5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szombaton hatályba lépett törvény nyelvezetének homályossága tovább erősíti a kínai székhelyű külföldi cégek aggodalmát, amely már amúgy is megingott a kínai–amerikai kapcsolatok megromlása miatt. Kína a törvénnyel még messzebbre kerül a Nyugattól. Káncz Csaba jegyzete.

Egy évvel az USA–Kína chipháború kitörése után, és alig két hónappal azt követően, hogy a G7-országok május 7-én úgy döntöttek, „kockázatkerülő” magatartást tanúsítanak Kínával szemben, Peking új törvénnyel vágott vissza. A sebtében meghozott, július 1-jétől hatályos „külkapcsolati törvény„ felhatalmazza a hatóságokat, hogy megbüntessenek minden szervezetet vagy magánszemélyt „Kína nemzeti érdekeit sértő cselekmények” elkövetése miatt.

Megrettent külföldi befektetők

A törvény nyelvezetének homályossága tovább erősíti a kínai székhelyű külföldi cégek aggodalmát, amely már amúgy is lejtmenetben van a kínai–amerikai kapcsolatok megromlása miatt. Megjegyzik, hogy a Szingapúrba vagy Dubajba költözés egy módja lehet a geopolitikai kockázatok minimalizálásának.

Az adott cég Dubajba költöztetése megoldás lehet. Fotó: MTI / AP / Jon Gambrell
Az adott cég Dubajba költöztetése megoldás lehet. Fotó: MTI / AP / Jon Gambrell

Valóban, június 15-én a Siemens AG bejelentette, hogy 200 millió euróért új gyárat épít Szingapúrban. Sajtóértesülések szerint a Siemens vezérigazgatója, Roland Busch eredetileg Kínát részesítette előnyben az új gyár helyszíneként, de szembesült a Siemens felügyelőbizottságának ellenállásával, amely aggodalmát fejezte ki a növekvő geopolitikai feszültségek és a kínai belpolitikai helyzet miatt.

Mi a nemzeti érdek?

Míg a korábbi, 2014-es törvény értelmében a kémkedés tárgya az „államtitok” területéhez kapcsolódott, addig az ellenőrzést szombattól kiterjesztik mindenre, ami a „nemzetbiztonságot” és a „nemzeti érdekeket” sértheti. Például ha egy külföldi vállalat piackutatást végez a kínai befektetések felmérésére, óvatosnak kell lennie. Az összegyűjtött adatok nem tartalmazhatnak olyasmit, ami bármilyen módon nemzetbiztonságra vonatkozhat.

Sokkal kényesebb dolga lesz például a HR-eseknek, ha korábbi köztisztviselőket akarnak felvenni. Ugyanis ez értelmezhető úgy, hogy „állami alkalmazottak átállásra csábítása, kényszerítése vagy megvesztegetése”, ami az új kémellenes törvény szerint büntetendő lesz.

Kockázatos lesz a Covid-19 által érintettek számáról vagy például az élelmiszer-termelésre vonatkozó adatok után kutatni. A piackutatók nem fogják tudni, hogy veszélyeztetik-e Kína nemzetbiztonságát és érdekeit, és fennáll annak a veszélye, hogy kémkedéssel vádolják őket, noha meg vannak győződve arról, hogy rutinmunkát végeznek.

Uniós aggodalom

Az EU Kínai Kereskedelmi Kamarájának vezetője szerint a homályosan megfogalmazott jogszabály végrehajtása még inkább meg fogja rendíteni az üzleti bizalmat, amelyet a Peking és Washington közötti geopolitikai feszültségek már eddig is megingattak.

„Mi az, amit be kell tartanunk?” – teszi fel a kérdést Jens Eskelund, a Kamara elnöke a Nikkei Asiának adott interjújában. „Mi számít államtitoknak? Milyen információval nem kellene rendelkeznünk?”

„Fel kell ismernünk, hogy Kína valószínűleg messzebbre kerül a Nyugattól kockázatcsökkentési lépéseivel” – mondja Eskelund, olyan stratégiákra hivatkozva, mint a „Made in China 2025” és a „kettős cirkulálás” – amely politikák a hazai piac és technológiák előtérbe helyezését szolgálják.

Jens Eskelund: „fel kell ismernünk, hogy Kína valószínűleg messzebbre kerül a Nyugattól kockázatcsökkentési lépéseivel”. Fotó: ICC2021
Jens Eskelund: „fel kell ismernünk, hogy Kína valószínűleg messzebbre kerül a Nyugattól kockázatcsökkentési lépéseivel”. Fotó: ICC2021

Egy közelmúltbeli EU-kamarai üzleti bizalmi felmérésben a válaszadók közel kétharmada nyilatkozott úgy, hogy Kínában egyre nehezebbé vált az üzletmenet, ami 2014 óta a legmagasabb arány. Emellett 10 válaszadóból hat azt mondta, hogy az üzleti élet az elmúlt évben átpolitizáltabbá vált, és behatóbb ellenőrzéseknek kellett alávetniük magukat.

Raymond Cheng, a Standard Chartered észak-ázsiai informatikai igazgatója elmondta, hogy az ügyfelek aggodalmukat fejezték ki a kémkedés elleni törvénnyel kapcsolatban. A befektetők nem igazán növelik a kínai piacra jutó eszközallokációkat a gazdaságba vetett bizalom hiánya közepette – mondta Cheng szerdán Hongkongban.

Peking álláspontja

„A törvény javítja hazánk külkapcsolati rendszereit, és megmutatja a világnak azt a képet, hogy nemzetünk felelős nagy ország, amely a jogállamiságon keresztül elősegíti a békét, a fejlődést, az együttműködést és a kölcsönös sikereket” – közölte csütörtökön hivatalos közleményben a Népi Kongresszus Állandó Bizottsága (NPCSC) Jogi Bizottsága.

A Global Times, a Kínai Kommunista Párt szócsöve pénteken megjelent vezércikkében azt írja, hogy az új törvény célja „Kína hozzáállásának világossá tétele. Mivel Kína egyre központibb pozíciót foglal el a világban, szükségessé vált átfogó jogszabályok megalkotása a külkapcsolatok területén. Kína kiáll a nemzetközi viták békés megoldása mellett, ellenzi az erőszak alkalmazását vagy fenyegetését a nemzetközi kapcsolatokban, és elutasítja a hegemónizmust és a hatalommal visszaélő politikát.”

Idén április 26-án Peking egyébként módosította a kémkedés elleni törvényét is, és kiterjesztette a kémkedési vádak hatályát az „állami titkok” ellopásától a „nemzetbiztonsággal kapcsolatos összes adat és tárgy ellopásáig”. A módosított törvény szintén szombaton lépett hatályba.

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamara április 28-i közleményében kijelentette, hogy a kínai kémellenes törvény módosítása „komoly aggodalomra ad okot a befektetői közösség és valószínűleg a kínai helyi üzleti partnereik számára is”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG