6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

500 milliárd dolláros csodaváros épül a Vörös-tenger partján. De jobb, ha senki sem emeli föl a hangját: a szaúdi bíróság néhány héttel ezelőtt halálra ítélte a helyi törzs három tagját, akik ellenálltak a régióból való kitelepítésüknek. Káncz Csaba jegyzete.

A szaúdi koronaherceg – és egyben a sivatagi királyság valódi vezetője –, Mohamed bin Szalmán (MbS) által 2017-ben bejelentett Neom projekt egy 500 milliárd dolláros megaváros, amely az ország északnyugati, Tabuk nevű régiójában épül, és a tervek szerint „technológiai központként, valamint turisztikai célpontként” fog szolgálni.

Ne játssz a tűzzel!

A koronaherceg döntése előtt mindenkinek meg kell hajolni, különben az életével játszik. A szaúd-arábiai Speciális Büntetőbíróság néhány héttel ezelőtt halálra ítélte a Howeitat törzs három tagját, akik ellenálltak a régióból való kitelepítésüknek. A három személyt még 2020-ban vették őrizetbe, mert felszólaltak törzsük kilakoltatása ellen arról területről, ahol a Neom projekt épül.

A nagyrészt még üresen kongó King Abdullah üzleti negyed Rijádban egy látványterven. Fotó: Wikimedia
A nagyrészt még üresen kongó King Abdullah üzleti negyed Rijádban egy látványterven. Fotó: Wikimedia

A 26 500 négyzetkilométeres, tehát Izrael vagy Kuvait teljes területénél is nagyobb régiót lefedő Neom a Vörös-tenger 460 kilométeres partszakaszán terülne el. A város neve az ógörög „neo-” előtagból (jelentése: új) és az arab „mustaqbal” szó (jelentése: jövő) kezdőbetűjéből tevődik össze.

Megérkezik a jövő

Úgy tűnik, semmi sem hiányozhat a Neom megaprojektről. A hírek szerint egy új, Neom-központú légitársaság közvetlen nemzetközi járatokat kínálhat a távoli helyre. Ilyen légitársaság lenne a RIA Airlines, amely várhatóan az év végén indul.

Érkezésükkor a látogatók ismét az egekbe emelkedhetnek egy 350 millió dolláros, ötcsillagos hőlégballonos szállodában, ha a „Sustainable Hospitality Challenge”-hez kapcsolódó projektjavaslat megvalósul. A Neomon belüli tengerparti üdülőhely a tervek szerint pezsgőt, bort és koktélokat kínál majd, annak ellenére, hogy az alkohol fogyasztása hivatalosan be van tiltva az országban.

A Neom megaprojekt legújabb tervei három régió körül forognak: Trojena (egy luxus hegyi turisztikai célpont), Oxagon (egy lebegő ipari város) és a The Line (egy 170 kilométer hosszú lineáris városfejlesztés párhuzamos tükrös felhőkarcolókkal, amelyet 100 százalékban megújuló energiával működtetnének.

A megaprojekthez 14 ágazatot jelöltek ki prioritásként. A Neom csak egyet képvisel a Saudi Vision 2030 weboldalon szereplő 24 kulcsfontosságú projekt közül, tükrözve a szaúdi vezetés fejlesztési ambícióinak puszta mértékét.

A vezérigazgató szerint Neom a „világ első kognitív közösségévé” kíván válni. A Neom kísérleti tervekkel is büszkélkedhet a „világ legnagyobb zöld hidrogénüzeme” megépítésére, valamint különféle erőfeszítésekkel, amelyek „a víz jövőjének megváltoztatásával” kapcsolatosak, például a napenergiával működő, folyadékkibocsátás nélküli sótalanítással. Sok ilyen vízügyi kezdeményezést „világelsőnek” neveznek.

De mi lesz a finanszírozással?

A fejlett technológiák és a kísérleti fejlesztési kezdeményezések drágák. Júliusban a koronaherceg bejelentette, hogy 300 milliárd riálos (körülbelül 80 milliárd dolláros) Neom Befektetési Alapot indít, amely 400 milliárd riálra emelkedhet, hogy a befektetéseket a Neomban működő cégek felé irányítsa. A mintegy 600 milliárd dolláros kezelt vagyonnal rendelkező Állami Befektetési Alap a Neom tulajdonosa.

Ami a külső finanszírozási támogatást illeti, a koronaherceg jelezte, hogy más, Öböl-menti szuverén befektetési alapok támogatását is igénybe akarja venni. Ez azonban elég merész, hogy azt ne mondjuk, irreális elgondolás. Nehéz elképzelni ugyanis, hogy az Öböl-menti szuverén befektetési alapok – amelyeknek az Állami Befektetési Alaphoz hasonlóan egyensúlyba kell hozniuk a nemzetközi befektetési lehetőségeket a hazai igényekkel – jelentős befektetési tőkét kötnének a Neom támogatására. A szaúdi koronaherceg azt is tervezi, hogy 2024-ben nyilvánosan bevezeti a Neomot a helyi tőzsdére.

Az Állami Befektetési Alap debütáló zöldkötvény-eladása során 500 millió dollár értékben 100 éves kötvényeket bocsátottak ki, ami bizonyos fokú érdeklődést jelez a hosszabb távú befektetési tervek iránt.

Nem minden arany, ami fénylik

Nos, ez mind szép és jó, de a projekt kritikusai szerint a tervek nagyon messze állnak a valóságtól. Az önellátáshoz szükséges helyi élelmiszertermelés például elég távolinak tűnik egy olyan országban, amely az élelmiszerek 80 százalékát importálni kényszerül, miközben a fenntarthatóság is csak olcsó ígéretnek tűnik.

Ahhoz, hogy 1,5 fok alatt tartható legyen a felmelegedés mértéke, 2030-ig évente 5 százalékkal kell csökkenteni a globális olajkitermelést – ehhez képest az energiaügyi miniszter, Abdulaziz bin Szalmán egy éve azt nyilatkozta, hogy Szaúd-Arábia tovább növeli a kitermelést, és „minden egyes szénhidrogén-molekulát ki kell pumpálni”.

A Neomba költözött, Disney-, Siemens- és Marriott-szintű cégektől elcsábított alkalmazottak nagy része nem sokáig húzza a projektben: hiába a szaúdi átlagfizetéshez képest 20-szor magasabb bérek, kevés dolgozó marad egy évnél tovább a helyszínen – írja a Bloomberg a július közepén megjelent hosszú Neom-cikkében. Ennek az elején a Hasogdzsi-ügy kirobbanása volt a fő oka, ma pedig már inkább az állandóan változó elvárások és a megvalósíthatatlan tervek, valamint a koronaherceg közvetlen beosztottjaként szolgáló projektigazgató, Nadhmi al-Nasr által teremtett munkahelyi kultúra miatt távoznak az emberek.

Az igazgató a beszámolók szerint attól sem riad vissza, hogy fegyverrel hadonásszon, ha valami nem a tervek szerint halad, egy felvétel szerint rabszolgának nevezi az alkalmazottait, a pandémia alatt pedig kirúgással fenyegette azokat a külföldön ragadt dolgozókat, akik nem voltak hajlandók a korlátozások ellenére a helyszínre utazni. Valószínűleg több hasonló eset csak azért nem derült ki, mert a távozó dolgozókat kőkemény titoktartási szerződés aláírására kényszerítik.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG