5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az ukrán válság kapcsán adott orosz ultimátum miatt Helsinki és Stockholm attól tart, hogy Washington és Moszkva a közelgő tárgyalásaikon a fejük felett dönthet az új európai biztonsági felépítményről.  A finnek ezért F-35-ös vadászgépek vásárlása mellett döntöttek, ezzel közelebb húzódva Washingtonhoz.  Káncz Csaba jegyzete

Moszkva figyelmeztette Finnországot és Svédországot, hogy súlyos politikai és katonai következményekkel járna, ha belépnének a NATO-ba.  Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azzal vádolta a szövetséget, hogy megpróbálja magához húzni a két országot.  A finn és svéd kormány egyaránt a semlegesség politikáját követte a Hidegháború során, és egyik ország sem jelentkezett hivatalosan a NATO-ba.  Finnország azonban a napokban kijelentette, hogy a jövőben ez megváltozhat.

Új idők új szelei

Valóban, az ukrán válság kapcsán adott orosz ultimátum miatt Helsinki és Stockholm attól tart, hogy Washington és Moszkva a közelgő tárgyalásaikon a fejük felett dönthet az új európai biztonsági felépítményről.  Sauli Niinistö finn államelnök és Sanna Marin miniszterelnök ezért egy hete hangsúlyozta, hogy Finnország szuverén joga ebben a stratégiai kérdésben dönteni.  Helsinkiben félnek attól, hogy megismétlődhet a Hidegháborús forgatókönyv, amikor az úgynevezett „finlandizáció” keretében Moszkva informális befolyást gyakorolhatott a finn külpolitikára.

Putyin tombol és fenyegetőzik (fotó: depositphotos.com)
Putyin tombol és fenyegetőzik (fotó: depositphotos.com)

Mára a finnek csupán harmadának van pozitív véleménye az oroszokról, holott ez kilenc éve még 63 százalékon állt.  Mi több a finn lakosság 60 százaléka Oroszországot katonai fenyegetésnek tartja.   

A svéd álláspont

Svédország radikálisan megnövelte védelmi költségeit, miután Oroszország 2014-ben elcsatolta a Krímet Ukrajnától, tavaly pedig egy olyan jogszabályt is bevezetett, ami lehetővé tenné a szövetséghez való csatlakozást, ha az ország érdekei úgy kívánják.  A svéd csapatok közös hadgyakorlatot is tartottak a NATO-val.

„Szabályokon alapuló világrendre van szükség, ahol a nemzetközi jog érvényesül, és minden országnak joga van meghozni a saját biztonságpolitikai döntéseit” – mondta Ann Linde svéd külügyminiszter.  Úgy vélte, hogy Oroszország követelései korlátozzák a nemzeteket az önálló döntéshozásban.

Az F-35-ös piros ász

A NATO-hoz és az Egyesült Államokhoz való közeledést mutatja az a három hete hozott finn döntés is, amelynek keretében az ország 8,4 milliárd euróért 64 darab 5. generációs lopakodó „F-35A Block 4 Lightning II” vadászgépet szerez be az amerikai Lockheed Martintól.  Norvégia és Dánia is az F-35-ös mellett döntött a közelmúltban, így hamarosan a két ország részéről 79 darab modern vadászgép erősíti tovább Észak-Európa biztonságát.  Ezzel az Európában értékesítette F-35-sök mintegy harmada Észak-Európába kerül. 

Az észak-európai katonai együttműködést (NORDEFCO) 2009-ben hozták létre, egyesítve a katonai struktúrákat.  A svéd és a finn hadsereg folyamatosan erősíti együttműködését a NATO-val, és rendszeresen részt vesznek a nemzetközi hadgyakorlatokon, így 2018-ban („Trident Juncture”) és 2019-ben is („Northern Wind”). 

Idén márciusban és áprilisban Norvégia ad otthont az Északi Sarkkörön belül tartott, a Hidegháború óta eddigi legnagyobb hadgyakorlatnak.  A „Cold Response 2022” fedőnevű hadgyakorlaton 40 ezer katona vesz részt.  A NATO tagállamai mellett Finnország és Svédország is képviselteti magát. 

A másik oldalon is nagy a mozgás

A Kreml is ráadásul lépésről-lépésre értékeli föl a térséget. Putyin elnök tavaly decemberben Alekszandr Mojszejevet, az Északi Flotta 58 éves főparancsnokát admirálissá léptette elő, ami a második legmagasabb rendfokozat az orosz haditengerészetnél. Ennél jóval fontosabb, hogy idén január 1-től az Északi Flotta besorolása Északi (Arktikus) Katonai Körzetté változott, ezzel egyenrangúvá vált a többi néggyel. Oroszország óriási területe eddig négy katonai körzetre volt felosztva, úgymint az Északi-, a Déli-, a Központi- és a Keleti Katonai Körzetekre.

Az új orosz fegyverek sorra vonulnak fel az arktikus térségben. Moszkva tavaly ősszel tesztelte a térségben a Cirkon típusú hiperszonikus manőverező robotrepülőgépét. Ez 1000 kilométeres hatósugarú körben képes célpontok megsemmisítésére, gyakorlatilag perceken belül, hiszen kilencszeres hangsebességgel száguld.

Ezzel a fegyverrel a Kreml ellenőrizni tudja a tengeri kijáratot Nordkap és a Spitzbergák (Svalbard) között, Norvégia északi részén. Itt kell az orosz Északi Flotta hadihajóinak áthaladni, hogy kiérjenek az Atlanti-óceánra. Tavaly nyáron pedig a Kreml az egyik legerősebb elektronikai hadviselési eszközét, a Murmanszk-BN rendszert telepítette a finn határ közelébe.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG