Jeremy Siegel, az amerikai pénzügyi elitképző, a Wharton School (University of Pennsylvania) világhírű professzora az alapblog.hu-nak adott interjúban Magyarországgal kapcsolatban úgy véli: nagy szerencsénk, hogy nem vezettük be az eurót. A szakértő azt javasolta, hogy soha ne vezessük be, mert akkor elveszítjük szuverenitásunkat, leszűkülne a mozgásterünk és nem tudnánk az érdekeinknek megfelelően irányítani a gazdaságot.
Nagy átkot hozott az euró
Jeremy Siegel szerint az Európai Unió soha nem válik majd olyan egységes föderációvá, mint az Egyesült Államok. Hozzátette: Európában – a belső összetétel, az egész szisztéma drámai különbözősége okán – bizonyosan életképtelen lenne a föderáció. A professzor szerint lassan mindenki számára világossá válik, hogy az euróval mindenki, minden nemzetállam, aki bevezette veszít, vagy veszíthet. Az európai közös pénz Európára nagy átkot hozott, mert nem szerves fejlődés eredményeként jött létre, hanem felülről jövő politikai döntések sorozata nyomán vezették be – legalábbis a dél-európai országokban.
Mindezek fényében Magyarországnak Jeremy Siegel azt tanácsolja, hogy a jövőben is tartsuk magunkat távol az eurótól. Hozzátette, hogy nincs, és nem lehet szükségük egy olyan eszközre, amely – lásd Görögországot – hozzájárulhat ország szuverenitásának elvesztéséhez. A hazai helyzettel kapcsolatban még elmondta, hogy helyesli a jelenlegi helyzetben a belső és külső devalvációt magában hordozó politikát. Úgy véli a leértékelés végeredményben olyan versenyképes szituációba hozhatja Magyarországot, ahová a jövőben a jelenlegihez képest sokkal több működő tőke áramolhat.
A professzor annak ellenére, hogy elhibázott döntésnek tartja az euró bevezetését a megmentése mellett foglal állást, hiszen az összeomlása beláthatatlan következményekkel járna. Véleménye szerint a görögök a közeljövőben ki fogják „fosztani” bankjaikat. Az igazi dráma az lesz, hogy a mintát – mert az emberi természet már csak ilyen - Portugáliában, Spanyolországban, sőt Olaszországban is követni fogja a közvélemény. Ezen országok bankjaiból ezermilliárdokat fognak átnyomni elsősorban a német bankokba, melyet mindenképpen meg kell akadályozni hatékony, azonnali tűzoltással.
Hat hónapon belül egy paritásos dollár-euró viszony lesz
Ahhoz, hogy ezt meg lehessen akadályozni, az EKB-nak rövid időn belül le kell értékelnie az eurót, valamint hozzá kell látnia az irányadó kamatszint folyamatos csökkentéséhez. A szakértő szerint az eurókamatok még az idén az amerikai szintre süllyednek, 0,25 százalékra. A másik, a piacokat végképp lenyugtató és az euró körüli krízist nagy mértékben tompító lépés pedig az lesz, hogy az EKB minden euróövezetbeli bank és államkötvény mögé beáll, fedezetet nyújt minden euróbetét biztonságához. A professzor szerint 6 hónap múlva a két pénz között kialakul a paritás, 1:1 lesz a dollár-euró arány. Ilyen körülmények között aztán rendkívül versenyképessé válna az euróövezet.
A szakértő szerint az egy paritásos dollár-euró viszony az Egyesült Államokra nem gyakorolna kifejezetten kedvezőtlen hatást, mivel Amerika számára a fő gondot a kifutó gazdaságélénkítő állami és szövetségi jegybanki beavatkozások, a lejáró rendkívüli adócsökkentések és a bérkompenzációk hatálya jelenti. A professzor szerint ez olyan bizonytalanság amelyre rövidesen a kis- és nagybefektetők óriási részvényeladásokkal fognak reagálni. Prognózisa szerint a Dow Jones index az év végéig 1000-1500 pontot veszít a jelenlegi szinthez képest.