A Dél-Afrika Köztársaság parlamentje még márciusban 241-83 szavazati aránnyal szavazta meg azt módosító indítványt, amely szerint a fehérek által uralt farmokat kompenzáció nélkül ki lehessen sajátítani.
A javaslat a parlament Alkotmányt Felügyelő Bizottság elé került, amelynek augusztus végéig kell döntenie. Az 50 milliós országban egy tavalyi kormányzati jelentés szerint a megművelt földek 73 százaléka a fehér farmerek kezében van.
Az Egyesült Államok és Ausztrália lépett
A lépést követően online petíció indult az Egyesült Államokban, amelyet eddig több, mint 12 000-en írtak alá. Ez felhívja Trump elnököt, hogy „tegye meg a szükséges lépéseket egy azonnali bevándorlási terv létrehozására, amely révén a fehér búrok az Egyesült Államokba jöhetnek”. A „búr” a Dél-Afrikába vándorolt hollandok, németek és hugenották megnevezése. A petíció ugyanakkor követeli, hogy Trump azonnal állítsa le a Szomáliából és a Közel-Keletről érkező migránsokat, mert azok hátterét nem tudták kellőképpen megvizsgálni és helyettük engedjék be a fehér dél-afrikaiakat.
Az Ausztrál Belügyminisztérium adtai szerint az elmúlt pár hónapban több, mint 200 dél-afrikai fehér farmer folyamodott humanitárius vízumért, arra panaszkodva, hogy folyamatos támadásoknak vanna kitéve. A fekete támadások miatt a fehér farmok mára erődítményekké alakultak és számuk is zuhan - míg 20 éve 60 000 farm működött, ma már kevesebb, mint 35 000. De nemcsak a közvetlen támadások jelentenek veszélyt, hanem a fekete pártok részéről érkező verbális agresszió is. Julius Malema országgyűlési képviselő, egyben az EFF párt vezetője két hete kijelentette, hogy „Nem szólítottunk föl senkit a fehérek megölésére…legalábbis egyelőre”.
Európa hallgat
Káncz Csaba |
A múlt hónapban pedig Senzeni Zokwana, Dél-Afrika mezőgazdaságért, erdészetért és halászatért felelős minisztere jelentette ki bátorítólag, hogy országa „fel van készülve arra, ha a fehér farmerek éppen úgy elhagyják Dél-Afrikát, mint azt tették Zimbabwében”. Mindezek után nem csoda, hogy a négy millió főt kitevő fehérek egyik önvédelmi szövetsége (Suidlanders) pedig már kidolgozta a terveket egy polgárháború esetére. Franz Jooste ezredes, az apartheid Dél-Afrika volt tisztje eddig 2500 önkéntes fehér milicistát képzett ki titkos bázisokon. Jooste korábban a fekete gerilla sejtek megsemmisítésében is részt vállalt Mozambikban, Angolában és Zambiában.
A fehér farmerek az elmúlt hetekben egy izraeli önvédelmi szakértőt – korábbi kommandóst – is fölfogadtak a napi túlélés érdekében. A fehér farmerek rendkívül feszültek, hiszen az elmúlt két évtizedben átlagban évente 62 gazdát gyilkoltak meg, tavaly éppenséggel 71-et. Mindennek ellenére az Európai Parlament tavaly novemberben leszavazta Janice Atkinson angol képviselő javaslatát, hogy vitassák meg és ítéljék el a dél-afrikai fehér farmerek elleni gyilkosság-hullámot.
Káncz Csaba jegyzete.