5p

A szénfelhasználás növekedése Európában várhatóan átmeneti lesz, és a következő években más fejlett gazdaságokban is csökkenni fog a kereslet, míg a feltörekvő ázsiai országokban továbbra is erőteljes marad.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az előrejelzések szerint a világ szénfogyasztása 2025-ig nagyjából ezen a szinten marad: bár Európában csökkeni fog – 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken –, de az ázsiai fejlődő gazdaságok további erős kereslete ezt ellensúlyozza. Az évtized közepét követően azonban a világ szénfelhasználásának lassú visszaesését valószínűsítik a kutatók, hiszen a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből különösen a fejlett gazdaságokban.

Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos
Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos

Az Nemzetközi Energia Ügynökség legfrissebb, az ágazatról szóló éves piaci jelentése, a „Szén 2022” szerint noha a világ szénfelhasználása 2022-ben csupán 1,2 százalékkal növekedett, ez elegendő ahhoz, hogy a történelem során először meghaladja a 8 milliárd tonnát egyetlen év alatt, felülmúlva a korábbi, 2013-ban felállított rekordot. A jelenlegi piaci tendenciák alapján a szénfogyasztás 2025-ig ezen a szinten marad, mivel a fejlett piacokon tapasztalható csökkenést ellensúlyozza a feltörekvő ázsiai gazdaságok továbbra is erős kereslete. Ez azt jelenti, hogy a szén továbbra is a globális energiarendszer messze legnagyobb metán és szén-dioxid-kibocsátó forrása marad.

A koronavírus lezárásokat követő gazdasági felpattanás miatt kialakuló globális energiaválság közepette – amelyet az ukrajnai orosz invázió tetézett – megemelkedtek a földgázárak, ezért az energiatermelésben mindinkább a szénre kezdtek támaszkodni. Bár ellentétes hatások is érvényesültek: a lassuló gazdasági növekedés csökkentette a villamosenergia-keresletet és az ipari termelést, és a megújuló energiaforrásokból származó energiatermelés szintén új rekordot döntött. Kína, a világ legnagyobb szénfogyasztója a nyár folyamán a hőhullám és a szárazság miatt kénytelen volt jelentős mértékben növelni a szénfelhasználást az energiatermelésben, még úgy is, hogy a szigorú Covid-korlátozások csökkentették a keresletet.

„A világ közel áll a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás csúcsához, és a szén lesz az első, amely csökken, de még nem tartunk ott”

– mondta Keisuke Sadamori, a Nemzetközi Energia Ügynökség energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

„A szén iránti kereslet makacsul tartja magát, és 2022-ben valószínűleg minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami a globális károsanyag-kibocsátást is felfelé hajtja. Ugyanakkor sok jel utal arra, hogy a mai válság felgyorsítja a megújuló energiaforrások, a hőszivattyúk elterjedését és az energiahatékonyság fejlesztését, ez pedig a következő években mérsékelni fogja a szénkeresletet. A kormányzati politikák szintén kulcsfontosságúak lesznek a biztonságos és fenntartható jövő megteremtésében” – tette hozzá Sadamori.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos
A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos

A teljes szénfelhasználás rekordján belül az energiatermelés szénigénye szintén új rekordot ért el.

A nemzetközi szénpiac rendkívül feszes éven van túl: a szén ára márciusban, majd júniusban történelmi csúcsra, egy év alatt közel háromszorosára emelkedett, aminek oka szintén a globális energiaválság okozta feszültségek, különösen a földgáz árának kiugrása, emellett pedig az egyik legfontosabb nemzetközi beszállító, Ausztrália kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt fellépő kitermelési nehézségei. Európa szintén jelentősen hozzájárult az árak emelkedéséhez: már a második egymást követő évben növeli szénfogyasztását, részben azért, mert idén súlyosan érintette az orosz földgázellátás erőteljes csökkentése. Ugyanakkor 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken.

A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az energia ügynökség jelentése azonban megjegyzi, hogy a magas árak és a széntermelők számára kényelmes árrés ellenére nincs jele az exportorientált szénprojektekbe történő beruházások felfutásának. Ez a befektetők és a bányavállalatok óvatosságát tükrözi a szén közép- és hosszú távú kilátásaival kapcsolatban. Vannak azonban olyan afrikai országok, ahol a kifizetődő tengeri szénkereskedelem felfutásával jelentősebb állami, főként infrastrukturális beruházások indulhatnak meg. Erről laptársunknál, az Mforon megjelent „Kitört a szénláz! Európa tengerentúli importja több mint a tizenegyszeresére nőtt” című cikkünkben olvashat bővebben.

A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics
A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics

Az előrejelzések szerint a szén iránti kereslet a fejlett gazdaságokban az elkövetkező években csökkenni fog, mivel a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből. Ázsia feltörekvő és fejlődő gazdaságai azonban növelni fogják a szénfelhasználást a gazdasági növekedés elősegítése érdekében, még akkor is, ha egyre több megújuló energiaforrást használnak.

Az elkövetkező években a világ legnagyobb szénfogyasztójának számító Kínában bekövetkező fejlemények lesznek a legnagyobb hatással a globális szénkeresletre, de India is jelentős szerepet fog játszani.

A Nemzetközi Energia Ügynökség egy másik jelentésében arra is felhívja a figyelmet, hogy a széntüzelés visszaszorítása duplán előnyös környezetvédelmi szempontból, hiszen a szénbányákból a légkörbe kerülő metán az éghajlatváltozás szempontjából a szén-dioxidnál közel százszor károsabb gáz. A szénbányászat ugyanakkor sokkal több metánt bocsát ki, mint a földgáz- vagy az olajipar.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG