5p

A szénfelhasználás növekedése Európában várhatóan átmeneti lesz, és a következő években más fejlett gazdaságokban is csökkenni fog a kereslet, míg a feltörekvő ázsiai országokban továbbra is erőteljes marad.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az előrejelzések szerint a világ szénfogyasztása 2025-ig nagyjából ezen a szinten marad: bár Európában csökkeni fog – 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken –, de az ázsiai fejlődő gazdaságok további erős kereslete ezt ellensúlyozza. Az évtized közepét követően azonban a világ szénfelhasználásának lassú visszaesését valószínűsítik a kutatók, hiszen a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből különösen a fejlett gazdaságokban.

Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos
Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos

Az Nemzetközi Energia Ügynökség legfrissebb, az ágazatról szóló éves piaci jelentése, a „Szén 2022” szerint noha a világ szénfelhasználása 2022-ben csupán 1,2 százalékkal növekedett, ez elegendő ahhoz, hogy a történelem során először meghaladja a 8 milliárd tonnát egyetlen év alatt, felülmúlva a korábbi, 2013-ban felállított rekordot. A jelenlegi piaci tendenciák alapján a szénfogyasztás 2025-ig ezen a szinten marad, mivel a fejlett piacokon tapasztalható csökkenést ellensúlyozza a feltörekvő ázsiai gazdaságok továbbra is erős kereslete. Ez azt jelenti, hogy a szén továbbra is a globális energiarendszer messze legnagyobb metán és szén-dioxid-kibocsátó forrása marad.

A koronavírus lezárásokat követő gazdasági felpattanás miatt kialakuló globális energiaválság közepette – amelyet az ukrajnai orosz invázió tetézett – megemelkedtek a földgázárak, ezért az energiatermelésben mindinkább a szénre kezdtek támaszkodni. Bár ellentétes hatások is érvényesültek: a lassuló gazdasági növekedés csökkentette a villamosenergia-keresletet és az ipari termelést, és a megújuló energiaforrásokból származó energiatermelés szintén új rekordot döntött. Kína, a világ legnagyobb szénfogyasztója a nyár folyamán a hőhullám és a szárazság miatt kénytelen volt jelentős mértékben növelni a szénfelhasználást az energiatermelésben, még úgy is, hogy a szigorú Covid-korlátozások csökkentették a keresletet.

„A világ közel áll a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás csúcsához, és a szén lesz az első, amely csökken, de még nem tartunk ott”

– mondta Keisuke Sadamori, a Nemzetközi Energia Ügynökség energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

„A szén iránti kereslet makacsul tartja magát, és 2022-ben valószínűleg minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami a globális károsanyag-kibocsátást is felfelé hajtja. Ugyanakkor sok jel utal arra, hogy a mai válság felgyorsítja a megújuló energiaforrások, a hőszivattyúk elterjedését és az energiahatékonyság fejlesztését, ez pedig a következő években mérsékelni fogja a szénkeresletet. A kormányzati politikák szintén kulcsfontosságúak lesznek a biztonságos és fenntartható jövő megteremtésében” – tette hozzá Sadamori.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos
A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos

A teljes szénfelhasználás rekordján belül az energiatermelés szénigénye szintén új rekordot ért el.

A nemzetközi szénpiac rendkívül feszes éven van túl: a szén ára márciusban, majd júniusban történelmi csúcsra, egy év alatt közel háromszorosára emelkedett, aminek oka szintén a globális energiaválság okozta feszültségek, különösen a földgáz árának kiugrása, emellett pedig az egyik legfontosabb nemzetközi beszállító, Ausztrália kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt fellépő kitermelési nehézségei. Európa szintén jelentősen hozzájárult az árak emelkedéséhez: már a második egymást követő évben növeli szénfogyasztását, részben azért, mert idén súlyosan érintette az orosz földgázellátás erőteljes csökkentése. Ugyanakkor 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken.

A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az energia ügynökség jelentése azonban megjegyzi, hogy a magas árak és a széntermelők számára kényelmes árrés ellenére nincs jele az exportorientált szénprojektekbe történő beruházások felfutásának. Ez a befektetők és a bányavállalatok óvatosságát tükrözi a szén közép- és hosszú távú kilátásaival kapcsolatban. Vannak azonban olyan afrikai országok, ahol a kifizetődő tengeri szénkereskedelem felfutásával jelentősebb állami, főként infrastrukturális beruházások indulhatnak meg. Erről laptársunknál, az Mforon megjelent „Kitört a szénláz! Európa tengerentúli importja több mint a tizenegyszeresére nőtt” című cikkünkben olvashat bővebben.

A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics
A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics

Az előrejelzések szerint a szén iránti kereslet a fejlett gazdaságokban az elkövetkező években csökkenni fog, mivel a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből. Ázsia feltörekvő és fejlődő gazdaságai azonban növelni fogják a szénfelhasználást a gazdasági növekedés elősegítése érdekében, még akkor is, ha egyre több megújuló energiaforrást használnak.

Az elkövetkező években a világ legnagyobb szénfogyasztójának számító Kínában bekövetkező fejlemények lesznek a legnagyobb hatással a globális szénkeresletre, de India is jelentős szerepet fog játszani.

A Nemzetközi Energia Ügynökség egy másik jelentésében arra is felhívja a figyelmet, hogy a széntüzelés visszaszorítása duplán előnyös környezetvédelmi szempontból, hiszen a szénbányákból a légkörbe kerülő metán az éghajlatváltozás szempontjából a szén-dioxidnál közel százszor károsabb gáz. A szénbányászat ugyanakkor sokkal több metánt bocsát ki, mint a földgáz- vagy az olajipar.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG