7p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Mire jó a magas magyar kamat? Olyan óriási forintgyengülésre lenne szükség ahhoz, hogy euróban legyen érdemes megtakarítani, aminek eléggé kicsi a valószínűsége. Kiszámoltuk, grafikont rajzoltunk belőle, és magunk is meglepődtünk. Közben a forinthozamok még mindig képesek emelkedni.

Vannak szinte már örök dilemmák a befektetési világban. Az egyik ilyen, hogy forintban vagy devizában takarítsunk meg. Ennek eldöntéséhez szeretnénk segítséget nyújtani egy számítással. Ezzel azt kalkuláltuk ki, hogy a Prémium állampapír (PMÁP) és egy évi három százalékos kamatú euróbefektetés (például hasonló az EMÁP-hoz) hozama hogyan alakulna a következő három évben.

Óriási forintgyengülés kellene

Kezdjük az eredménnyel. Eszerint mintegy 11,3 százalékos éves átlagos euródrágulás kellene ahhoz, hogy az euróbefektetés jobban megérje, mint a forintos. Ez pedig három év múlva majdnem pontosan 520 forintos euróárfolyamot kívánna meg.

Három fő tényező van, ami ezt befolyásolja. A forintbefektetések forinthozama, az euróbefektetésünk euróhozama és az euró/forint árfolyam. Mivel az euró hozama (kamata) biztosan jóval kisebb lesz a forinténál, a forintnak gyengülnie kell, hogy megérje euróban takarékoskodnunk.

Ennyi a forint átlagos leértékelődése

A PMÁP kamatát ismertnek vettük, az első évben a jelenlegi 16 százaléknak. A másodikban a 2023-as elemzői inflációs becslések alapján 19,5-nek, a harmadikban pedig nyolcnak. (Azt feltételezve, hogy tényleg sikerül az inflációt érezhetően évi tíz százalék alá szorítani, ahogy a politikusok fogadkoznak.) Persze ezekben az értékekben is van egy csomó bizonytalanság, főleg a harmadik éviben.

Az euró/forint éves átlagárfolyamának változása. Forrás: MNB-árfolyamokból számolva.
Az euró/forint éves átlagárfolyamának változása. Forrás: MNB-árfolyamokból számolva.

A változó érték itt az euró/forint árfolyam, amely a múltban alapvetően emelkedett, azaz a forint gyengült. Ha éves átlagos forintárfolyamot számolunk, akkor az utóbbi tíz naptári évben átlagosan 3,1 százalékkal. De ezen belül volt olyan év, amikor 8-9 százalékkal is, máskor meg alig-alig, ahogy az ábrán látjuk.

Ennyit jelent a forint magas kamatkülönbözete

Ezekkel a feltételezésekkel alakult ki azután a következő ábrán látható eredmény. A narancsszínű vízszintes vonal azt jelzi, hogy a fent vázolt feltételekkel mekkora hozamot érnénk el 100 forintra vetítve a Prémium Magyar Állampapírral. Ez közel 50 százalék lenne három év alatt. A zöld vonal azt mutatja, hogy ha 100 forintot euróba fektetnénk évi három százalékos kamatra, akkor az – a végén megint forintra visszaszámolva – mennyit hozott volna.

Mekkora euródrágulás kell, hogy jobban megérje euróban takarékoskodni?
Mekkora euródrágulás kell, hogy jobban megérje euróban takarékoskodni?

Attól függően, hogy mennyire értékelődik le a forint, ez lehet több és kevesebb is. Ha egyáltalán nincs forintleértékelődés, akkor kevesebb mint tíz százalék egy ilyen befektetés hozama a három év alatt összesen. Évi három százalékos euróár-emelkedésnél közel húsz százalék az érték, évi hat százalékos euródrágulásnál pedig 30 százalék. De ez sem elég.

Lesz 500 forint az euró?

Ahhoz, hogy az euróbefektetés hozama utolérje a forintbefektetését, a függőleges piros vonallal jelölt pontba kellene eljutni, ami csak mintegy évi 11,3 százalékos euródrágulással érhető el. A jobboldali tengely és a kék vonal segítségével olvasható le, hogy ez mintegy 520 forintos eurót jelent.

Nem tűnik túlságosan valószínűnek, hogy ezt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a magyar kormány kívánatos állapotnak tartaná. Az utóbbi 10-15 évben is inkább csak lassú, fokozatos forintgyengülést próbáltak megvalósítani, távolról sem ilyen nagy mértékűt.

A reálhozam a fontos

Persze lehetséges, hogy valamilyen nagyobb nemzetközi felfordulás, hatalmas válság vagy háború miatt ilyen mértékben leértékelődjék a forint, de ez jelenlegi információink szerint eléggé extrém szcenárió.

Valójában a magyar átlagembereknek a forintinfláció meghaladása a fontos a befektetéseiknél. Vagyis a pénzük reálértékének megőrzése. Ha feltételezzük, hogy az infláció számítása sem feltétlenül precíz, és mindenki fogyasztói korsara más és más, akkor pedig az a kívánatos, hogy minél jobban, minél több százalékponttal sikerüljön meghaladni az inflációt. Ehhez jelenleg legközelebb a hétéves inflációkövető kötvény visz minket.

Meddig emelkednek még a hozamok?

Annak ellenére, hogy jó volt a hangulat a részvénypiacokon és a forint is erősödött, az utóbbi egy hétben megint tovább emelkedtek a magyar állampapírpiaci referenciahozamok. A hat hónapos mutató már 15,22 százalék volt kedden, de minden futamidőnél volt kisebb-nagyobb emelkedés a legrövidebb, a három hónapos kivételével.

Állampapírpiaci referenciahozamok változása. Az Akk.hu adataiból
Állampapírpiaci referenciahozamok változása. Az Akk.hu adataiból

Hogy ez mennyire nemzetközi tényezőknek köszönhető és mennyire a hazai kamatvárakozásoknak, inflációs várakozásoknak, azt nehéz eldönteni. Lehet az MNB múlt heti ülésének utóhatása is, ahol a bankok bankja eléggé szigorú hangot ütött meg. Valamivel tovább maradhatnak magasan a magyar kamatok, mint az elemzők eddig becsülték.

Megint új PMÁP-ot kínálnak

Március 27-től a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) új, 2030/J jelzésű sorozatát kínálja az állam, miután a jelek szerint az előző (a 2030/I) elfogyott. A 2030/J is majdnem pontosan hétéves futamidejű, az inflációt követő kamatozású, és az első évben a kamata évi 16 százalék. Nem tér el elődjétől semmilyen lényegesebb paraméterében.

Kisebb különbség, hogy nagyobb a késleltetés az infláció követésében, mint az elődjénél. Az év vége és a kamatforduló között ugyanis mintegy egy hónappal több fog eltelni, miután február 20. helyett március 20-án lesz a kamatfizetése. Szokás szerint a Magyar Államkincstár, a Magyar Posta és egyes bankok hálózatában kapható, illetve persze online.

Ne számíts az államra, mert arra nem lehet

Nyugdíjra takarékoskodni márpedig muszáj – az USA-ban is. Sokan részvények és kötvények mellett ingatlant is tartanak, mert a bérleti díjak nagyjából követni szokták az inflációt.

Ne kelljen időskorban az államra számítani – mert nem lehet rá számítani írja a Holdblog.

Általános szabály, hogy húsz évnyi megélhetésre elegendő félretett vagyonnal igyekeznek az emberek nyugdíjba menni, ami jó esetben egymillió dollár az ottani árszínvonal mellett. Aki ezt nem tudja megvalósítani, annak vissza kell vágnia a kiadásait, szerényebben kell élnie. (Állami nyugdíj nincs – a szerk.)

Kihez ne forduljunk állampapír-tanácsért?

Hát a ChatGPT-hez. A nagy port felkavart mesterségesintelligencia-rendszer egészen rossznak bizonyult abban, hogy a magyar lakossági állampapírokról felvilágosítást adjon. Még az értékpapírok nevét sem tudta rendesen, és alapvető tulajdonságaikban is tévedett. Pirossal húztuk alá a hibákat:

A ChatGPT a magyar állampapírokról. Leülhetsz, fiam, egyes.
A ChatGPT a magyar állampapírokról. Leülhetsz, fiam, egyes.

Állampapírpiaci alapismereteket inkább a cikk végén linkelt forrásokból lehet érdemes szerezni.

Rendszeres heti kötvénypiaci sorozatunk előző részei:

Magyar állampapírba fektetni nem kell félnetek jó lesz

Ezzel lehet évi 15 százalékos hozamot kapni

Magyar eurókötvényt vegyünk, vagy osztrákot?

Már majdnem 15 százalékot fizetnek a pénzünkre

Állampapírpiaci alapismeretek:

Apu, tulajdonképpen mi az az állampapír?

Apu, akkor most biztonságban vannak az állampapírjaim, részvényeim?

Állampapír-kisokos – te szívesen adakozol a kormánynak, vagy inkább kapnál tőle?

(A lakossági állampapírok aktuális kamatát itt lehet megnézni, a többié pedig itt kérdezhető le. Az Államkincstár kötvényvásárlási és eladási árai pedig itt vannak.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23550 23550 23830 -0,93% 0 0 10 143 720 880 HUF 2025-02-05 17:05:16
MOL 2868 2852 2880 -0,42% 0 0 1 558 960 136 HUF 2025-02-05 17:09:39
MTELEKOM 1416 1396 1416 +0,28% 0 0 337 051 712 HUF 2025-02-05 17:05:23
RICHTER 10120 10120 10400 -2,13% 0 0 3 871 030 380 HUF 2025-02-05 17:05:11
OPUS 531 531 538 -0,56% 0 0 59 526 366 HUF 2025-02-05 17:05:57
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Kihívásokkal kénytelenek szembenézni az állampapír-tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:13
A következő hetekben dől majd el, hogy a 2021-24-ben kiépített lakossági állampapír penetrációt sikerül-e tartósan megtartani, vagy valóban csak az elmúlt időben kimagasló infláció miatt megugró hozamok meglovagolását látjuk az állampapír-portfoliókban
Állampapír / Kötvény Apu, mi a szösz az az állampapír-portfólió?
Eidenpenz József | 2025. február 2. 06:32
A felszabaduló megtakarításaik befektetésén töprengőknek nem könnyű a választás, mibe fektessenek, de gyakran ajánlják nekik, hogy állítsanak össze állampapír-portfóliót. De mi is tulajdonképpen a portfólió, azon belül miféle jószág az állampapír-portfólió, és miért jó az nekünk? Konkrétan milyen verziók között választhatunk?
Állampapír / Kötvény Állampapír-kamatok: ezt mindenképpen tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 14:01
2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.
Állampapír / Kötvény Rástartoltak a bankok az állampapír-tulajdonosok pénzére, de nem bontják ki az igazság minden részletét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:55
Rövid távú lekötésre viszonylag magas kamatot kínál már most is néhány pénzintézet. A kiugró szám azonban ne tévesszen meg senkit, ebből a kamatból jelentős mennyiségű forrásadót kell levonni, és az idő előtti feltörés is sokba kerülhet annak, aki ezt választja.
Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
Állampapír / Kötvény Nem szűnik a roham az állampapírokért
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 12:59
Megint nem tudta kielégíteni az Államadósság Kezelő Központ a keresletet.
Állampapír / Kötvény Megint jól megfinanszírozták valakik a kormányt
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 12:31
Hozamemelkedés mellett értékesített értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Hat ötlet a nagy állampapír-lé újrabefektetéséhez
Eidenpenz József | 2025. január 9. 05:44
A következő nagy lakosságiállampapír-lejáratok és kamatfizetések elköltését még nehéz megtervezni, de érdemes rá készülni és végiggondolni néhány opciót. Annál is inkább, mert ez a tudás később is a hasznunkra lehet. Állam bácsi szerencsére segít, és durva adóztatással jelzi, hová nem kéne a pénzünket dugnunk. Érdemes vajon ellenállni neki? Jegyzet.
Állampapír / Kötvény Csodát tett az AI az amerikai gazdasággal?
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 16:21
A piacok a Fed kamatpolitikájára összpontosítanak, miközben a dollár és az amerikai államkötvény hozamok emelkedése nyomást gyakorol a nyersanyagok piacára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG