5p
Amikor Trump arról beszélt, hogy Kína telefonon jelezte, szeretnék újrakezdeni a kereskedelmi tárgyalásokat, talán épp a pekingi vezetés lepődött meg a legjobban - írja összeállításában a Bloomberg. Azzal, hogy gyengének állította be a kínaiakat, sarokba szorította őket - a megegyezés esélye csökkent, pedig mostanra inkább az amerikaiknak lenne fontos, hogy véget érjen a háborúskodás.
Donald Trump amerikai elnök augusztus 21-én Washingtonban tartott sajtótájékoztatót. Amikor a kereskedelmi háborúról kérdezték, azt mondta, valakinek fel kellett vennie a kesztyűt Kínával szemben. "Én vagyok a kiválasztott" - mondta. Fotó: EPA/Shawn Thew

Trump blöffölt, és ezzel elvesztette a kínaiak bizalmát

A meglehetősen zavaros hétvégi elnöki nyilatkozatok után Trump hitelessége (azaz annak hiánya) lett a legnagyobb akadálya annak, hogy Kína tartós megállapodást köthessen az Egyesült Államokkal - vélik a tárgyalásokra rálátó kínai források, akik névtelenséget kértek az ügyről tudósító Bloombergtől. Nem sokan vannak Pekingben, akik lehetségesnek tartanak valamiféle egyezséget a 2020-as amerikai választások előtt - részben azért, mert elég veszélyes lenne Hszi Csin-ping elnöknek azt a tanácsot adni, hogy írjon alá egy olyan megállapodást, amelyet aztán Trump bármikor felrúghat.

Donald Trump hétfőn, a franciaországi G7 csúcson mondta azt újságíróknak, hogy kínai illetékesek felhívták "legjobb kereskedelmi embereiket", és azt javasolták nekik, hogy üljenek vissza az asztalhoz. Később is úgy állította be az ügyet, mint annak bizonyítékát, hogy Kína kétségbeesetten próbálkozik valamilyen megállapodást elérni. "Komoly veszteségeket szenvedtek el, de belátják, hogy ez a helyes lépés" - fogalmazott.

Szavai hamar az újságok címlapjára kerültek és a tőzsdeindexeket is felfelé lökték, de Pekingben senki sem értette, miről beszél az elnök. Ami a legrosszabb az egészben: mivel gyengének állította be Kínát, aki hajlandó engedni a tárgyalásokon, Pekingben igazoltnak látják a legrosszabb félelmeket - azt, hogy Trumpban nem lehet megbízni. Ezzel szakértők szerint nőtt a bizalmatlanság, ami gyakorlatilag lehetetlenné tesz egy gyors megoldást.

Inkább felkészülnek a legrosszabbra

A cikk szerint Kínában már előkészítették azokat a vészforgatókönyveket, amelyek egy megállapodás nélküli helyzet esetén lépnének életbe. Ezekben szerepel az is, hogy az amerikai cégeket a megbízhatatlan jogi személyek listájára tennék, és közben gazdaságélénkítő lépéseket vezetnének be.

A kínai külügy többször is jelezte, hogy egyáltalán nem tud a Trump által említett telefonhívásokról. Bár Peking továbbra is folytatná a tárgyalásokat, a háttérben már folyik annak megtervezése, hogyan tudnák függetleníteni magukat a világ legerősebb gazdaságától. Mindezt csak felgyorsította, hogy Trump a hétvégén arról is beszélt: az amerikai cégeknek el kell kezdeniük alternatív lehetőségeket keresniük a kínai gyártás helyett.

A kereskedelmi háború valóban okoz nehézségeket Kínának - közel három évtizede nem látott alacsony szintre esett a gazdasági növekedés, miközben az eladósodottság és a pénzügyi stabilitás kérdéseire is koncentrálniuk kell. (A mélypontra került gazdasági növekedésről itt írtunk bővebben.) Még így is van azonban tér a további lazításra: a központi bank nemrég nagyívű reformokat jelentett be a hitelezés élénkítése érdekében, a kormányzat pedig arra készül, hogy a tartományoknak további kötvénykibocsátásokat engedélyezzen, amelyekből infrastrukturális beruházásokat finanszírozhatnak.

Hszi elnöknek politikai értelemben nem sok mozgástere van arra, hogy engedjen Trumpnak. Ahányszor csak az amerikai elnök felrúgta a tűzszünetet, újabb büntetővámokat bevezetve vagy mondjuk a vezető kínai tech-céget, a Huawei-t tiltólistára helyezve, a párt keményvonalasai egyre hangosabbak lettek. Kína ugyan nyitott arra, hogy elkezdjen több amerikai mezőgazdasági terméket vásárolni a külker-egyenleg javítása érdekében, az azonban semmiképp sem férne bele a megállapodás kereteibe, hogy a meglévő büntetővámokat ne vezessék ki. Abba sem mehet bele Hszi Csin-ping, hogy a gazdaság olyan szereplőit privatizálják, amelyek biztosítják a kommunista párt erős hatalmi pozícióját.

A tervek szerint jövő hónapban folytatják a kereskedelmi tárgyalásokat a felek. Hogy lesz-e bármilyen előrelépés, az azon múlik, hogy a 2020-as választásokra készülő Trump politikailag hogyan lavírozik. Az biztos, hogy Kína sziklaszilárd biztosítékokat akar majd arról, hogy Trump megtartja a szavát.

A Kínával folytatott kereskedelmi háború elfajulását látva nemrég az amerikai gazdaság egy sor szervezete, vezetője figyelmeztetett a veszélyekre. Részletek >>

Egy kínai szakértő szerint Trump elnök talán rájön, hogy amit tesz, az katasztrofális hatással lehet az amerikai gazdaságra és a cégekre. Annyi változott mostanra, hogy Trumpnak lett égetően fontos a megállapodás - nem pedig a kínaiaknak. A kínai tárgyalási pozíció pedig az, hogy ha Trump beszélni szeretne, akkor az ajtó mindig nyitva áll - de az a fajta agresszív kötekedés, amit művel, nem segíti a tárgyalásokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG