Makro / Külgazdaság
Makro / Külgazdaság
Obama megint a másik térfélről választott
Privátbankár.hu | 2009. február 3. 08:10
Újabb, immár a harmadik republikánus párti minisztert jelöli a demokrata párti Barack Obama amerikai elnök kormányába: Judd Gregg szenátor a kereskedelmi miniszteri poszt várományosa. A Fehér Ház hétfői közlése szerint Obama a New Hampshire-i szenátort szemelte ki a tárca élére. Eredeti jelöltje Bill Richardson új-mexikói kormányzó volt, aki azonban egy szövetségi vizsgálat miatt január elején visszalépett.
A 61 éves Gregg köztiszteletnek örvendő szenátor, eredményes közvetítő, a költségvetési bizottság rangidős republikánus tagja. Obama kedden jelenti be a jelölést, de a Fehér Ház egy névtelenséget kérő tisztviselője már előző nap közölte az információt.
Elemzők szerint Gregg jelölése fontos szerepet játszhat abban, hogy Obama erősítse a kétpártiság szellemét a törvényhozásban, különösen most, amikor a szenátusban napirenden van két évre szóló gazdaságösztönző törvénycsomagja (a múlt heti képviselőházi szavazáson az előzetes egyezetések ellenére egyetlen ellenzéki honatya sem támogatta a javaslatot).
Gregg úgynevezett pénzügyi konzervatív politikus hírében áll, akinek a hozzáértését mind a két párt soraiban elismerik. Tavaly szerepe volt a Wall Street megmentését célzó 700 milliárd dolláros mentőcsomag összeállításában, és egyike volt azon kevés republikánus szenátornak, aki megszavazta, hogy az Obama-kormány megkapja a mentőcsomag második felét. Ha megerősítik jelölését, Gregg lesz a harmadik republikánus miniszter Obama 15 tagú kormányában, ahol már az ellenzéket képviseli Robert Gates védelmi miniszter és Ray LaHood, a közlekedési tárca vezetője.
Gregg előzetesen közölte a szenátus vezetésével és New Hampshire kormányzójával: csak akkor fogadja el a miniszteri jelölést, ha ezzel nem változik meg a szenátus összetétele, vagyis egy demokrata utód kijelölésével nem gyengül a Republikánus Párt helyzete (a megüresedő posztra az adott állam kormányzójának van joga kinevezni új szenátort). A demokrata párti John Lynch kormányzó állítólag jelezte, hogy meghajol Gregg kívánsága előtt és republikánus politikust nevez ki a mandátum betöltésére. Amennyiben mégis demokrata szenátor váltaná Gregget, a demokraták elérnék a kritikus 60 fős többséget, amellyel le lehet küzdeni az esetleges ellenzéki obstrukciót, az úgynevezett filibusztert.
Megvolt az első: Obama aláírta Lilly Ledbettert
Obama óriási tévedése?
MTI
Makro / Külgazdaság
Cipő 2.0: Bush sorsára jutott a kínai miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 18:04
Megpróbálták cipővel megdobni hétfőn a kínai miniszterelnököt, miközben előadást tartott a Cambridge-i Egyetemen - jelentették hírügynökségek a helyszínről.
A lábbeli nem találta el Ven Csia-paót (Wen Jiabao), tőle egy méterre, a pódiumra esett. A kínai kormányfő a világgazdasági válságról tartott előadást, amikor hallgatóságának egyik tagja felállt, feléje hajította fél pár cipőjét és közben azt kiáltotta: "hogy lehet, hogy az egyetem hasra vágódik ez előtt a diktátor előtt?"
Kína szegény ország, nem ad pénzt az IMF-nek
MTI
Makro / Külgazdaság
Izland: alkotmányt módosítanak az EU-tagságért
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 17:16
Módosítani akarja az izlandi alkotmányt az új, ideiglenes kormány, hogy a gazdasági válság sújtotta szigetország az előre hozott parlamenti választások után csatlakozhasson az Európai Unióhoz - jelentette be hétfőn a kormánykoalíció egyik pártja.
Arni Pall Arnason, a szociáldemokrata párt szóvivője a francia hírügynökségnek elmondta: a kabinet módosítani fogja az alaptörvényt, ami lehetővé teszi, hogy az ország a következő (parlamenti) ciklusban késedelem nélkül csatlakozhasson az unióhoz. Az izlandi törvények értelmében az alkotmánymódosításhoz előbb fel kell oszlatni a parlamentet és új választásokat kell kiírni. Az új kormány április 25-re tűzné ki a voksolást.
Az új kabinet vasárnap alakult meg, miután Geir Haarde jobbközép miniszterelnök múlt hétfőn benyújtotta a mélyülő pénzügyi válság nyomán népszerűtlenné vált kormányának lemondását Olafur Ragnar Grimsson elnöknek. Lemondását kormányellenes tüntetések sorozata előzte meg, a tüntetők felelőssé tették Haardét és kormányát a szigetország súlyos válságáért.
A 320 ezer lakosú sziget, amely 2007-ben még a világ egyik leggazdagabb országa volt, túlméretezett bankszektorára alapozta virágzását. A világméretű hitelválság következményeként tavaly ősszel azonban összeomlott pénzügyi rendszere. Izland azt reméli, hogy az uniós csatlakozás és a közös európai fizetőeszköz, az euró esetleges bevezetése segít majd helyreállítani az ellenőrzést az ország gazdasága felett.
Az EU az utolsó szalmaszál: Izland menekül
Észtország ragaszkodik a gyors euróhoz
Törökország a Nabuccóval zsarolja Európát
Az Unió kihátrált az ír zsákutcából? MTI
Makro / Külgazdaság
Botrányba fulladt a magyar-szlovák tárgyalás
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 16:13
A szlovák delegáció, miután 45 percig várakoztatták a folyosón, elhagyta a magyar Országgyűlés épületét - nem akarták megnézni a botrányos focimeccs felvételét
Makro / Külgazdaság
Megvan Sarkozy listája is - ők a túlélők?
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 15:29
Francois Fillon francia miniszterelnök hétfőn nyilvánosságra hozta annak az ezer beruházásnak a listáját, amelyet kormánya a korábban már bejelentett 26 milliárd eurós gazdaságélénkítő programból támogat a munkahelyek megőrzése érdekében.
Nicolas Sarkozy államfő december elején jelentette be a 26 milliárd eurós tervet, országa ingadozó gazdaságának élénkítésére. A beruházásokat akarják ösztönözni, nem pedig a fogyasztást közvetlenül támogatni. Most, két hónappal később, Fillon ismertette a konkrét intézkedéseket, gondosan ügyelve arra, hogy az ország valamennyi megyéje és valamennyi szektora részesüljön a támogatási keretből.
A 26 milliárd euró valójában kétfajta finanszírozást foglal magába: 11 milliárd eurót olyan vállalkozások kapnak meg sürgősséggel, amelyeknek az állam egyébként is tartozott, de a cégek likviditási problémáira tekintettel az adósságot, például az áfa-visszatérítéseket a tervezettnél gyorsabban fizeti ki.
A közvetlen új állami befektetések összege 15 milliárd euróra rúg. Ennek nagy része olyan előrehozott beruházásokra vonatkozik, amelyek már a program összeállítása előtt is tervbe voltak véve, de eredetileg 2009-ben még nem indította volna el őket a kormányzat.
- Csupa olyan beruházásról van szó, amelyek sem 2009-ben, sem 2010-ben nem valósulnának meg, ha nem lenne a gazdaságélénkítő terv. Vagyis még idén növelni fogják az állami finanszírozást és az állami megrendeléseket - hangsúlyozta a kormányfő. Hozzátette: - Olyan konkrét beruházásokat támogatunk, amelyek élénkítik a gazdaságot, és olyan cégeknek adunk munkát, amelyek megvédik a munkahelyeket.
A kormány elsőként az eredetileg 5-10 évre tervezett, közlekedési infrastrukturális beruházásokat gyorsítja fel két év alatt, autóutak, vasúti és hajózási útvonalak fejlesztésével 870 millió eurós összegben. Egyszerre közel 150 építkezés fog megindulni. A felsőoktatás és a kutatás 731 millió eurós plusz támogatáshoz jut az egyetemek és kétezer kollégiumi hely felújítására, valamint konkrét kutatási programok kidolgozására. Százezer új szociális lakás építésére és régi lakások felújítására 1,9 milliárd eurót szán a kormányzat, ezzel elsősorban a válsággal különösen sújtott építőipar támogatása a cél. A nemzeti örökségvédelemre 620 millió eurót jelentett be Fillon, ebből az összegből több mint kétszáz műemléképületet és ötven katedrálist újít fel az állam, köztük lesz a párizsi Notre Dame is.
Megfigyelők szerint a múlt csütörtöki általános sztrájk szervezőinek is üzent a kormány: nem vált stratégiát, folytatja a reformokat, és a gazdaság élénkítését és a munkahelyek megvédését beruházásokkal, nem pedig a fogyasztás közvetlen élénkítésével képzeli el.
Ferihegyig ér majd a francia gigasztrájk
Obama felhívta a fontos elnököket
Gáza: Sarkozy vagy Topolánek a nagy békítő?
EU: ismét az egyetértés útján
MTI
Makro / Külgazdaság
Adócsalás: a bankitok már nem lesz kiskapu
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 14:57
Újabb javaslatokat terjesztett elő hétfőn az adócsalás visszaszorítására az Európai Bizottság adópolitikai felelőse, Kovács László; ezek alapján megszűnhet az a kiskapu, amely a banktitok kihasználásával tette lehetővé a fizetés elkerülését.
Ezentúl az adóhatóságok információkhoz juthatnának a más EU-tagországban adóköteles jövedelemre szert tevő uniós lakosokról olyan esetekben is, amelyekben eddig a tájékoztatást a banktitokra hivatkozva megtagadhatták. A másik javaslat szerint a tagállamok az eddiginél jóval könnyebben hajthatnak majd be adót egy másik tagországon keresztül.
Ideje eldönteni, kivel csináltatja az adóbevallást
Adócsökkentés nem lesz, az áfával kellene játszani
Hetvenezerrel több APEH-ellenőrzés volt tavaly MTI
Makro / Külgazdaság
"Soha nem lesz területi autonómia Székelyföldön"
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 14:52
Soha nem lesz területi autonómia Székelyföldön, Románia egységes nemzetállam - mondta Traian Basescu román államfő hétfőn Budapesten, azt követően, hogy magyar partnerével tárgyalt. Sólyom László szerint Magyarország továbbra is lehetségesnek tartja az autonómiát.
"Arra a kérdésre, hogy mikor lesz területi autonómia Székelyföldön, azt tudom válaszolni, hogy sohasem, mivel Románia egységes, szuverén nemzetállam" - hangsúlyozta Traian Basescu az MTI kérdésére, a megbeszélés után tartott sajtóértekezleten. Románia sohasem fogja elismerni a nemzetiségi kollektív jogokat. Ugyanakkor továbbra is elismeri a nemzetiségek képviselőinek egyéni jogait, így például az anyanyelvi oktatást, a kultúra fejlesztését és a parlamenti képviseletet - tette hozzá.
Traian Basescu egyúttal kiemelte: támogatja a politikai autonómiát, tehát a helyi közigazgatás erősítését. Minden romániai állampolgárnak nagyobb mértékű egyéni autonómiára van szüksége, a helyi közösségeknek több jogot kell adni a helyi ügyek intézésére - mondta a köztársasági elnök. Románia úgy értékeli, hogy kisebbségi politikája megfelel az uniós standardoknak. Sok dolgot kell azonban még tenni a Romániában élő 19 kisebbségért - mondta Traian Basescu.
Sólyom László erre reagálva kiemelte: Magyarország továbbra is támogatja a székelyföldi területi autonómiát. "Magyarország a területi autonómiát lehetségesnek tartja. A romániai magyarság ez irányú törekvését támogatja" - hangsúlyozta a magyar államfő, rámutatva, hogy ezt csak alkotmányos keretek között lehet kivívni. Hozzátette: nem vonja kétségbe, hogy Románia nemzetiségi politikája megfelel az európai standardoknak, hiszen ezek "minimumstandardok". A kulturális autonómiát nyilván Románia is elismeri, hiszen például megvan az anyanyelvi oktatáshoz való jog. Ezt azonban Románia egyéni jognak tekinti, annak ellenére, hogy ez nyilvánvalóan kollektív jog: egyedül nem lehet egy nyelvet beszélni, képviselni - fűzte hozzá.
Elbeszélgette az időt Sólyom és Basescu
Románia nem kér az IMF pénzébőlMTI
Makro / Külgazdaság
Egyre kevesebbet keresnek az amerikaiak - már akinek van munkája
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 14:49
Decemberben csökkentek a személyi kiadások és jövedelmek az Egyesült Államokban. A jövedelmek 0,2 százalékkal estek vissza a novemberi 0,4 százalékos mérséklődés után, míg a kiadások 1,0 százalékkal csökkentek, a novemberi 0,8 százalékos visszaesést követően. Az elemzők a bevételeket 0,2 százalékkal, a kiadásokat 0,6 százalékkal várták mérséklődni.
Ezt még Soros sem hitte volna: veszélyben az euró
Megvolt az első: Obama aláírta Lilly Ledbettert
Obama óriási tévedése?
MTI
Makro / Külgazdaság
Könnygázzal küzdenek a gazdatüntetés ellen
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 14:19
Könnygázt vetett be a görög rendőrség tüntető gazdák ellen hétfőn, megakadályozandó, hogy traktoraikkal a fővárosba vonuljanak. A gazdák pénzügyi segítséget követelnek az államtól.
A rendfenntartók és a tüntetők között kialakult összecsapásokban az Athénhoz kapcsolódó Pireász kikötővárosban megsérült legalább két ember, köztük egy ellenzéki parlamenti képviselő. A gazdák két hét óta tüntetnek az alacsony mezőgazdasági felvásárlási árak miatt, és állami támogatást követelnek. Traktoraikkal már több nap óta eltorlaszolnak több határátkelőt, autópályát szerte az országban.
Pireász kikötőjébe mintegy ezer gazda érkezett hétfőre virradóra traktorokkal, kisteherautókkal, egyéb mezőgazdasági járművekkel, és be akartak vonulni Athénba, egészen a mezőgazdasági minisztériumig. Csatlakoztak hozzájuk parlamenti képviselők és polgármesterek is. A hatóságok azonban közölték, hogy csak gyalogosan vonulhatnak a minisztérium elé.
A tüntetők egy csoportja a kikötőben megpróbálta áttörni a rendőrsorfalat, ekkor vetette be a könnygázt ellenük a rendőrség. A pireászi demonstrálók nem engedték hajóra szállni azokat az utasokat, akik Krétára szerettek volna hajózni.
A cigány vajda kiáll a rendőrfőkapitány mellett
A megszorítások mellett is tüntetnek az oroszok
Ferihegyig ér majd a francia gigasztrájk MTI
Makro / Külgazdaság
Elszaladt az infláció: 12 nullát vágtak le
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 13:53
A hiperinfláció elleni harc technikai eszközeként a zimbabwei központi bank hétfőn hivatalosan 12 nullát "vágott le" a nemzeti valutából, a zimbabwei dollárból.
A tavalyi év közepén már tíz nullával csökkentették az elértéktelenedő pénz nominális értékét. Vasárnap egy amerikai dollár 250 ezer milliárd zimbabwei dollárt ért.
Alulnézetben a béka: nagyot zuhant az euró-infláció
Háború óta nem látott mínuszok
MTI
Makro / Külgazdaság
Kemény tél: a magyar macik még vacillálnak
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 13:12
A Fővárosi Állat- és Növénykertben a medvék még nem döntötték el, hogy visszamennek-e szundikálni, azaz kemény lesz-e a tél, avagy kint maradnak, mert érzik a tavasz közeledtét
Makro / Külgazdaság
Párizst is megbénította a hó
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 10:20
Komoly fennakadásokat okozott a párizsi közlekedésben a hétfőre virradóra érkezett erős havazás, és késnek a francia fővárosból induló légi járatok is.
A francia polgári repülési igazgatóság (DGAG) szerint hétfőn reggel átlagosan fél órát késtek a gépek induláskor és érkezéskor egyaránt a párizsi Orly és Roissy repülőtereken. A DGAG már vasárnap este azt kérte a légitársaságoktól, hogy megelőzési célból csökkentsék 30 százalékkal hétfő reggeli induló járataikat a Roissy-Charles-De-Gaulle repülőtérről a hóelőrejelzés miatt.
Január 5-én és 6-án több száz járatot kellett törölni Roissyn a rendkívüli időjárási viszonyok miatt.
Ugyancsak nehéz útviszonyokkal kell szembenézniük a Párizs környékén közlekedő autósoknak - közölte a regionális közúti információs és koordinációs központ (CRIR). A hóesés és a jeges utak miatt összesen 34 észak- és nyugat-franciaországi megyében maradt érvényben a narancsszínű figyelmeztető jelzés.
Káosz Londonban
Katasztrofális állapotok a Dunántúlon
Koris délelőtt, szánkós délután?MTI
Makro / Külgazdaság
Rákaptunk a filmszemlére
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 08:41
A 40. Magyar Filmszemle vetítéseire szombat estig mintegy 40 ezer jegyet váltottak, így az idei eseménysorozat már biztosan nézettebb lesz, mint a tavalyi
Makro / Külgazdaság
Káosz Londonban
Privátbankár.hu | 2009. február 2. 06:51
Hosszú évek óta nem látott havazás okoz egyre nagyobb közlekedési fennakadásokat Nagy-Britannia déli vidékein, köztük Londonban és környékén
Makro / Külgazdaság
Borús idők: a medve nem ijed meg az árnyékától?
Privátbankár.hu | 2009. február 1. 10:08
Közeleg a tavasz, de a február 2-án barlangjából előbújó medve nem látja meg a saját árnyékát, mert a meteorológia tájékoztatása szerint túlnyomóan borult idő várható
Makro / Külgazdaság
Minek oda közúti tábla? Szedje le!
Privátbankár.hu | 2009. február 1. 09:07
Kevesebb közúti táblával az autósok is óvatosabbak lennének, ezt több európai példa is alátámasztja. Magyarország "táblanagyhatalom" - a sok felesleges jelzés azonban a közlekedők kárára is mehet - kampány a túl sok tábla ellen
Makro / Külgazdaság
Szekeres MSZP-MDF-SZDSZ kormányról álmodik
Privátbankár.hu | 2009. január 31. 12:56
Szekeres Imre MSZP-alelnök szerint, ha 2010-ben bejut a parlamentbe az MDF és az SZDSZ is, akár az MSZP-vel is alkothatnak kormánykoalíciót. Vissza kell nyerni a hitelességet
Makro / Külgazdaság
Dunaszerdahely: még mindig nincsenek felvételek
Privátbankár.hu | 2009. január 31. 11:30
A szlovák sajtó kritizálja a rendőrség és a belügy álláspontját a Dunaszerdahelyen történt incidenssel kapcsolatban: szerintük az hiteltelen. A rendőröket bántalmazó ultrákról még mindig nincsenek felvételek
Makro / Külgazdaság
Írország átfordult: már akarják a lisszaboni szerződést
Privátbankár.hu | 2009. január 31. 10:30
Újabb közvélemény-kutatási adatok tanúskodnak arról, hogy többségbe kerültek Írországban az EU lisszaboni szerződésének támogatói. A pénteken közzétett adatok szerint az írek 58 százaléka véli úgy, hogy többségben lesznek az "igen" szavazatok a szerződés elfogadásáról szóló második, őszre tervezett népszavazáson. A válaszadók mindössze 29 százaléka mondta azt, hogy szerinte ismét a szerződés ellenzői kerekednek felül.
A felmérést a Lansdowne Intézet készítette január 12-e és 23-a között, ezer ír állampolgár megkérdezésével. Az Európai Unió reformszerződéséről rendezett első ír népszavazáson, 2008 júniusában a szavazók 53,4 százaléka elutasította a dokumentumot. A szerződés hatályba lépésének feltétele, hogy mind a 27 uniós tagállam jóváhagyja, azonban egyedül Írországban döntenek népszavazással ebben a kérdésben. Egy tavaly novemberi felmérés során a megkérdezettek 43 százaléka nyilatkozott úgy, hogy igennel szavazna egy akkor rendezett második népszavazáson, és 39 százaléknyian voksoltak volna nemmel.
Egyre rosszabbak Írország kilátásai
Hatalmas injekcióval gyógyít Írország MTI
Makro / Külgazdaság
Az iskolatej is lehet diszkriminatív?
Privátbankár.hu | 2009. január 31. 10:19
Több ponton is sérti az EU iskolatejre vonatkozó rendeletét a hazai szabályozás, s így diszkriminálja az oktatási intézmények egy részét. A tej mindenkinek járna a szülők szerint
Makro / Külgazdaság
Újra támadják Dél-Izraelt
Privátbankár.hu | 2009. január 31. 10:11
A Gázai övezetből újabb rakétát lőttek ki Dél-Izraelre szombaton reggel palesztin fegyveresek, de az Askelon városa mellett lakatlan területre csapódott, s nem követelt áldozatokat. Az izraeli hadsereg közlése szerint Grad típusú, 122 milliméteres lövedéket lőttek ki, s ez jeruzsálemi megítélés szerint azt valószínűsíti, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász radikális iszlamista szervezet fegyveresei hajtották végre a támadást.
A január 18-án - amikor az izraeli hadsereg 22 napos offenzívája után kivonult a Gázai övezetből - meghirdetett tűzszünet óta több kisebb incidens történt, de két hete most először lőttek ki Izraelre Grad típusú . Izrael általában hasonló rakétatámadásokra úgy válaszol, hogy Hamász-célpontokra mér csapást palesztin területeken.
Obama embere már Kairóban küzd a békéért
Izrael: nem lehet észrevenni a tűzszünetet
Gáza: Izrael újra lecsapott, egy aktivista meghalt MTI
Makro / Külgazdaság
Tesznek rá a diákok, mi van a másikkal
Privátbankár.hu | 2009. január 29. 18:51
A diákok számára kevésbé fontos a szolidaritás, mint három éve, az emberek közötti társadalmi különbségek csökkentését sem tartják annyira szem előtt
Makro / Külgazdaság
Megtalálták az elsüllyedt kincseshajót dugig arannyal
Privátbankár.hu | 2009. január 29. 18:39
Valóban mesebeli kincseket rejtő hajóroncsot találtak a kincskeresők a dél-amerikai Guyana partjainál: a hajó aranyrudakkal, drágakövekkel és platinával megrakottan süllyedt el 1942-ben.
A brit hajót annak idején a parttól alig 70 kilométernyire egy német tengeralattjáró süllyesztette el, amely Amerikába fémeket szállító hajókra vadászott, s amelynek személyzete nyilván soha nem tudta meg, milyen kincset küldött a tenger mélyére.
A jármű mintegy 500 kilogrammnyi - 16 millió karátnyi - drágakövet és 80 tonnányi arany- és platinarudat szállított. A kövek Nagy-Britannia, az arany és a platina a Szovjetunió Állami Bankjának tulajdonát képezték, s a két ország fizetségnek szánta az úgynevezett Lend-Lease megállapodás keretében a szövetségeseknek szállított amerikai haditechnikáért, illetve élelmiszerért és stratégiai nyersanyagokért. A rakomány értékét ma mintegy négymilliárd dollárra becsülik.
A roncsot a víz alatti kutatásokra szakosodott Sub Sea Research elnevezésű amerikai vállalat búvárai találták meg mintegy 250 méteres mélységben. Pontos helyét és a hajó nevét nem tették közzé, és kiemelésére is csak akkor vállalkoznak majd, ha a kincsekre igényt tartó felek megállapodnak egymás között.
Igényt első sorban Nagy-Britannia és Oroszország támaszthat, mivel a korabeli megállapodások értelmében a szállítmány mindaddig a küldő tulajdonában maradt, amíg beérkeztét nem könyvelték el az amerikai kincstárban. Guyana is bejelentette azonban igényét a lelet egy részére, noha a hajó felségvizei határán túl, az Atlanti-óceán nyílt vizein süllyedt el.
Emellett természetesen a roncsot megtaláló cég is igényt tart a maga részére, és a tengerjoghoz értő, ügyes ügyvédek segítségével ez a rész elérheti akár az érték 90 százalékát is - írták az orosz lapok.
Igaz, amikor 1981-ben brit búvárok hoztak fel a Barents-tenger fenekéről aranyat - amelyet ugyancsak a Lend-Lease megállapodás értelmében kapott javak fejében küldött Oroszország Amerikába - a brit fél szolgáltatásaiért 34 aranyrudat számított fel szolgáltatásaiért a megtalált 471-ből.
Szenzáció: megtalálták a kincseshajót a Dunában
Felfedezések és áttörések: 2008 szenzációi
MTI
Makro / Külgazdaság
Ha támad az influenza, elő az ecettel!
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 19:13
A szakemberek jelzése szerint hamarosan megérkezik Magyarországra is az influenzajárvány. A kínai orvoslás a természetes gyógynövényeket ajánlja
Makro / Külgazdaság
Se áram, se víz: katasztrofális állapotok a Dunántúlon
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 15:44
A kedd este kezdődött havazás miatt folyamatosak az üzemzavarok Zala, Vas és részben Somogy megyében, az E.ON tájékoztatása szerint mintegy ötvenezer ügyfelet érint az áramkimaradás. Több zalai településen víz sincs, mert az áramhiány miatt nem működnek a szivattyúk.
Makro / Külgazdaság
Európai gáz: a forrás a nagy kérdés, nem a vezeték
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 11:48
Eljött az ideje annak, hogy az Európai Unió földgázellátásának több forrásból való bebiztosítása ügyében a szavaktól átlépjünk a tettek mezejére - írja Jan Zahradil, cseh polgári demokrata (ODS) EP-képviselő a Hospodárské Noviny című prágai gazdasági és politikai napilap szerdai kiadásában.
A Nabucco ezen a téren egyike az ambiciózus projekteknek, s már a jövő évtized közepén földgázt kellene szállítania a Kaspi-tengertől Európába. Bármennyire is hat európai energiaipari társaság magánprojektjéről van szó, logikus, hogy azt az egész Európai Unió politikai szinten támogatja - mutat rá a szerző.
Ennek ellenére a Nabucco projekt megvalósításának mai helyzetét inkább siralmasnak lehet minősíteni. A legfőbb problémák geostratégiai jellegűek. Máig sem világos, hogy egyáltalán sikerül-e beszerezni a szükséges földgázt az olyan közép-ázsiai országokból mint Azerbajdzsán, Türkmenisztán vagy Kazahsztán. Ennek oka egyebek között Oroszország azon igyekezete, hogy megépítse a Déli Áramlat elnevezésű gázvezetéket, amely ugyanazokból a forrásokból táplálkozna. Az oroszok is világosan látják energetikai monopóliumuk stratégiai jelentőségét, s nem kívánnak lemondani befolyásukról Közép-Ázsiában.
Szükség van ezért arra, hogy az Európai Unió intenzív tárgyalásokat kezdjen úgy a termelő országokkal, mint a tranzitországokkal is, s egyértelműen tegye nyilvánvalóvá, hogy kiáll a Nabucco mellett. Ha a cseh EU-elnökségnek sikerül előrevinnie legalább egy kicsit is az ügyet, akkor az komoly hozzájárulás lesz az egész Európai Unió energetikai biztonságának megerősítéséhez.
Látszatmosoly: nem tudják merre menjen a Nabucco?
Nabucco: már szerdán szavaznak a támogatásról
"Végre a kormány is belátta a Nabucco prioritását"
Putyin: kevesebb politikát a gázkérdésbe
Nabucco-csúcs: soha jobbkor nem lehetett volna MTI
Makro / Külgazdaság
Ahmadinezsád: Obama ne csak taktikázzon
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 11:28
Az új amerikai kormányzatnak alapjaiban, nemcsak taktikailag kell változtatnia iráni politikáján - jelentette ki szerdán az iráni elnök. Mahmúd Ahmadinezsád egyúttal felszólította amerikai kollégáját, Barack Obamát, hogy kérjen bocsánatot mindazokért a "bűnökért", amelyeket szerinte az Egyesült Államok Irán ellen elkövetett.
Az iráni elnök azután beszélt erről, hogy a múlt héten hivatalba lépett Barack Obama első hivatalos televíziós nyilatkozatában felajánlotta: kész békejobbot nyújtani az iszlám köztársaságnak, ha Teherán megteszi az első lépést. Ha az olyan országok, mint Irán, ki akarják nyitni ökölbe szorított kezüket, az Egyesült Államok részéről kinyújtott kézre számíthatnak - mondta egy arab hírtelevíziónak hétfő este adott interjúban.
Obama embere már Kairóban küzd a békéért
MTI
Makro / Külgazdaság
Obama embere már Kairóban küzd a békéért
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 10:56
Döntő fontosságú, hogy megszilárdítsák és kiterjesszék a Gázai övezetben létrejött tűzszünetet - hangsúlyozta George Mitchell, az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja szerdán Kairóban.
Az Egyesült Államok továbbra is támogatja az erre irányuló egyiptomi erőfeszítéseket - mondta a különmegbízott a Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatóján. Hozzátette: közel-keleti látogatásával azt a világos üzenetet akarja közvetíteni, hogy Washington elkötelezett a térségbeli béke és stabilitás megteremtése mellett.
Izrael: nem lehet észrevenni a tűzszünetet
Gáza: Izrael újra lecsapott, egy aktivista meghalt
Izrael sem tudja tartani magát
Obama már fel is hívta a palesztin elnököt MTI
Makro / Külgazdaság
Izrael: nem lehet észrevenni a tűzszünetet
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 09:11
"Izrael lépéseket tesz, hogy megvédje magát" - jelentette ki szerdán az izraeli kormányszóvivő egy nappal azután, hogy meghalt egy izraeli katona a Gázai övezet határán.
Mark Regev "erős provokációnak" nevezte kedden palesztin fegyveresek robbantásos akcióját, amely az első ilyen incidens volt az Izrael és a Hamász iszlamista szervezet közötti újabb tűzszünet életbe lépése óta. A szóvivő néhány órával azelőtt nyilatkozott, hogy Jeruzsálembe érkezik George Mitchell új amerikai közel-keleti különmegbízott.
Gáza: Izrael újra lecsapott, egy aktivista meghalt
Izrael sem tudja tartani magát
Obama már fel is hívta a palesztin elnököt MTI
Makro / Külgazdaság
Brutális erővel támad ránk a tél!
Privátbankár.hu | 2009. január 28. 08:06
A Földközi-tenger térségében kialakult mediterrán ciklus nagy gondokat fog okozni Magyarországon: jön a kemény tél. Vas megyében már 20 centi hó esett
Makro / Külgazdaság
Obama és Medvegyev nem sodródik tovább
Privátbankár.hu | 2009. január 27. 18:14
Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök telefonbeszélgetésük során egyetértettek abban, hogy meg kell állítani a két ország kapcsolatainak "sodródását" - közölte kedden a washingtoni Fehér Ház. Tájékoztatása szerint az újdonsült amerikai elnök még hétfőn beszélt telefonon orosz kollégájával.
A washingtoni bejelentés előtt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a két államfő - a világ régi és új vezető gazdasági hatalmait tömörítő G20 csoport vezetőinek találkozója alkalmából - áprilisban Londonban várhatóan kétoldalú megbeszélést folytat. A fehér házi közlemény szerint Obama és Medvegyev a telefonbeszélgetés során arról cserélt eszmét, hogy fontos megállítani a két ország viszonyában kialakult "sodródást", és "komoly napirendet" kell kialakítani kapcsolataikban. A Fehér Ház a dokumentummal elismerte: az orosz-amerikai kapcsolatok megromlottak az elmúlt években Omaba, illetve (a tavaly hivatalba lépett) Medvegyev elődjei, George Bush amerikai és Vlagyimir Putyin akkori orosz elnökök hivatali ideje alatt.
"Az elnökök egyetértettek abban, hogy mivel mindketten a hidegháború utáni időszak nemzedékét képviselő új vezetők, egyedülálló lehetőségük nyílik arra, hogy alapvetően új típusú kapcsolatot alakítsanak ki a két ország között" - tette hozzá a Fehér Ház.
Obama hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy a világ vezető gazdasági hatalmai működjenek együtt a gazdasági világválság kezelése érdekében. Az orosz elnöki hivatal sajtószolgálata ugyanerről a telefonbeszélgetésről Moszkvában kiadott közleményében arról számolt be, hogy a két államfő egyetértett abban, minden tőlük telhetőt megtesznek a teljes értékű orosz-amerikai kapcsolatok helyreállításáért. Az orosz-amerikai kapcsolatokban feszültséget okozott az amerikai rakétavédelmi rakétarendszer tervezett - Oroszország által hevesen ellenzett - kelet-európai kiterjesztése, valamint az Oroszország és - az Egyesült Államok szoros szövetségesei közé tartozó - Grúzia tavalyi villámháborúja.
Obama felhívta a fontos elnököket
Amerikának tetszik az új elnök
Vasfegyelmet akar Obama MTI
Makro / Külgazdaság
Gáza: Izrael újra lecsapott, egy aktivista meghalt
Privátbankár.hu | 2009. január 27. 15:41
Izraeli légicsapásban megsebesült két ember, köztük egy Hamász-aktivista kedden a Gázai övezetben - közölte a Hamász és kórházi források.
Szemtanúk szerint a légitámadás célpontja a Hamász-aktivista volt, aki motorkerékpáron utazott a radikális iszlamista palesztin mozgalom által uralt területen. Az izraeli légierő néhány órával azután hajtotta végre a légicsapást, hogy egy izraeli katona meghalt és három megsebesült a Gázai övezet határán történt robbanásban.
Izrael sem tudja tartani magát
Iszlamisták videó-fenyegetése Németországnak
Obama már fel is hívta a palesztin elnököt MTI
Makro / Külgazdaság
A világválság veszélyezteti az afgán missziót
Privátbankár.hu | 2009. január 27. 15:25
A globális gazdasági válság és a NATO-n belüli feszültségek veszélyeztethetik az afganisztáni misszió sikerét egy kedden, Londonban nyilvánosságra hozott tanulmány szerint.
Az Egyesült Államok és szövetségesei a jövőben katonai kiadásaikban is takarékosságra kényszerülnek. Barack Obama új amerikai elnök kormányának meg kell határoznia katonai prioritásait, és el kell döntenie, hogy kül- és katonapolitikájának középpontjába állítja-e a terrorizmus elleni hosszú háborút - áll a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) jelentésében. A brit kutatóintézet kiemeli: a globális gazdasági válság azt jelenti, hogy a konfliktusok megelőzéséhez és az újjáépítéshez szükséges eszközök nem állnak fölös bőségben rendelkezésre.
Vasfegyelmet akar Obama
Guantanamó bezárása támogatja a terroristák elleni küzdelmet?
MTI
Makro / Külgazdaság
A 14 éves gyerekeket is börtönbe küldhetik a csehek
Privátbankár.hu | 2009. január 27. 14:15
Václav Klaus cseh államfő aláírta a sokat vitatott új büntető törvénykönyvet, amely az eddigi 15-ről 14 évre csökkenti a fiatalkorúak büntethetőségének korhatárát - olvasható az államfő internetes honlapján kedden közzétett tájékoztatóban.
Az új büntető törvénykönyvet a képviselőház ősszel, a szenátus pedig januárban szavazta meg, s Klaus aláírásával 2010-ben lép életbe. Az államfő jelezte: személyesen neki is több kifogása és fenntartása van a törvénytárral szemben. Elsősorban azt kifogásolja, hogy a törvénykönyv nem húz erőteljesebb határvonalat az erőszakos és a nem erőszakos bűncselekmények között. A fiatalkorúak büntethetősége korhatárának csökkentését "a képviselőházban jelenleg uralkodó szerencsétlen hangulatnak" tudja be. Klaus ugyanakkor felszólította az érintetteket: a gyűjtemény módosításait előzze meg feltétlenül széleskörű szakmai és társadalmi vita.
"Az új büntető törvénykönyv elfogadása másfél évtizedes munka eredménye, amely alapvető módon megváltoztatja, szinte forradalmasítja a csehországi jogrendet" - állítja Pavel Sámal, a cseh legfelsőbb bíróság tagja. Véleménye szerint az új jogszabálygyűjteményre nagy szükség van. A jelenleg érvényben lévő büntető törvénykönyvet ugyanis még 1961-ben fogadták el, s többszöri módosítások ellenére ma már számos tekintetben nem felel meg a kor követelményeinek.
30 ezer cseh kerül utcára
Eladják a Cseh Légitársaságot
MTI
Makro / Külgazdaság
Több baba született, főleg nyáron
Privátbankár.hu | 2009. január 27. 10:42
Magyarország becsült népességszáma tavaly november végén 10 millió 33 ezer volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal
Makro / Külgazdaság
Ellepték a hernyók Libériát
Privátbankár.hu | 2009. január 27. 06:37
Szükségállapotot hirdettek ki Libériában, miután több millió hernyó árasztotta el az ország középső részét; a kártevők felfalnak mindent, ami az útjukba kerül.
Ellen Johnson Sirleaf libériai elnök jelentette be az intézkedést hétfői tévébeszédében, miután a nyugat-afrikai ország középső részén 53 településen jelentek meg a hernyók, elpusztítva a termést, több tízezer ember megélhetését veszélyeztetve ezzel.
A szükségállapot kihirdetése megkönnyíti, hogy a kormány pénzeszközöket csoportosítson át, kivédendő a természeti csapást. Az országnak egyúttal azonban külföldi segítségre is szüksége lesz - mondta az államfő. Libériának nincsenek ugyanis megfelelő eszközei, hogy repülőgépekről irtsák a rovarokat.
A Libériával szomszédos Sierre Leonéban a hivatalos szervek már készülnek a hernyóinvázió kivédésére; önkéntesek segítségével rovarirtót permeteztek szét végig a libériai határ mentén.MTI
Makro / Külgazdaság
Elmaradt a Jobbik áttörése
Privátbankár.hu | 2009. január 26. 07:30
Nem szabad az országos helyzetre vonatkozó következtetéseket levonni a vasárnapi ferencvárosi időközi országgyűlési képviselőválasztás eredményéből, mivel van egy nagyon jelentős választói tábor, amelyik most sem ment el szavazni, így nem lehet tudni, hogyan vélekednek. Ebben egyetértett a vasárnap este nyilatkozó két politológus, Kiszelly Zoltán és Juhász Attila
Makro / Külgazdaság
Fidesz: megszorítás mellé luxusjárgány?
Privátbankár.hu | 2009. január 24. 13:39
Bár Magyarország a gazdasági válság közepén van, Veres János mégis új, 14 milliós kocsit kapott
Makro / Külgazdaság
Szerb EU-tagságért független Koszovó?
Privátbankár.hu | 2009. január 24. 13:25
Koszovó végleges státusáról még dönteni kell, de csak azután, hogy Szerbia elnyerte az EU-tagságot - jelentette ki a Beta szerb hírügynökségnek szombaton a Koszovóval foglalkozó belgrádi minisztérium államtitkára.
Oliver Ivanovic szerint Belgrád a tárgyalások felújítását várja. Előtte azonban el kell jutni az EU-tagságig, mert akkor Európa nagyobb tisztelettel viseltetik majd Szerbia iránt, s az ország pozíciói jelentősen javulnak - fogalmazott.
Nem szabad alábecsülni azt a tényt, hogy Koszovót már 54 állam elismerte, ám ezek az országok - köztük a világ néhány vezető nagyhatalma - is tudják, hogy Koszovó státusa mindaddig nem lehet végleges, amíg azt Szerbia el nem fogadja - vélekedett Ivanovic.
A politikus úgy vélte, hogy Szerbia EU-tagságának nem lesz feltétele a volt déli tartomány függetlenségének elismerése. Ilyesmit eddig csak európai és amerikai politikai elemzőktől hallottam, de egyetlen befolyásos ország hivatalos képviselőjétől sem - mondta. Az államtitkár szerint a Koszovóba vezényelt európai rendőri és bírói erő, az EULEX körül rengeteg a bizonytalanság. A kivonulni készülő, alaposan lecsökkentett létszámú ENSZ-közigazgatás, az UNMIK és az EULEX közötti viszonyt az ENSZ-főtitkárnak a Biztonsági Tanács által elfogadott beszámolója szabályozza. Ebben szerepel az a - szerbek és albánok viszonyát érintő - hat pont is, amelyben Szerbia, az EU és a főtitkár megállapodott, de amelyet a koszovói albán vezetés elutasít.
Meg kell találni a módját, hogy érvényt szerezzenek ezeknek az előírásoknak, amelyeket elfogadott a Koszovó függetlenségét elismerő Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország is. Ezért a legnagyobb felelősség az UNMIK-ot, az EU-t, s különösen az Egyesült Államok pristinai képviselőit terheli, mivel az albánok szemében ez utóbbiak bírnak a legnagyobb tekintéllyel - fogalmazott Oliver Ivanovic.
Elég gáz - másnak is jut a miénkből
Belgrádban tárt karokkal fogadták Gyurcsányt MTI
Makro / Külgazdaság
Iszlamisták videó-fenyegetése Németországnak
Privátbankár.hu | 2009. január 24. 10:15
Németországi célpontok elleni merényletekkel fenyegetőztek iszlamisták egy eddig ismeretlen videoüzenetben a Focus című német hetilap jelentése szerint.
A szombati számban megjelent értesülés szerint a feltételezett iszlamisták a YouTube fájlmegosztó honlapra feltöltött - de időközben eltávolított - üzenetben Berlint, Kölnt és Brémát jelölték meg lehetséges célpontként. Németországnak és négy másik országnak gondjai lesznek idén februártól - hangzik el a felvételen, miközben a háttérben gépfegyverropogás és gránátok robbanásának hangja hallatszik. Az üzenetben egyébként - amelyet most a biztonsági szervek elemeznek - nincsenek a hasonló fenyegetéseknél megszokott vallásos utalások, s a szerzők kiléte sem állapítható meg egyértelműen. Lehetséges, hogy a Gázai övezet elleni, nemrég befejeződött izraeli offenzíva áll a fenyegetés hátterében.
Guantanamó bezárása támogatja a terroristák elleni küzdelmet?
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
MTI
Makro / Külgazdaság
Most már mindenki gázvezetékben utazik
Privátbankár.hu | 2009. január 24. 10:10
Az orosz gázt Európába szállító Északi Áramlatot már építik, a törökországi Kék Áramlat már készen van, a Déli Áramlat létrehozatalában már megegyeztek az érdekeltek - és jön a Fehér Áramlat is
Makro / Külgazdaság
Kína csak most gratulált Obamának
Privátbankár.hu | 2009. január 24. 09:25
Három nappal az új amerikai elnök, Barack Obama hivatalba lépése után gratulált Kína az új washingtoni kormánynak. Jang Csie-cse (Yang Jiechi) külügyminiszter pénteken felhívta amerikai kollégáját, Hillary Clintont, és megerősítette, hogy Peking a kétoldalú kapcsolatok erősítésére törekszik - jelentette az Új Kína.
"A Kína és az Egyesült Államok közötti viszony a legfontosabb kétoldalú kapcsolatok közé tartozik a világon" - mondta Jang a két ország közötti hivatalos kapcsolatok felvételének 30. évfordulóján. "Kína kész együttműködni az Egyesült Államokkal avégből, hogy a kétoldalú kapcsolatokat állandóan stratégiai és hosszú távú perspektívából tekintsék és ápolják" - mondta a külügyminiszter.
A globális pénzügyi válság felerősítette a két fél között lappangó feszültségeket. Kína amerikai bírálói azt mondják, Peking nem tesz eleget a kínai belföldi kereslet ösztönzésére, ehelyett egyoldalúan támogatja az exportot. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter-jelölt pénteken úgy nyilatkozott, hogy Obama véleménye szerint Kína e célból "manipulálja a jüant". Az amerikai ipar képviselői felpanaszolják, hogy a kínai jüan még mindig erősen alulértékelt, ami az amerikai termékeket Kínában megdrágítja, míg a kínai árukat az Egyesült Államokban olcsóvá teszi.
Guantanamó bezárása támogatja a terroristák elleni küzdelmet?
Obama még az idén bezáratja Guantánamót
Ismétlés, fagyasztás: így kezdett Obama MTI
Makro / Külgazdaság
Gázvita: a szerződés érvényes - nem lesz felmondás
Privátbankár.hu | 2009. január 23. 11:52
Érvényes a Naftogaz ukrán és a Gazprom orosz gázipari vállalat gázszerződése, s Ukrajna azt teljesíteni fogja - mondta pénteken az ukrán elnöki hivatal egyik illetékese, hozzátette ugyanakkor, hogy Kijevnek a későbbiekben törekednie kell a megállapodás módosítására, mert az kárt okoz az ország gazdaságának.
Olekszandr Slapak, az elnöki hivatal helyettes vezetője kijevi sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy "nem talált a megállapodásban egyetlen pontot sem, amely lehetőséget adna annak felmondására". Közölte azt is, hogy elhalasztották az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács péntekre tervezett ülését, amelynek napirendjén a gázszerződés vizsgálata szerepelt volna.
Megfizetünk-e a gázkimaradásért?
Nálunk lesz a Nabucco-csúcs
Megújuló energiával megszűnne a függőség
Madrid Algériával oldaná meg a gázfüggőséget
Gyurcsány: élelmiszert adnánk gázért cserébe
Gázvita: jól vizsgáztunk, de tartsuk szárazon a puskaportMTI
Makro / Külgazdaság
Guantanamó bezárása támogatja a terroristák elleni küzdelmet?
Privátbankár.hu | 2009. január 23. 09:38
A guantánamói amerikai börtöntábor bezárása nemzetközi támogatást adhat a terrorizmus elleni küzdelemhez - jelentette ki pénteken Hamid Karzai afgán elnök, miközben üdvözölte az új amerikai kormányzat döntését.
Sok afgánt őriznek a börtöntáborban azóta, hogy az amerikai vezetés alatt álló erők a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadásokat követően Afganisztánban eltávolították a hatalomból a tálib kormányzatot.
Az afgán államfő - akinek szavait szóvivője tolmácsolta - hangoztatta, hogy a börtöntábor felszámolásának kedvező hatása lesz, jelentősen befolyásolja majd az afgánok gondolkodását. "Rendkívül fontos és időszerű, nagyra értékeljük az új amerikai kormányzat döntését" - vélekedett Karzai.
Hét évvel azután, hogy Afganisztánban háború robbant ki, az erőszak soha nem látott mértéket öltött az országban, amelynek keleti és déli részében dúl a tálibok lázadása. Az Egyesült Államok 30 ezer katonával igyekszik szembeszállni a felkelőkkel. Afgán emberjogi képviselők felszólították Washingtont, hogy zárja be az afganisztáni Bagram melletti börtönét is, ahol mintegy hatszáz embert őriznek.
Obama még az idén bezáratja Guantánamót
Ismétlés, fagyasztás: így kezdett Obama
MTI
Makro / Külgazdaság
Obamának nem sikerült beelőznie Reagant
Privátbankár.hu | 2009. január 23. 07:38
Az Egyesült Államok első afroamerikai elnökének egy dologban nem sikerült történelmet írnia keddi beiktatásán: Ronald Reagan hivatalba lépésére több tévénéző volt kíváncsi, mint az övére.
A minden korábbinál hosszabb és költségesebb választási kampány után végén győzelmet szerző Barack Obama történelmi beiktatását 37,8 millióan követték figyelemmel a tévécsatornákon délelőtt 10 és délután 5 óra között. Ez minden korábbi elnöki beiktatás nézettségi adatánál nagyobb, kivéve az 1981. évi január 20-át, amikor Ronald Reagan lépett hivatalba. Akkor 41,8 millióan ültek a képernyők előtt.
John Rash, a minneapolisi Campbell Mithun reklámcég elemzője rámutatott: nem csoda, hogy e két elnök beiktatása váltotta ki a legnagyobb érdeklődést, hiszen a demokrata Obama és republikánus elődje hivatalba lépése egyaránt korszakhatár volt, Reagan nagy átalakító volt, és Obama is ilyennek ígérkezik.
Reagan és Obama között - az utóbbi javára - az a különbség, hogy a 40. elnök idején még nem létezett internet, most viszont nagy tömegek már nem tévén, hanem a világháló videoszolgáltatásait igénybe véve figyelték a beiktatási eseményeket. A CNN adását 26,9 millióan nézték, az MSNBC-n keresztül 9,1 millió internetező látta élőben a történelmi pillanatokat. A demokrata Bill Clintont és a republikánus George W. Busht (mindketten két mandátumos elnökök voltak) első beiktatásukkor egyaránt 29 millió tévénéző figyelte.
Obama még az idén bezáratja Guantánamót
Szelektív adómemória: elnézést kért Obama kincstárnoka
Ismétlés, fagyasztás: így kezdett Obama
Change! - valóság lesz-e Obama jelszava?
MTI
Makro / Külgazdaság
Panaszok: kezelés előtt és után
Privátbankár.hu | 2009. január 23. 06:48
Az Egészségbiztosítási Felügyelet "népszerűsége" töretlen, 1500 lezárt ügyének egyharmadában volt jogos a betegek panasza. A kórházak már nem ilyen lelkesek
Makro / Külgazdaság
Fekete angyalok ma is működnek
Privátbankár.hu | 2009. január 22. 18:52
A szabad akarat elismerése nem terjed el odáig Magyarországon, hogy életünk végén szabadon dönthessünk halálunkról
Makro / Külgazdaság
Az SMS sem menekül a pornóellenes hadjárat elől
Privátbankár.hu | 2009. január 22. 10:52
Az SMS-üzenetekre is kiterjeszti a kínai kormány a pornóellenes hadjáratát, amelynek során az év eleje óta eddig összesen 1250 weboldalt zárattak be. A kínai Közbiztonsági Minisztérium és további hat hivatal, beleértve az államtanács információs irodáját és a sajtóügyi hatóságot (GAPP), január 5-én indított országos "nagytakarítási" kampányával elsősorban a pornográfiát terjesztő weboldalak ellen kívánt fellépni. A kifogásolt oldalak között olyan nagy portálok is voltak, mint a Google, a Baidu vagy a Microsoft MSN közösségi portálja, a Windows Live Spaces.
Segítségért kiált a szexipar
MTI
Friss
Nemzetközi
Máris üzent az új német kancellár Putyinnak
Szerinte a labda Moszkva térfelén van.
körülbelül 1 órája
Nemzetközi
Megvan, mikor lesz XIV. Leó beiktatási szertartása
Május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42
-
A biztató munkaerőpiaci adatok mellett inflációs veszélyre figyelmeztet az MBH Bank2024. június 28. 10:16
-
Innentől kezdve kivárnak Matolcsy Györgyék2024. június 18. 19:27
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara
15:03
-
SIA Csoport: cél a karbonsemlegesség
14:02
-
A közlekedési napot szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum
11:11
-
Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál
10:10
-
Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen
08:08
A vidék hírei
-
Tour de Hongrie Heves vármegyében - ezek a korlátozások érintik a közlekedőket
15:40
-
Hétvégén IV. Bükk Rallye Historic Regularity – Szilvásvárad
13:22
-
Először leplezhettek le magyar hírszerző hálózatot Ukrajnában, Szijjártó körültekintést kér
11:48
-
Itthon is bevezethetik, hogy patikusok is felírhassanak gyógyszert
09:43
-
A legyőzött infláció itt tántorog közöttünk: áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos hónapi értékeket
09:10
legolvasottabb
-
Visszavonta a Ferenc pápa halála miatti részvétnyilvánításait az izraeli kormány
2025. április 25. 17:31
-
Rózsaszín füst szállt fel a Vatikánnál
2025. május 8. 16:21
-
Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
2025. április 19. 17:28
-
Nem áprilisi tréfa: háborognak a szlovákok
2025. április 12. 14:52
-
Mintha hirtelen 450 forint fölé ugrana az euró: küszöbön a devizaháború?
2025. április 23. 17:07
top 24
-
Trump meglepődött – így fogadta a világ az új pápát
2025. május 9. 06:56
-
Mit szól ehhez Donald Trump? Érdekes részletet találtunk XIV. Leóról
2025. május 8. 20:01
-
Megérkezett Trump nagy bejelentése
2025. május 8. 17:50
-
Megválasztották az első amerikai pápát
2025. május 8. 19:18
-
Németország már a hátországot rendezi be háborúra
2025. május 9. 09:32
