6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A lelőhely Nevadát a „zöldenergia-aranyláz” globális epicentrumává teheti. Bár a lítiumtartalékok megfelelő mennyiségben oszlanak meg világszerte, termelésük és feldolgozásuk erősen koncentrált. Káncz Csaba jegyzete.

 

Az USA két szövetségi államának (Nevada-Oregon) határa mentén, egy ősi szupervulkán alatt találták meg azt a készletet, amely a világ legnagyobb lítium-lelőhelye lehet. Az eredmények átformálják a Nyugat kritikus készleteit – és ez megváltoztatja a Kínával folytatott geopolitikai játszmát is. A Leuven Egyetem geológusa elmondta a Chemistry Worldnek, hogy a várhatóan 2026-tól bányászható amerikai McDermitt Caldera lelőhely „megváltoztatja a lítium dinamikáját globálisan, az ár, az ellátás biztonsága és a geopolitika szempontjából."

Másfél billió dollárt ér

A Lithium Americas Corporation, a GNS Science és az Oregon State University kutatói augusztus 31-én tették közzé eredményeiket a Journal for Science Advances-ben. A talált készlet 20-40 millió tonna lítiumot tartalmaz – ez a szám eltörpítené az ausztráliai és chilei lerakódásokat. Ausztrália a világ legnagyobb lítium-termelője, évi 61 ezer tonnával, utána következik Chile 39 ezer tonnával.

Átrajzolhatja az erővonalakat az amerikai lítium lelőhely. Fotó: Depositphotos
Átrajzolhatja az erővonalakat az amerikai lítium lelőhely. Fotó: Depositphotos

A Daily Mail rámutat: "2022-ben az akkumulátoros minőségű lítium-karbonát átlagos ára metrikus tonnánként 37 ezer dollár volt, ami azt jelenti, hogy a vulkán potenciálisan 1,48 billió dollár értékű fémet tartalmaz." McDermitt Caldera Nevadát a „zöldenergia-aranyláz” epicentrumává teheti, miközben a Biden-kormányzat a „klímavészhelyzet” miatt hatalmas erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az emberek elektromos járműveket használjanak.

A lítiumot, a világ legkönnyebb fémét - de amelynek nagy az energiasűrűsége -, mobiltelefonok, laptopok és más hordozható elektronikai eszközök újratölthető akkumulátoraiban használják. Bár a lítiumtartalékok megfelelő mennyiségben oszlanak meg világszerte, termelésük és feldolgozásuk erősen koncentrált.

Mi az az LTC?

Az 1990-es években még az Egyesült Államok volt a legnagyobb lítiumtermelő, de mára (legalábbis a nevadai felfedezés előtti időszakban) a latin-amerikai országok, Argentína, Bolívia és Chile a zöld átmenetet előmozdító lítium-bankként jelentek meg.

Jelenleg ez a három ország szolgáltatja a világ lítiumkészletének 38 százalékát, és ismert, hogy a világ ismert lítiumkészletének 58 százalékával rendelkezik. Ezért az Andok délnyugati sarkában található országokat a szomszédos határokkal „lítium-háromszög országainak” (LTC) nevezik.

Bolívia rendelkezik a világ legnagyobb lítiumkészletével, amelynek kereskedelmi célú kitermelése még várat magára. Bár jelenleg Ausztrália a legnagyobb lítiumtermelő, és a teljes globális termelés 52 százalékát adja, az ausztrál lítiumot kemény kőzetlelőhelyekből nyerik ki.

Az LTC országai a lítiumot sóoldatból állítják elő, ami kevesebb feldolgozást igényel, és ezért magasabb haszonkulcsot érhet el. Az LTC-k ezért versenyelőnyben vannak, tekintettel az elektromos járművek és a zöld energia iránti nagy keresletre.

Argentína

Az óriási dél-amerikai ország rendelkezik a világ második legnagyobb lítiumkészletével (21 százalékkal), és egyben ő a világ negyedik legnagyobb lítiumtermelője. Két működő lítium-sóbányája van az északnyugati tartományokban, míg 20 másik ugyanabban a régióban a feltárás különböző szakaszaiban van. Az ország lítium exportja 234 százalékkal nőtt 2022-ben éves összevetésben, amely az ország teljes bányászati ​​exportjának egyötödét tette ki.

Bolívia

A három Andok-beli ország közül Bolívia rendelkezik a legnagyobb lítiumkészletekkel, a világ teljes készletének 24 százalékával, és itt található a világ legnagyobb sósíksága, a Salar de Uyuni (a legnagyobb lítium lelőhely). Annak ellenére, hogy Bolívia rendelkezik a legnagyobb tartalékokkal, gyakorlatilag nincs a világ nagy  termelői között. A kormány többségi részesedéssel rendelkezik a lítium kitermelésében és feldolgozásában, de a következetlen politikák megzavarták az erőforrás optimális kitermelését.

Chile

Chile a világ legnagyobb sóoldatból származó lítiumtermelője, és a harmadik helyen áll az összes lítiumtartalék tekintetében. Az ország büszkélkedhet a legjobb minőségű lítium sóoldattal rendelkező sólakk legmagasabb koncentrációjával „Salar de Atacamában”, amelyet jelenleg csak két vállalat – az Albemarle, egy amerikai székhelyű vállalat és egy chilei vegyipari vállalat, az SQM – bányászik szigorú termelési kvóták mellett.

Erőforrás-geopolitika és klímaváltozás

Az előrejelzések szerint a csúcsminőségű elektronikai gyártás miatt ezen ásványok iránti kereslet gyorsan növekedni fog, mivel korlátozottak a rendelkezésre álló működő bányák, a készségek és a legmodernebb technológia. Az ilyen lehetőségek kiaknázása érdekében a latin-amerikai országoknak, például Bolíviának, a magánszektor részvételének és a kormányzati ellenőrzésnek megfelelő keveréket kell kialakítaniuk az optimális kereskedelmi cél érdekében.

Míg Argentína és Chile adta 2019-ben az Egyesült Államokba irányuló teljes lítiumellátás 90 százalékát, Kína kulcsszerepet játszik a lítiumiparban a latin-amerikai régióban, különösen Bolíviában. Kína dominanciájának ellensúlyozására az USA számos szövetséget köt hasonló gondolkodású országokkal.

Például az Ausztráliából, Kanadából, Finnországból, Franciaországból, Németországból, Japánból, Dél-Koreából, Svédországból és az EU-ból álló „Ásványbiztonsági Partnerség” (MSP) az Egyesült Államokon kívül az ásványi anyagok ellátási láncainak biztosítását célozza. A szövetség Japánt és Dél-Koreát foglalja magában, amelyek Kínával együtt az akkumulátorcellák ellátási láncának több mint 90 százalékát adják, különböző kategóriákban és alkatrészekben.

Az Egyesült Államok emellett fél éve nyomást gyakorolt ​​Japánra és Hollandiára, hogy szüneteltesse a félvezető gépek kivitelét, és megpróbálta korlátozni Kína hozzáférését a csúcstechnológiás mikrochipekhez és a kritikus technológiához. Kína megtorlásul augusztus elejétől korlátozza a gallium és a germánium USA-ba irányuló exportját, amely a félvezető chipek gyártásához használt számos kritikus ásvány közül kettő.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG