4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háború kezdete óta több hullámban hatalmas ukrán tömeg érkezett Lengyelországba. Ennek örülhetett sok százezer olyan lengyel lakástulajdonos, aki kiadja az ingatlanát. Hol, és milyen otthonokat keresnek az ukránok és keresletük miatt mennyire mentek fel a lakásbérleti díjak? Erről kérdeztük Marcin Jańczukot, a Duna House cégcsoporthoz tartozó Metrohouse lengyel ingatlanközvetítő cég marketing és pr vezetőjét.

Hogyan alakult az ukrán menekültek száma és ingatlanpiaci státusza Lengyelországban a háború kitörése óta?

Az év eleji becslések szerint mintegy 950 000 ukrán menekült tartózkodott tartósan Lengyelországban. Jelenleg látható tendencia figyelhető meg mind az Ukrajnába való visszatérés, mind a más nyugat-európai országba irányuló migráció tekintetében.

A Lengyelországi Ukránok Szövetségének becslése szerint idén a menekültek körülbelül 15-20 százaléka hagyja el Lengyelországot.

A szervezet képviselői szerint főként azok a menekültek maradnak nálunk, akik hosszabb ideig szeretnének itt tartózkodni, vagy akár véglegesen letelepedni. Ezek olyan emberek, akik képzettebbek és tehetősebbek. Az Ukrajnából érkező felnőtt menekültek 73 százaléka talált legális munkát nálunk, és ebből a csoportból több mint 30 ezer ember alapított céget. 

Hogyan befolyásolta az ukránok jelenléte a lengyel ingatlanpiacot? Inkább bérelnek, vagy inkább vásárolnak? Mi történt a háború kitörése óta, és mi a helyzet most?

Az ukrán menekültek első hulláma drasztikus kiugrást jelentett a keresletben a bérleti piacon. Az albérletpiac a világjárvány után helyreállt és viszonylag stabillá vált, ez a helyzet azonban jelentősen megváltozott a menekülthullám érkezésével. A kiadó lakások gyorsan eltűntek a piacról, elsősorban a legnagyobb városokban, majd más területeken is, amelyeket az ukránok kezdetben nem szívesen választottak, többek között a munkaerőpiachoz való korlátozott hozzáférés miatt. A lakások iránti kereslet növekedése jelentős áremelkedést hozott, a legtöbb városban 20-25 százalékkal drágultak az ingatlanok év/év alapon. 

Az ország melyik részén vannak elsősorban ukránok?

Főleg olyan nagyvárosokban, mint Varsó, Krakkó, Wrocław és Gdańsk. Az Ukrajnából érkező menekültek klaszterei elsősorban ott találhatók, ahol a dolgozni vagy tanulni érkező ukránok letelepedtek. Ezek főként a legnagyobb városok, de közepes méretű városokban is jelen vannak. Jellemző, hogy az ukránok jól asszimilálódtak a helyi közösségbe. A lakóhely kiválasztásának kulcsa a munkaerőpiac mérete.

Hol, milyen ingatlanokat és mennyiért bérelnek az ukránok? Mi vonatkozik a vásárlásokra? 

A külföldiekkel foglalkozó lengyel hivatal szerint az ukránok 21 százaléka telepedik le Mazóviaban, 11-11 százalék Alsó-Sziléziában és Nagy-Lengyelországban, 10 százalék választja Małopolskát, 9 százalék pedig Sziléziát. Az új építésű piacon általában valamivel nagyobb lakásokat vásárolnak, mint a piaci átlag. A nagyobb, két- és háromszobás apartmanok különösen népszerűek. 

A fejlesztők szerint az ukrán ügyfelek a tranzakciók legfeljebb 10 százalékát ütik nyélbe, de egyesek szerint akár a 20 százalékát is. Mindez a beruházás helyétől és típusától függ. A használtingatlan-tranzakciók a lakások széles skáláját érintik - a kis kétszobás otthonoktól az elmúlt években épült nagyobb ingatlanokig. A legtöbb tranzakció készpénzben történik. 

Mit eredményezhet az, hogy az ukránok ötöde kilép az ingatlanpiacról?

Egyértelmű, hogy a bérleti piac kezd visszatérni a normális kerékvágásba. Továbbra is magas  díjakkal lehet találkozni, különösen azért, mert a kamatemelések miatt az ingatlanvásárlást tervezők korlátozottan jutnak hitelhez. Így egyre többen bérelnek lakást ahelyett, hogy vásárolnának. 2022-ben 29 ezer ukrán döntött úgy, hogy lakást vásárol Lengyelországban. 7000-rel több, mint egy évvel korábban. Az idei év ebből a szempontból is rekorddöntő lehet, hiszen a hiteltámogatási program, amelynek köszönhetően lakást lehet vásárolni, az ukránokra is kiterjed. Így könnyen lehet, hogy 50 ezer fölé megy az újdonsült ukrán lakástulajdonosok száma.

A Privátbankár megjegyzése:

A havi minimálbér most 3490 zloty (mintegy 580 euró), de jövőre ezt 4200 zlotyra viszik fel és a tervek szerint az év második felében lesz még egy emelés. Az átlagos nettó fizetés jelenleg 5200-5300 zloty Lengyelországban. A bérlakásban élők a jövedelmük 25-27 százalékát költik albérletre, 10-11 százalékát rezsire és 27-30 százalékát élelmiszerre. A Privátbankár Európai Inflációs Körképéből pedig az is kiderül, hogy szeptemberben 8,2 százalékos volt az év/éves infláció. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ketté áll a füle, ha meglátja, mennyibe kerülhet az Új Nemzeti Galéria
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 09:38
Az egykori Petőfi Csarnok helyén épülhet fel a múzeum. Várhatóan kemény milliárdokért.
Ingatlan Megvan, hogy kié lett a Svábhegyi Gyermekkórház volt nővérszállója
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 09:32
Sokáig nem lehetett tudni, hogy ki licitált eredményesen az elnöki rezidencia mellett fekvő épületre. 
Ingatlan Ők eshetnek ki az 5 százalékos kamatozású lakáshiteles körből
Privátbankár.hu | 2024. október 21. 16:49
Megkezdődött az egyeztetés a lakáshitelekre érvényes önkéntes 5 százalékos teljes hiteldíjmutatójú plafonnal kapcsolatban. Ha a legutóbbi banki javaslatoknak megfelelő konstrukció lépne életbe, akkor Budapesten ez a lehetőség nem lesz elérhető.
Ingatlan Friss számok: 5 százalékos lakáshitelkamattal ennyit lehet nyerni
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 14:01
Ha a kormánynak sikerülne kipréselnie a bankokból az 5 százalék alatti THM-mel kínált lakáshiteleket, akkor ugyanakkora törlesztőrészlettel 10-20 százalékkal magasabb összegű kölcsönhöz lehetne hozzájutni, ami ellensúlyozhatná a lakások drágulását
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG