1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KKV
A Nagygyörgy Tibor és Nyíri Viktor nevéhez köthető Biggeorge-NV Equity Zrt. brandváltással jelzi, hogy a kockázati tőkepiacon komoly pozíciókra tör, a Jeremie-forrásokon keresztül ezen a piacon már tevékenykedő csoport bővíti tevékenységi körét és teljes erővel egy új üzletág továbbfejlesztésén dolgozik. Az átalakításról és a tervekről a Privátbankárnak beszéltek először.

Új üzletágat épít a Biggerorge's

Kik állnak a háttérben?
Nagygyörgy Tibor a 100 leggazdagabb magyar egyike, ingatlanos vállalkozásaiból épített cégbirodalmat, legismertebb cége a széles nyilvánosság előtt az Otthon Centrum. Nagygyörgy több tucat jelentős ingatlanbefektetésben vett részt, és 2001-ben társával, Forgó Ferenccel elsőként indított útjára piaci alapú nyílt végű ingatlanalapot. A kezdeti 500 millió forint nettó eszközértékű alap különleges piaci áttörésként 2004-re 15 milliárd forintra növekedett, amikor az alapkezelő társaságot eladták a HVB Bank leányvállalatának.

A BNV-csoportban - ahogy azt a cégcsoport neve is jelzi - társtulajdonosa Nyíri Viktor ügyvéd, az ingatlanügyekre specializálódott Lendvai és Nyíri ügyvédi iroda révén találkozott 1999-ben Nagygyörgy Tiborral.
A labordiagnosztikától az ortopéd cipőgyártásig számos cégben vannak érdekeltségei. Neve akkor lett ismert, mikor a méhnyakrákot okozó HPV kiszűrésére teszteket fejlesztő Genoid Molekulárbiológiai Kft.-t megvásárolta.  A Genoid HPV diagnosztikai tesztjei CE jelzést, szabadalmat és nemzetközi elismerést is kaptak, ami a külpiacon történő megjelenésre bátorította a céget.

Az innovatív cégek felzárkóztatását és támogatását célzó uniós Jeremie-program (erről bővebben lásd keretes írásunkat lent) első kiírásában a két nagyvállalkozóhoz tartozó cégcsoport nyert és BNV-Equity néven indított alapkezelőt. A Jeremie II. pályázati kiírásán - a  indulási feltételeknek megfelelően – új alapkezelővel, új senior szakértői  gárdával induló cégcsoport szintén nyert, új, növekedési alapját X-tech Capital néven indította el. Mivel a két kockázati tőkealap-kezelő között a tulajdonosi háttérben és a magánbefektetői körben is jelentős az átfedés, adódott a kérdés, hogyan hangolják össze a két alap működését?

Itt az X-Ventures!

"Hosszasan vívódtunk, majd úgy döntöttünk, hogy minden,  a Biggerge's-NV-csoporthoz kötődő kockázati tőkebefektetést egy közös brand alatt fogunk össze, összehangoljuk az alapkezelők működését" - árulta el a Privátbankárnak Zsembery Levente, a BNV Equity vezérigazgatója.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? Mint írtuk, a senior befektetési szakemberek ugyan  alapkezelőnként eltérőek, az alapkezelők napi működését X-Ventures néven egy brand alá vonják össze. A két alapkezelő megmarad, de a háttérben egy közös team kezeli majd a csoporton belül így önálló üzletággá fejlődő X-Ventures-t.

Új kezdet: Alpha és Beta

"Jogilag két külön entitásról beszélünk, a működtetés viszont közös lesz, szeretnénk kihasználni azokat a szinergiákat, melyek a két alapkezelő működése között vannak, gondolok itt a szektorismeretre, a know-how-ra, a kapcsolati tőkénkre és a menedzsment pool-ra. De a két alap működését ugyanazok a csapatok szolgálják majd ki, gondoljunk csak a könyvelésre, a jogra vagy a kontrollingra" - mondta el a Privárbankár kérdésére Zsembery.

A BNV-Equity portfóliócégei eddig is összedolgoztak, például hajtottak végre közös fejlesztéseket - az ilyen jellegű kooperációra még nagyobb tér nyílik az átszervezés után. A lépés amúgy azért is érthető, mert a Jeremie-program magyar sajátossága, hogy számos alapkezelő indult útnak így (eddig összesen 18), míg a szomszédos Romániában összesen van egy alapkezelő. A BNV-csoport így két csapattal de közös háttérrel vág neki az új befektetések felkutatásának.

A Jeremie I-es, eddig BNV Equity néven futó alapkezelő X-Ventures Alpha, míg a II-es pályázaton nyertes, eddig X-tech Capital néven emlegetett alap a fazonírozás után X-Ventures Beta néven fog működni.

Ki vagy Jeremie? Kezdjük az alapoknál!
A 2007-2013-as időszakra az Európai Bizottság kezdeményezésére az Unió strukturális alapjainak egy részéből visszatérítendő jellegű finanszírozási támogatásokat hirdettek meg, aminek része a Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises-program, vagyis a Jeremie-program.
A források elosztására jött létre Magyarországon 2007-ben a Magyar Vállalkozásfinaszírozási (MV) Zrt, a 2 milliárd forint saját tőkével rendelkező cég az MFB-hez tartozik, de a forrásokkal kapcsolatos hatósági feladatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) végzi. A programra allokált teljes forrás 230 milliárd forint. Az MV Zrt. több programot is meghirdetett, ebből az  egyik a Kockázati Tőke-program. Ennek keretében az MV Zrt. 2009 végén írt alá közvetítői szerződést 8 hazai kockázati tőketársasággal, melyek összesen 45 milliárd forinttal gazdálkodó kockázati tőkealap kezelésével rajtoltak el (ez volt a Jeremie I. kiírása), ezt követte tavaly októberben a 41 milliárdos támogatási kerettel rajtoló Jeremie II., melynek keretében 10 új alap indult el.



