1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyhangúlag szavazott az 50 bázispontos kamatemelésre a Monetáris Tanács, de voltak más javaslatok is. A kormányzati intézkedések, és a lassú növekedés alacsonyan tartják az inflációt, a forint gyengülése viszont kockázat. A jegybank elnöke egyértelműen utalt arra, hogy további kamatemelések jöhetnek. Simor András szerint a lényeg, hogy hiteles legyen a gazdaságpolitika.

Simor András jegybankelnök a kamatemelést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Monetáris Tanács „sokféle” javaslatról tárgyalt, de végül csak az 50 bázispontos emelésről szavaztak, méghozzá egyhangúlag. Az ülésen áttekintették az inflációs, a reálgazdasági, valamint a pénzpiaci helyzetet.

Inflációs környezet

Az MNB szerint amint az indirekt adóemelések hatása kifut, az inflációs hatásuk is kevésbé érvényesül. A jegybank úgy látja, hogy a belső kereslet továbbra is nyomott marad, ez pedig szintén az infláció ellen hat. A forint gyengülése viszont veszélyezteti a 3 százalékos inflációs célt. Simor András felhívta a figyelmet arra, hogy az év első felében a magas nyers, és üzemanyag árak begyűrűztek főleg a feldolgozott élelmiszerek árába. Az ÁFA, és jövedéki adó emelések pedig átmenetileg szintén emelik az inflációt. A jegybank szerint a minimálbér-emelés csak minimálisan lesz hatással az árszínvonalra.

Az MNB elnöke hangsúlyozta, hogy a forint árfolyama új tényező a jegybanki politikában, és tartósan, akár középtávon is inflációs nyomással járhat. A nagy kérdés, hogy a belső kereslet csökkenése ezt mennyire tudja ellensúlyozni. Simor András elmondta, hogy a szeptemberi előrejelzéshez képest a forint miatt romlottak az inflációs kilátások, de az új előrejelzést csak decemberben fogják kiadni.

Reálgazdasági okok

Az MNB szerint a GDP a következő 2 évben csak nagyon visszafogottan nő majd, a kibocsátás alacsony szinten marad, a munkanélküliség is magas lesz, 10 százalék fölött marad. Simor elmondta, hogy romlottak a növekedési várakozások a nemzetközi hatások miatt. Az export kilátások rosszak, a lakossági fogyasztás nem élénkül, mert a lakosság adósságot épít le, az adósságait igyekszik visszafizetni. A jegybank megítélése szerint a jövedelem kilátások bizonytalanok, a törlesztőrészletek szintje magas. Mindezek együtt gátolják a fogyasztást.

A magas kamatszint, és az emelkedő minimálbér Simor András szerint a foglalkoztatásban fog lecsapódni, ugyanis a cégek a romló piaci környezet, és az emelkedő bérek miatt a felső fizetési rétegben nem emelnek bért, csökkentik a foglalkoztatást, és a beruházásokat. A beruházási környezetet egyébként bizonytalannak nevezte Simor András.

Pénzügyi piacok, leminősítés

A sajtótájékoztatón az MNB elnöke emlékeztetett arra, hogy a forint nagyot gyengült az elmúlt hónapokban, a kockázati felár emelkedett, ahogy az állampapírhozamok is. Mindemellett kialakult a piacokon egy fokozott kamatemelési várakozás. Simor András pozitív fejleménynek nevezte, hogy a kormány az IMF-hez fordult, ugyanakkor szerinte ezt a folyamatot megakasztotta, hogy a Moody’s bóvliba sorolta Magyarországot

További kamatemelések jöhetnek, hiteles IMF-szerződés kell

A sajtótájékoztatón Simor András többször is felhívta a figyelmet a kamatdöntés jegyzőkönyvének utolsó mondatára, amely szerint ha a környezet nem változik, és további kockázatok jelentkeznek a rendszerben, akkor folytatják a kamatemeléseket. A jegybankelnök az újságírói kérdések perceiben többször is visszautasította, hogy kommentálja a leminősítést, vagy akár a leendő hitelmegállapodást a Nemzetközi Valutaalappal. Ugyanakkor úgy vélte, hogy szinte mindegy mekkora összegű, és milyen típusú szerződést kötünk, mert a lényeg nem az, hanem a hitelesség. Emlékeztetett arra, amikor 2008-ban EU-IMF hitelcsomagot kapott Magyarország, akkor egy idő után nem kellett lehívni pénzt, és 2009 májusa óta gyakorlatilag képesek voltunk magunkat a piacról finanszírozni. Ennek titka Simor szerint a hiteles gazdaságpolitika volt, ami alkalmas volt a piacok megnyugtatására, és a hozamok csökkentésére.

 

.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG