5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az elszálló infláció és a recessziós félelmek erősödése a kötvényhozamok jelentős emelkedéséhez vezetett. Különösen az olyan feltörekvő piaci országok hitelezési költségei ugorhatnak nagyot, ahol a magas GDP-arányos államadósság mellett unortodox döntések is növelik a kiszámíthatatlanságot. Ilyen például Magyarország.

Az euróövezeti és amerikai kötvényhozamok idei folyamatos növekedése, és május végén kezdődő meredek felfutása után ezen a héten is tovább emelkedtek a hozamok, fokozódó nyomást gyakorolva a részvénypiacra. Miután a Federal Reserve (Fed) júniusi kamatdöntő ülésén a várakozásoknál nagyobb mértékben, 75 bázisponttal emelte az irányadó kamatát, és jelezte, hogy hasonló ugrásokkal folytatja a szigorítást a 41 éves csúcsot döntő infláció megfékezésére, egyre erőteljesebbé vált a félelem, hogy recesszióba fordul az amerikai gazdaság.

Az elszálló infláció és a recessziós félelmek erősödése a kötvényhozamok jelentős emelkedéséhez vezetett, különösen Magyarországon.
Az elszálló infláció és a recessziós félelmek erősödése a kötvényhozamok jelentős emelkedéséhez vezetett, különösen Magyarországon.

Az euróövezetben, ahol az Európai Központi Bank (EKB) július 21-én 25 bázispontos kamatemeléssel tervezi megkezdeni szigorítási ciklusát, több tényező is erős nyomást gyakorol az államkötvények árfolyamára – különösen az eladósodottabb országok, köztük Olaszország vagy Görögország esetében. Több elemző is rekordmagas inflációs adatokat vár a héten, emellett a befektetők elsősorban az energetikai hírekre fognak összpontosítani, miután Németországban és más európai országokban is sürgősségi rendelkezéseket hoztak az oroszországi gázszállítás csökkenése miatt. Az EKB korábban arra figyelmeztetett, hogy az eurózóna gazdasága jövőre 1,7 százalékkal zsugorodna, ha Oroszország teljesen elzárná a gázcsapot.

Pénteken látnak napvilágot az euróövezet júniusi inflációjára vonatkozó első becslések. Az elemzői konszenzus azt mutatja, hogy a májusi 8,1 százalékos éves emelkedést a júniusi pénzromlás meg fogja haladni, a várakozásokban 8,4 százalékos éves infláció szerepel júniusra, ami ismételten történelmi rekord lesz. Ez rontja az EKB legutóbbi előrejelzéseit, amelyek az infláció csökkenésével számoltak. Az elemzők ezért igencsak vegyesen vélekednek a kötvényhozamok jövőbeli pályájáról. Miközben az EKB a magas infláció ellen igyekszik fellépni, az európai gazdasági recesszió növekvő kockázatával is szembe kell néznie.

A recessziós félelmeket erősíti a GfK kedden közölt júliusi német fogyasztói hangulatindexe is, amely mínusz 27,4 pontra, rekordalacsony szintre csökkent. Az Ukrajnában zajló háború és az ellátási láncok zavarai miatt az energia- és élelmiszerárak robbanásszerűen emelkednek, és minden eddiginél borúsabbá teszik a fogyasztói hangulatot – elemezte a helyzetet Rolf Bürkl, a GfK szakértője. A megélhetési költségek jelentős növekedése miatt minden alindex romlott: a gazdasági várakozások, a jövedelem és a vásárlási hajlandóság is.

GfK német fogyasztói hangulatindexének alakulása. (pont) Forrás: Tradingeconomics
GfK német fogyasztói hangulatindexének alakulása. (pont) Forrás: Tradingeconomics

Ilyen feszült gazdasági helyzetben készül az EKB több mint egy évtized óta első kamatemelésére, melynek hatására Olaszország, Görögország és más eladósodott országok kötvényhozamai megugrottak, és az általuk fizetett kamatfelár a biztonságos menedéket jelentő Németországhoz képest jelentősen növekedett. (A hozamok az árakkal ellentétesen mozognak.)

Christine Lagarde, az EKB elnöke kedden a portugáliai Sintrában tartott központi banki fórumon arról beszélt, hogy az EKB olyan kötvényvásárlási programon dolgozik, amely eszközül szolgál majd a sebezhető euróövezeti országok növekvő hitelfelvételi költségeinek visszafogásához, miközben továbbra is nyomást gyakorol kormányaikra, hogy tegyék rendbe költségvetésüket. Lagarde ez utóbbival arra utalhatott, hogy az új program bizonyos feltételekhez lesz kötve az abban részesülő országok számára.

Christine Lagarde, az EKB elnöke. Fotó: Depositphotos
Christine Lagarde, az EKB elnöke. Fotó: Depositphotos

„Az új eszköznek hatékonynak kell lennie, ugyanakkor elegendő biztosítékot kell tartalmaznia ahhoz, hogy megőrizze a tagállamok szilárd költségvetési politika melletti elkötelezettségét” – hangsúlyozta Lagarde.

Elemzők szerint az EKB valószínűleg készpénzt von majd ki a bankrendszerből az új kötvényvásárlások ellensúlyozására, hogy ne növelje a likviditás teljes mennyiségét.

Elemzők többsége úgy látja, hogy a jelenlegi kamatszintek már összhangban vannak a recessziós félelmekkel, és az infláció megfékezésére irányuló „bármi áron” megközelítéssel is.

Németország 10 éves államkötvényének hozama, a blokk irányadó mutatója 13:00-kor 1,669 százalékra emelkedett, 0,12 százalékos napi és 0,588 százalékos havi emelkedést követően.

Németország 10 éves államkötvényének hozama. (százalék) Forrás: Tradingeconomics
Németország 10 éves államkötvényének hozama. (százalék) Forrás: Tradingeconomics

Olaszország 10 éves kötvényhozama 3,7 százalékra emelkedett, 0,7 százalékkal kerülve feljebb a hónap eleji szintektől, az olasz és a német 10 éves hozamok közötti különbség pedig 210 bázisponton körül stagnál.

Olaszország 10 éves államkötvényének hozama. (százalék) Forrás: Tradingeconomics
Olaszország 10 éves államkötvényének hozama. (százalék) Forrás: Tradingeconomics

Az euróövezeti államok kötvényhozamainak emelkedése hatványozott hatást gyakorol a feltörekvő országok, köztük különösen a nagyobb GDP-arányos államadóssággal küzdő Magyarország kötvénypiacára is, hiszen a befektetők a gazdasági kockázatok növekedése miatt előszeretettel helyezik át befektetéseiket a menedéket jelentő centrumországok piacaira.

Részben e folyamat – valamint az uniós forrásokhoz való hozzáférés bizonytalansága és unortodox gazdasági döntések – eredményeképpen hazánkban a térség országaihoz viszonyítva is jelentősen elszálltak a hozamok.

A 10 éves kötvények másodpiaci hozama 8,44 százalékra emelkedett, míg ugyanez Lengyelországban 7,4, Csehországban 5,39 százalék körül mozgott kedden. Az ilyen szintek körüli hitelköltségek pedig hosszabb távon bizonyosan kigazdálkodhatatlanok.

Magyarország 10 éves államkötvényének hozama. (százalék) Forrás: Tradingeconomics
Magyarország 10 éves államkötvényének hozama. (százalék) Forrás: Tradingeconomics

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG