mind a befektetők, mind a kibocsátók számára a részvényekkel és kötvényekkel szemben, ennek ellenére a hazai piac mérete elhanyagolható. Néhány hazai kibocsátóval azonban találkozhatunk, legutóbb például a Plotinus holding cég bocsátott ki átváltható kötvényeket. A cikk első részében bemutatom az átváltható kötvények árazásával kapcsolatos legfontosabb alapfogalmakat, amelyek fontosak lehetnek az eszköz működésének megértésében, második részében pedig bemutatom a témában végzett empirikus elemzésem legfontosabb eredményeit.
FinLab Rejtély a tőzsdén: a láthatatlan piacokról jön a forgalom?
Havran Dániel | 2015. május 11. 20:04
Vajon a tőzsdéken az alacsonyabb forgalom azért van, mert a kereskedők csere utáni étvágya csökkent volna? Az, hogy a tőzsdei forgalom még ma sincs a válság előtti szinten, abban nem annyira a bizalmatlanság, hanem sokkal inkább egy fontos intézményi változás, a dark poolok népszerűsége magyarázza.
FinLab A világ legnagyobb brókerbotrányának története
Berlinger Edina | 2015. május 10. 13:39
Az alábbiakban röviden ismertetem egy híres amerikai pénzügyi botrány történetét a lenti források fordításával és rövidítésével. Azt az olvasóra bízom, hogy megtalálja a közelmúlt hazai botrányaival való hasonlóságokat és különbözőségeket.
FinLab Ami most van az minden, csak nem normális tőkepiac
Misik Sándor | 2015. május 4. 08:58
A 2008-as válság óta megháromszorozódott amerikai részvényindexek emelkedése a válság előtti kereskedési mennyiség fele/egyharmada mellett történt, és folyamatosan csökkenő trendet mutat, ami érdekes kérdéseket vet fel több piaci szereplőben is.
FinLab Szemben az egész világgal: mi történik a magyar felsőoktatásban?
Berlinger Edina | 2015. április 26. 12:02
A nemrégiben újra fellángoló diáktüntetések jó alkalmat teremtenek arra, hogy végiggondoljuk, hogy mit csinálunk mi itt a felsőoktatásban.
FinLab Tényleg keveset költünk felsőoktatásra, vagy tartsák el magukat az egyetemek?
Havran Dániel | 2015. január 17. 18:00
Az elmúlt napokban az érettségi kérdése kapcsán újra sokat hallhatunk a felsőoktatási politikáról, illetve a felsőoktatás finanszírozásáról. Egyesek azt állítják, hogy keveset költünk a tudományra és annak disszeminációjára, mások azt hangoztatják, hogy az lenne az egészséges, hogy ágazat maga termelné ki működésének költségét. Hol az igazság? Mennyire lehet ezt az „iparágat” alul- vagy felülfinanszírozni? Járjuk körül ezt a kérdést a blogban.
FinLab Milyen egy jó nyugdíjrendszer?
Berlinger Edina | 2015. január 10. 11:01
A szakirodalmi kritikák szerint, a létező nyugdíjrendszerekkel általában az a baj, hogy nem tudják megfelelően kezelni a demográfiai és a munkaerő-piaci trendeket, illetve kevéssé átláthatók. Tervezzünk új nyugdíjrendszert, de előbb számoljunk le a mítoszokkal!
FinLab Intézményesített csalás? Elképesztő trükkel húzzák le a tőzsdézőket
Misik Sándor | 2015. január 5. 20:01
Egy befektető azt vette észre, hogy az általa adott megbízások mindig kicsit „arrébb” teljesültek, mint tervezte - utánajárt, miféle boszorkányság áll a háttérben és amit talált, az egészen elképesztő volt. Csak úgy kerülhetjük el a lehúzást, ha saját tőzsdét nyitunk, és veszünk egy hatvan mérföldes kábeltekercset?
FinLab Filléres gondok és fényűzés: a magyar sport két arca
Juhász Péter PhD CFA | 2014. december 30. 16:28
Úgy tűnik, itthon néhányan mesésen megélnek a jelenlegi zavaros sportvezetési helyzetből, miközben a többségnek filléres gondjai vannak. A szinte áthatolhatatlan fal azonban nem sportágak között húzódik, s nem is a tömeg és a versenysport között.
FinLab A cashflow és az igazság
Fazakas Gergely | 2014. december 22. 11:36
A minap egy számvitel előadására ültem be ahhoz a csoporthoz, melyet én magam vállalati pénzügyekre oktatok.. Számviteles kollégám izmos felütéssel kezdte az előadást: „Vannak tárgyak, ahol alulértékelik, és vannak, ahol nagyon túlértékelik az eredménnyel szemben a cashflow szerepét – én majd elmondom az igazságot.”
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG