Az EKB körüli viták során úgy tűnik, a szakemberek megosztottak, hogy kell-e QE (mennyiségi lazítás), vagy sem, valamint szükség van-e eszközvásárlásra, vagy sem. HA pedig igen, állampapírokat is vásárolnak-e, vagy sem. Az állampapír-piacon az európai piac eltérő struktúrája miatt nem tudtak interveniálni, ezét másfajta kötvényeket (ABS és covered bond) vásároltak.
Jegybankárok és lámpavas
Bár még most sincsen teljesen kizárva, hogy a jövőben állampapírt vásároljanak, a részletek majd csak októberben derülnek ki. Az eddig intézkedésekkel mindenesetre szintén le lehet értékelni az eurót, ami fontos a defláció megelőzése érdekében – hangzott el.
Mitől fél jobban egy jegybankár, mint az inflációtól? A deflációtól, amikor politikai problémák lépnek fel, és „jön a lámpavas” – mondta Nagypál József. Amit ilyenkor a jegybankok tehetnek, az a hosszú távú hitelezés könnyítése, a hitelkamatok levitele, ezt is tette például a Fed.
Még nem áraztak át minket
A Pioneer szerint a világ tőkepiacainak mozgat
ója eddig elsősorban a Fed mérlege volt, nagy kérdés, hogy ennek más, mint az EKB vagy a japán jegybank, a helyébe tud-e lépni. A BoJ mindenesetre biztosan újra lazítani fog, ezért a dollár/jen emelkedő trendjét, a jengyengülést is hosszabb távon folytatódni látják.
Duplán húzhat jövőre az ág minket
Ha a Fed megkezdi a kamatemelési ciklust, az a magyar eszközöket is átárazhatja. A hazai jegybanki nyilatkozatok szerint kamatemelésre csak végső esetben lehet számítani, ami veszélyes, „felhívás keringőre”, hogy a piac próba elé állítsa az MNB-t, a határokat feszegesse – mondta el a portfólió-menedzser.
A magyar értékpapírok, állampapírok főbb vásárolói, „akik eddig tartották a piacot”, elsősorban amerikai befektetési alapok, nyugdíjalapok, akik dollárban számolnak. Számukra a dollár/forint keresztárfolyam, illetve a dollárkötvények és a forintkötvények közötti hozamfelár különbsége az igazán fontos. Így nekünk duplán kedvezőtlen lehetnek a fejlemények, mert a kamatemelkedésen kívül a dollárerősödés is sújt – hangzott el.
Devizákban érdemes trendet keresni ilyenkor
A jelenlegi hozamszinteken már jelentős felülsúlyozást a több éves magyar kötvényekből nem javasol a szakértő. Sokak szerint már túl alacsonyra szaladtak a hazai kötvények hozamai, bár a trend nem egyértelmű. A Pioneer arra számít viszont, és arra épített fel pozíciókat, hogy a hozamgörbe meredekségének – a rövid és hosszú futamidejű kötvények jelentős hozamkülönbségének – csökkennie kell.
Ezen kívül nagy makrotrendek alakulhatnak ki ilyenkor, nemzetközi kamatemelkedés idején a devizapiacokon (EUR/USD, USD/JPY). Sok magyar alapkezelő keresett az utóbbi időben például azon, hogy dolláreszközöket vásárolt, vagyis kihasználta a dollár erősödését a forinttal szemben.