Új, privát alapokat is indítanának

 

Zsembery Levente: a startupok mellett is vannak befektetésre érdemes magyar cégek



Az új brand két üzenetet is hordoz: egyfelől az elsősorban "ingatlanos" vállalkozásként számon tartott Biggeorge's szeretné önálló üzletággá fejleszteni a kockázati tőkével foglalkozó cégeit, másrészt pedig nyilván el szeretnék érni, hogy a piaci szereplők is szétválasszák a cégcsoport bizonyos üzleti tevékenységeit. "Nyilván egy ideig még Biggeorge néven emlegetnek majd minket" - mondja Zsembery a  beidegződésekről. A tulajdonosok megítélése szerint ugyanakkor eredményeik arra predesztinálják őket, hogy a kockázati tőkés üzletágat "kihúzzák" a cégcsoportja brandje alól. "Önálló üzletágat építünk, a továbbiakban ugyanis a Jeremie-forrásokon túl kizárólag privát forrásokra építő alapokat is szeretnénk indítani " - árulta el Zsembery Levente a Privátbankárnak. "Olyan vállalkozásokat akarunk finanszírozni, melyeknek van jövőjük" - tette hozzá a vezérigazgató.

Nemcsak a startupoké a világ

Nemcsak a név változik a kockázatitőke-üzletágon belül, a csoport befektetési fókuszát is tágítja: a most felívelő startup-hullám mellett a hagyományos iparágak felé is nyitnának, így például az egészség- és szállodaipar, a logisztika vagy a Magyarországon kifejezetten erős pozíciókkal rendelkező elektronika vagy gépgyártás felé. 

„Ezekre a szektorokra Jeremie I. program keretében kisebb figyelem összpontosult. Célunk, hogy a második alappal a kezdő vállalkozások mellett már expanzióban lévő, cash pozitív, de a növekedéshez további forrásokat kereső cégeket finanszírozzunk. A startupok finanszírozása a most induló seed-alapok feladata, de természetesen szívesen fektetünk majd az általuk már megindított vállalkozásokba is második körös befektetőként” – vázolta az új irányt a vezérigazgató.

Kevés lesz-e a fóka?

Igazi tündérmese - a külföldi cégek is helyezkednek
A magyar alapkezelők nem véletlenül kacsintgatnak külföld felé, hiszen a hazai piac egyszerűen kicsi. A hazai startup-világnak a Jeremie-program elvitathatatlanul nagy lökést adott, a kockázati tőkét azonban nemcsak a jó ötletek, a már működő üzleti modellek és a jó csapatok vonzzák - hanem a transzparens működés is. Épp az utóbbi miatt nehéz - többek között - jó befektetést találni idehaza, ötletből nincs hiány. A Jeremie-program kiírása szerint bőven elég a befektetés elnyeréséhez, ha egy cég rendelkezik magyarországi telephellyel. Így az X-Ventures-t is megkereste már több külföldi cég, hogy befektetésért cserébe szívesen létesít magyar telephelyet. A hazai vállalkozásoknak tehát e program keretében (is) az uniós piacon kell versenyezniük. A tőke irányába kell menni - és az Unióban nincsenek határok. A Jeremie-program pedig a forrásra vágyó vállalkozásoknak maga a tündérmese.

A Jeremie II. pályázati kiírásában ugyanis élesen elkülönülnek a seed- és a növekedési alapok. A tavaly nyáron kiírt pályázati feltételek azonban nem a legszerencsésebbek: könnyen lehet, hogy a seed-alapok nehézségekbe ütköznek a pénz elköltésében, hiszen sem az egy-egy befektetésre fordítható forrás nem feltétlenül elegendő, sem pedig elég befektetési célpont nem lesz a piacon. A növekedési alapok azonban megcélozhatják a seed-tőkét kapó startupokat.

A Jeremie I-es alapoknak év végéig van idejük lekötniük a rendelkezésre álló összegeket, Zsembery szerint ezzel nem lesz gondja az X-Ventures-nek. Sőt, a Jeremie II-es alapjuk már most talált egy potenciális befektetést, a tárgyalások már folynak, további részleteket így egyelőre nem árult el.

A most indult alapoknak bőven van idejük még, és a növekedési alapok valószínűleg nemigen fognak azzal találkozni, hogy "kevés a fóka". A seed-alapokba fektetett összegek iparági szakértők szerint "könnyen tanulópénzzé válhatnak" azonban - őket a növekedési alapok húzhatják tovább, ahogy arra Zsembery is utalt.
Ne feledjük, hogy a Jeremie-programban az EU visszatérítendő támogatást ad, amihez a befektetőknek 30% önrészt kell tenniük - vagyis erősen dominál a profitkényszer, ha úgy tetszik, az alapkezelőknek "sikert kell gyártaniuk" .
A már működő és a most indult alapokra ez azonban egyelőre nem rak nagy nyomást, hiszen jelenleg rengeteg pénz ömlött a piacra, miközben a vállalkozások banki forrásból alig jutnak forráshoz.


A Privátbankár.hu sorozata fiatal magyar vállalkozókról.
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG