4p
Amerikai elemzők szerint a jövőben Kína lehet a világ vezető mesterségesintelligencia-fejlesztője, ami a jövő hadviselését is teljesen átalakíthatja.

A legjobb arcfelismerő technológia létrehozásáért hirdetett versenyt az Egyesült Államok Hírszerző Közössége. A kihívás értelmében a programoknak minél több embert kellett azonosítania, mielőtt felszállnak a repülőre. A jelentkezők közül a kínai Yitu Tech startup cég nyerte a versenyt, ezzel pedig hazavihette a 25 ezer dolláros fődíjat - írja a Reuters.

Az Egyesült Államok egyik tanácsadó szervezetének jelentései szerint ez is jól mutatja, hogy a kínai hadsereg miként tudná kihasználni a mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatos fejlesztéseket, hogy modernizálja fegyveres erőit – egyúttal előnyt szerezve az USA-val szemben.

Pár év és túllépik az amerikaiakat

Az egyik kutatócsoport szerint habár Kína technológiailag nem felsőbbrendű, de komoly riválisává vált az Egyesült Államoknak, a mostani ütemet tekintve pedig könnyen maga mögött hagyhatja versenytársát, ami kibillentheti a világ jelenlegi gazdasági és hadászati egyensúlyát.

Biztos munkát szeretnél? Itt tuti nem váltanak le a robotok - Tovább >>>

Az Alphabet Inc igazgatótanácsának elnöke hasonló veszélyre hívta fel a Pentagon figyelmét a közelmúltban. Eric Schmidt szerint Kína júliusban bejelentett terveinek egyértelmű célja, hogy nem csak az Egyesült Államok technológiai szintjére lépjenek, de egyben a világ elsődleges AI fejlesztőjévé váljon. Hozzátette: a következő öt évben még élvezhetjük előnyünket, de Kína nagyon hamar felzárkózik majd ehhez a szinthez.

A Reuters forrásai szerint a Pentagon már korábban is felhívta a figyelmet, hogy Kína hadicélokra is felhasználható technológiákhoz juthatott azzal, hogy bevásárolta magát amerikai vállalatokba. Erre reagálva az amerikai szenátus komolyan szigorította a külföldi befektetőkkel kapcsolatos szabályait.

Jobb stratéga lesz a robot

Az AI lassan minden ágazatban megjelenik és hihetetlen sebességgel fejlődik – ez pedig nem csak a közlekedés átformálását jelentő önvezető autókban, vagy az új gyógyszereket feltaláló gépekben jelenik meg, de komoly változásokat hozhat a jövő hadviselésében is. Önmagukat tanító szoftvereket már most is használ a Pentagon, hogy átnézze a drónfelvételeket, ezzel időt spórolva az elemzőknek.

Kína Népi Felszabadító Hadserege (Kína haderejének hivatalos megnevezése) szintén számos mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektet indított, álláspontjuk szerint ugyanis ez olyan áttörést hozhat, ami örökre megváltoztatja a hadviselés jellegét. Bár a kutatások nagy része egyelőre spekuláció – tekintve, hogy igazából még mindig gyerekcipőben jár ez a technológia – a szakértők egyre gyakrabban emlegetik azt a pontot, ahol a mesterséges tudat gyorsabb és precízebb döntéseket tud majd hozni egy harc közben, mint az ember.

A Pentagon szabályzata szerint minden gép által végrehajtott támadást embernek kell felügyelnie, a Kínai Hadsereg ugyanakkor nem biztos, hogy átveszi ezeket az irányelveket. A szakértők pedig hozzátették: Kína várhatóan gyorsabb ütemben tud majd haladni, mivel Amerikához képest sokkal kevesebb jogi és etikai szabály korlátozza a kutatásokat.

Újabb szektort hódítanak meg a gépek: félhetnek a brókerek?

Megállíthatatlan a mesterséges intelligencia fejlődése, az autóipar felforgatása után most a brókerek munkáját sodorja veszélybe egy értékpapírokat vizsgáló program. A gépek ma már kreatív, intuitív feladatokkal is megküzdenek, a mesterséges tudat fejlesztése azonban nem jöhettek volna létre a számítógépes játékok nélkül. További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG