A karlsruhei német Szövetségi Alkotmánybíróság (Bundesverfassungsgericht) a luxemburgi Európai Bírósághoz utalta azt a keresetet, amelyet az EKB (Európai Központi Bank) kötvényvásárlási programjával kapcsolatban nála indítottak – tudósított a Handelsblatt.com. Az eljárásban elsősorban arról van szó, hogy a 2012 nyarán kilátásba helyezett korlát nélküli kötvényvásárlási program, amely során az európai krízisországok állampapírjait vásárolhatná meg az ECB, összeegyeztethető-e az európai joggal.
Az ügy jelentősége akkora, hogy emlékezetes módon ez után indult egy lényegében máig tartó ütemes emelkedés az európai részvénypiacokon, itthon az MNB pedig akkor kezdte el csökkenteni az alapkamatot, és azóta meglehetősen simán megy a hazai állampapírok értékesítése is. Magyarország finanszírozásának stabilitását is jórészt az akkor kezdődő kockázatkedvelő, optimista befektetési klímával magyarázzák. (Annak alábbhagyásával pedig a mostani forintgyengülést.) Az európai adósságválság, az euró korábban sokat emlegetett halála pedig lényegében azóta került le a napirendről.
A német lap szerint ez az első eset, hogy a német alkotmánybírák egy ügyet inkább az EU-hoz utalnak. Az alkotmánybíróság szerint ugyanakkor nagy az esély arra, hogy a 2012 szeptemberében elfogadott úgynevezett OMT-döntés az államadósságok „monetáris finanszírozásának tilalmába” (vagyis pénznyomtatással való finanszírozásának tilalmába) ütközik, és az EKB annak idején így túllépte jogkörét.
Megemlítik, hogy a rossz minőségű állampapírok felvásárlása a tagállamok közötti komoly jövedelemátrendeződéshez vezetne, amit az EU szerződései nem tesznek lehetővé. Az EKB nincsen saját gazdaságpolitikára felhatalmazva, csupán arra, hogy az EU gazdaságpolitikáját támogassa – teszik hozzá a német portál szerint. Ennek ellenére nem tartják kizártnak, hogy bizonyos korlátozásokkal a kötvényvásárlási program mégis fenntartható.
A Handelsblatt.com megemlíti, hogy a program során egyetlen centet sem költöttek még el, Mario Draghi egyetlen erről szóló nyilatkozata elég volt ahhoz, hogy a piacokat és az eurót stabilizálja 2012 szeptemberében. Megnyugtatta a piacokat és lejtőre küldte a spanyol és olasz állampapírok vészesen megemelkedett hozamait.
A hír nyomán az euró hirtelen esett a dollárhoz képest. A forint eleve gyengülő pályán volt reggel, amit tovább folytatott.