5p
Amikor Trump arról beszélt, hogy Kína telefonon jelezte, szeretnék újrakezdeni a kereskedelmi tárgyalásokat, talán épp a pekingi vezetés lepődött meg a legjobban - írja összeállításában a Bloomberg. Azzal, hogy gyengének állította be a kínaiakat, sarokba szorította őket - a megegyezés esélye csökkent, pedig mostanra inkább az amerikaiknak lenne fontos, hogy véget érjen a háborúskodás.
Donald Trump amerikai elnök augusztus 21-én Washingtonban tartott sajtótájékoztatót. Amikor a kereskedelmi háborúról kérdezték, azt mondta, valakinek fel kellett vennie a kesztyűt Kínával szemben. "Én vagyok a kiválasztott" - mondta. Fotó: EPA/Shawn Thew

Trump blöffölt, és ezzel elvesztette a kínaiak bizalmát

A meglehetősen zavaros hétvégi elnöki nyilatkozatok után Trump hitelessége (azaz annak hiánya) lett a legnagyobb akadálya annak, hogy Kína tartós megállapodást köthessen az Egyesült Államokkal - vélik a tárgyalásokra rálátó kínai források, akik névtelenséget kértek az ügyről tudósító Bloombergtől. Nem sokan vannak Pekingben, akik lehetségesnek tartanak valamiféle egyezséget a 2020-as amerikai választások előtt - részben azért, mert elég veszélyes lenne Hszi Csin-ping elnöknek azt a tanácsot adni, hogy írjon alá egy olyan megállapodást, amelyet aztán Trump bármikor felrúghat.

Donald Trump hétfőn, a franciaországi G7 csúcson mondta azt újságíróknak, hogy kínai illetékesek felhívták "legjobb kereskedelmi embereiket", és azt javasolták nekik, hogy üljenek vissza az asztalhoz. Később is úgy állította be az ügyet, mint annak bizonyítékát, hogy Kína kétségbeesetten próbálkozik valamilyen megállapodást elérni. "Komoly veszteségeket szenvedtek el, de belátják, hogy ez a helyes lépés" - fogalmazott.

Szavai hamar az újságok címlapjára kerültek és a tőzsdeindexeket is felfelé lökték, de Pekingben senki sem értette, miről beszél az elnök. Ami a legrosszabb az egészben: mivel gyengének állította be Kínát, aki hajlandó engedni a tárgyalásokon, Pekingben igazoltnak látják a legrosszabb félelmeket - azt, hogy Trumpban nem lehet megbízni. Ezzel szakértők szerint nőtt a bizalmatlanság, ami gyakorlatilag lehetetlenné tesz egy gyors megoldást.

Inkább felkészülnek a legrosszabbra

A cikk szerint Kínában már előkészítették azokat a vészforgatókönyveket, amelyek egy megállapodás nélküli helyzet esetén lépnének életbe. Ezekben szerepel az is, hogy az amerikai cégeket a megbízhatatlan jogi személyek listájára tennék, és közben gazdaságélénkítő lépéseket vezetnének be.

A kínai külügy többször is jelezte, hogy egyáltalán nem tud a Trump által említett telefonhívásokról. Bár Peking továbbra is folytatná a tárgyalásokat, a háttérben már folyik annak megtervezése, hogyan tudnák függetleníteni magukat a világ legerősebb gazdaságától. Mindezt csak felgyorsította, hogy Trump a hétvégén arról is beszélt: az amerikai cégeknek el kell kezdeniük alternatív lehetőségeket keresniük a kínai gyártás helyett.

A kereskedelmi háború valóban okoz nehézségeket Kínának - közel három évtizede nem látott alacsony szintre esett a gazdasági növekedés, miközben az eladósodottság és a pénzügyi stabilitás kérdéseire is koncentrálniuk kell. (A mélypontra került gazdasági növekedésről itt írtunk bővebben.) Még így is van azonban tér a további lazításra: a központi bank nemrég nagyívű reformokat jelentett be a hitelezés élénkítése érdekében, a kormányzat pedig arra készül, hogy a tartományoknak további kötvénykibocsátásokat engedélyezzen, amelyekből infrastrukturális beruházásokat finanszírozhatnak.

Hszi elnöknek politikai értelemben nem sok mozgástere van arra, hogy engedjen Trumpnak. Ahányszor csak az amerikai elnök felrúgta a tűzszünetet, újabb büntetővámokat bevezetve vagy mondjuk a vezető kínai tech-céget, a Huawei-t tiltólistára helyezve, a párt keményvonalasai egyre hangosabbak lettek. Kína ugyan nyitott arra, hogy elkezdjen több amerikai mezőgazdasági terméket vásárolni a külker-egyenleg javítása érdekében, az azonban semmiképp sem férne bele a megállapodás kereteibe, hogy a meglévő büntetővámokat ne vezessék ki. Abba sem mehet bele Hszi Csin-ping, hogy a gazdaság olyan szereplőit privatizálják, amelyek biztosítják a kommunista párt erős hatalmi pozícióját.

A tervek szerint jövő hónapban folytatják a kereskedelmi tárgyalásokat a felek. Hogy lesz-e bármilyen előrelépés, az azon múlik, hogy a 2020-as választásokra készülő Trump politikailag hogyan lavírozik. Az biztos, hogy Kína sziklaszilárd biztosítékokat akar majd arról, hogy Trump megtartja a szavát.

A Kínával folytatott kereskedelmi háború elfajulását látva nemrég az amerikai gazdaság egy sor szervezete, vezetője figyelmeztetett a veszélyekre. Részletek >>

Egy kínai szakértő szerint Trump elnök talán rájön, hogy amit tesz, az katasztrofális hatással lehet az amerikai gazdaságra és a cégekre. Annyi változott mostanra, hogy Trumpnak lett égetően fontos a megállapodás - nem pedig a kínaiaknak. A kínai tárgyalási pozíció pedig az, hogy ha Trump beszélni szeretne, akkor az ajtó mindig nyitva áll - de az a fajta agresszív kötekedés, amit művel, nem segíti a tárgyalásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG