5p

A szénfelhasználás növekedése Európában várhatóan átmeneti lesz, és a következő években más fejlett gazdaságokban is csökkenni fog a kereslet, míg a feltörekvő ázsiai országokban továbbra is erőteljes marad.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az előrejelzések szerint a világ szénfogyasztása 2025-ig nagyjából ezen a szinten marad: bár Európában csökkeni fog – 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken –, de az ázsiai fejlődő gazdaságok további erős kereslete ezt ellensúlyozza. Az évtized közepét követően azonban a világ szénfelhasználásának lassú visszaesését valószínűsítik a kutatók, hiszen a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből különösen a fejlett gazdaságokban.

Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos
Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos

Az Nemzetközi Energia Ügynökség legfrissebb, az ágazatról szóló éves piaci jelentése, a „Szén 2022” szerint noha a világ szénfelhasználása 2022-ben csupán 1,2 százalékkal növekedett, ez elegendő ahhoz, hogy a történelem során először meghaladja a 8 milliárd tonnát egyetlen év alatt, felülmúlva a korábbi, 2013-ban felállított rekordot. A jelenlegi piaci tendenciák alapján a szénfogyasztás 2025-ig ezen a szinten marad, mivel a fejlett piacokon tapasztalható csökkenést ellensúlyozza a feltörekvő ázsiai gazdaságok továbbra is erős kereslete. Ez azt jelenti, hogy a szén továbbra is a globális energiarendszer messze legnagyobb metán és szén-dioxid-kibocsátó forrása marad.

A koronavírus lezárásokat követő gazdasági felpattanás miatt kialakuló globális energiaválság közepette – amelyet az ukrajnai orosz invázió tetézett – megemelkedtek a földgázárak, ezért az energiatermelésben mindinkább a szénre kezdtek támaszkodni. Bár ellentétes hatások is érvényesültek: a lassuló gazdasági növekedés csökkentette a villamosenergia-keresletet és az ipari termelést, és a megújuló energiaforrásokból származó energiatermelés szintén új rekordot döntött. Kína, a világ legnagyobb szénfogyasztója a nyár folyamán a hőhullám és a szárazság miatt kénytelen volt jelentős mértékben növelni a szénfelhasználást az energiatermelésben, még úgy is, hogy a szigorú Covid-korlátozások csökkentették a keresletet.

„A világ közel áll a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás csúcsához, és a szén lesz az első, amely csökken, de még nem tartunk ott”

– mondta Keisuke Sadamori, a Nemzetközi Energia Ügynökség energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

„A szén iránti kereslet makacsul tartja magát, és 2022-ben valószínűleg minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami a globális károsanyag-kibocsátást is felfelé hajtja. Ugyanakkor sok jel utal arra, hogy a mai válság felgyorsítja a megújuló energiaforrások, a hőszivattyúk elterjedését és az energiahatékonyság fejlesztését, ez pedig a következő években mérsékelni fogja a szénkeresletet. A kormányzati politikák szintén kulcsfontosságúak lesznek a biztonságos és fenntartható jövő megteremtésében” – tette hozzá Sadamori.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos
A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos

A teljes szénfelhasználás rekordján belül az energiatermelés szénigénye szintén új rekordot ért el.

A nemzetközi szénpiac rendkívül feszes éven van túl: a szén ára márciusban, majd júniusban történelmi csúcsra, egy év alatt közel háromszorosára emelkedett, aminek oka szintén a globális energiaválság okozta feszültségek, különösen a földgáz árának kiugrása, emellett pedig az egyik legfontosabb nemzetközi beszállító, Ausztrália kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt fellépő kitermelési nehézségei. Európa szintén jelentősen hozzájárult az árak emelkedéséhez: már a második egymást követő évben növeli szénfogyasztását, részben azért, mert idén súlyosan érintette az orosz földgázellátás erőteljes csökkentése. Ugyanakkor 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken.

A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az energia ügynökség jelentése azonban megjegyzi, hogy a magas árak és a széntermelők számára kényelmes árrés ellenére nincs jele az exportorientált szénprojektekbe történő beruházások felfutásának. Ez a befektetők és a bányavállalatok óvatosságát tükrözi a szén közép- és hosszú távú kilátásaival kapcsolatban. Vannak azonban olyan afrikai országok, ahol a kifizetődő tengeri szénkereskedelem felfutásával jelentősebb állami, főként infrastrukturális beruházások indulhatnak meg. Erről laptársunknál, az Mforon megjelent „Kitört a szénláz! Európa tengerentúli importja több mint a tizenegyszeresére nőtt” című cikkünkben olvashat bővebben.

A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics
A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics

Az előrejelzések szerint a szén iránti kereslet a fejlett gazdaságokban az elkövetkező években csökkenni fog, mivel a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből. Ázsia feltörekvő és fejlődő gazdaságai azonban növelni fogják a szénfelhasználást a gazdasági növekedés elősegítése érdekében, még akkor is, ha egyre több megújuló energiaforrást használnak.

Az elkövetkező években a világ legnagyobb szénfogyasztójának számító Kínában bekövetkező fejlemények lesznek a legnagyobb hatással a globális szénkeresletre, de India is jelentős szerepet fog játszani.

A Nemzetközi Energia Ügynökség egy másik jelentésében arra is felhívja a figyelmet, hogy a széntüzelés visszaszorítása duplán előnyös környezetvédelmi szempontból, hiszen a szénbányákból a légkörbe kerülő metán az éghajlatváltozás szempontjából a szén-dioxidnál közel százszor károsabb gáz. A szénbányászat ugyanakkor sokkal több metánt bocsát ki, mint a földgáz- vagy az olajipar.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG