6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A lelőhely Nevadát a „zöldenergia-aranyláz” globális epicentrumává teheti. Bár a lítiumtartalékok megfelelő mennyiségben oszlanak meg világszerte, termelésük és feldolgozásuk erősen koncentrált. Káncz Csaba jegyzete.

 

Az USA két szövetségi államának (Nevada-Oregon) határa mentén, egy ősi szupervulkán alatt találták meg azt a készletet, amely a világ legnagyobb lítium-lelőhelye lehet. Az eredmények átformálják a Nyugat kritikus készleteit – és ez megváltoztatja a Kínával folytatott geopolitikai játszmát is. A Leuven Egyetem geológusa elmondta a Chemistry Worldnek, hogy a várhatóan 2026-tól bányászható amerikai McDermitt Caldera lelőhely „megváltoztatja a lítium dinamikáját globálisan, az ár, az ellátás biztonsága és a geopolitika szempontjából."

Másfél billió dollárt ér

A Lithium Americas Corporation, a GNS Science és az Oregon State University kutatói augusztus 31-én tették közzé eredményeiket a Journal for Science Advances-ben. A talált készlet 20-40 millió tonna lítiumot tartalmaz – ez a szám eltörpítené az ausztráliai és chilei lerakódásokat. Ausztrália a világ legnagyobb lítium-termelője, évi 61 ezer tonnával, utána következik Chile 39 ezer tonnával.

Átrajzolhatja az erővonalakat az amerikai lítium lelőhely. Fotó: Depositphotos
Átrajzolhatja az erővonalakat az amerikai lítium lelőhely. Fotó: Depositphotos

A Daily Mail rámutat: "2022-ben az akkumulátoros minőségű lítium-karbonát átlagos ára metrikus tonnánként 37 ezer dollár volt, ami azt jelenti, hogy a vulkán potenciálisan 1,48 billió dollár értékű fémet tartalmaz." McDermitt Caldera Nevadát a „zöldenergia-aranyláz” epicentrumává teheti, miközben a Biden-kormányzat a „klímavészhelyzet” miatt hatalmas erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az emberek elektromos járműveket használjanak.

A lítiumot, a világ legkönnyebb fémét - de amelynek nagy az energiasűrűsége -, mobiltelefonok, laptopok és más hordozható elektronikai eszközök újratölthető akkumulátoraiban használják. Bár a lítiumtartalékok megfelelő mennyiségben oszlanak meg világszerte, termelésük és feldolgozásuk erősen koncentrált.

Mi az az LTC?

Az 1990-es években még az Egyesült Államok volt a legnagyobb lítiumtermelő, de mára (legalábbis a nevadai felfedezés előtti időszakban) a latin-amerikai országok, Argentína, Bolívia és Chile a zöld átmenetet előmozdító lítium-bankként jelentek meg.

Jelenleg ez a három ország szolgáltatja a világ lítiumkészletének 38 százalékát, és ismert, hogy a világ ismert lítiumkészletének 58 százalékával rendelkezik. Ezért az Andok délnyugati sarkában található országokat a szomszédos határokkal „lítium-háromszög országainak” (LTC) nevezik.

Bolívia rendelkezik a világ legnagyobb lítiumkészletével, amelynek kereskedelmi célú kitermelése még várat magára. Bár jelenleg Ausztrália a legnagyobb lítiumtermelő, és a teljes globális termelés 52 százalékát adja, az ausztrál lítiumot kemény kőzetlelőhelyekből nyerik ki.

Az LTC országai a lítiumot sóoldatból állítják elő, ami kevesebb feldolgozást igényel, és ezért magasabb haszonkulcsot érhet el. Az LTC-k ezért versenyelőnyben vannak, tekintettel az elektromos járművek és a zöld energia iránti nagy keresletre.

Argentína

Az óriási dél-amerikai ország rendelkezik a világ második legnagyobb lítiumkészletével (21 százalékkal), és egyben ő a világ negyedik legnagyobb lítiumtermelője. Két működő lítium-sóbányája van az északnyugati tartományokban, míg 20 másik ugyanabban a régióban a feltárás különböző szakaszaiban van. Az ország lítium exportja 234 százalékkal nőtt 2022-ben éves összevetésben, amely az ország teljes bányászati ​​exportjának egyötödét tette ki.

Bolívia

A három Andok-beli ország közül Bolívia rendelkezik a legnagyobb lítiumkészletekkel, a világ teljes készletének 24 százalékával, és itt található a világ legnagyobb sósíksága, a Salar de Uyuni (a legnagyobb lítium lelőhely). Annak ellenére, hogy Bolívia rendelkezik a legnagyobb tartalékokkal, gyakorlatilag nincs a világ nagy  termelői között. A kormány többségi részesedéssel rendelkezik a lítium kitermelésében és feldolgozásában, de a következetlen politikák megzavarták az erőforrás optimális kitermelését.

Chile

Chile a világ legnagyobb sóoldatból származó lítiumtermelője, és a harmadik helyen áll az összes lítiumtartalék tekintetében. Az ország büszkélkedhet a legjobb minőségű lítium sóoldattal rendelkező sólakk legmagasabb koncentrációjával „Salar de Atacamában”, amelyet jelenleg csak két vállalat – az Albemarle, egy amerikai székhelyű vállalat és egy chilei vegyipari vállalat, az SQM – bányászik szigorú termelési kvóták mellett.

Erőforrás-geopolitika és klímaváltozás

Az előrejelzések szerint a csúcsminőségű elektronikai gyártás miatt ezen ásványok iránti kereslet gyorsan növekedni fog, mivel korlátozottak a rendelkezésre álló működő bányák, a készségek és a legmodernebb technológia. Az ilyen lehetőségek kiaknázása érdekében a latin-amerikai országoknak, például Bolíviának, a magánszektor részvételének és a kormányzati ellenőrzésnek megfelelő keveréket kell kialakítaniuk az optimális kereskedelmi cél érdekében.

Míg Argentína és Chile adta 2019-ben az Egyesült Államokba irányuló teljes lítiumellátás 90 százalékát, Kína kulcsszerepet játszik a lítiumiparban a latin-amerikai régióban, különösen Bolíviában. Kína dominanciájának ellensúlyozására az USA számos szövetséget köt hasonló gondolkodású országokkal.

Például az Ausztráliából, Kanadából, Finnországból, Franciaországból, Németországból, Japánból, Dél-Koreából, Svédországból és az EU-ból álló „Ásványbiztonsági Partnerség” (MSP) az Egyesült Államokon kívül az ásványi anyagok ellátási láncainak biztosítását célozza. A szövetség Japánt és Dél-Koreát foglalja magában, amelyek Kínával együtt az akkumulátorcellák ellátási láncának több mint 90 százalékát adják, különböző kategóriákban és alkatrészekben.

Az Egyesült Államok emellett fél éve nyomást gyakorolt ​​Japánra és Hollandiára, hogy szüneteltesse a félvezető gépek kivitelét, és megpróbálta korlátozni Kína hozzáférését a csúcstechnológiás mikrochipekhez és a kritikus technológiához. Kína megtorlásul augusztus elejétől korlátozza a gallium és a germánium USA-ba irányuló exportját, amely a félvezető chipek gyártásához használt számos kritikus ásvány közül kettő.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG