5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szombaton hatályba lépett törvény nyelvezetének homályossága tovább erősíti a kínai székhelyű külföldi cégek aggodalmát, amely már amúgy is megingott a kínai–amerikai kapcsolatok megromlása miatt. Kína a törvénnyel még messzebbre kerül a Nyugattól. Káncz Csaba jegyzete.

Egy évvel az USA–Kína chipháború kitörése után, és alig két hónappal azt követően, hogy a G7-országok május 7-én úgy döntöttek, „kockázatkerülő” magatartást tanúsítanak Kínával szemben, Peking új törvénnyel vágott vissza. A sebtében meghozott, július 1-jétől hatályos „külkapcsolati törvény„ felhatalmazza a hatóságokat, hogy megbüntessenek minden szervezetet vagy magánszemélyt „Kína nemzeti érdekeit sértő cselekmények” elkövetése miatt.

Megrettent külföldi befektetők

A törvény nyelvezetének homályossága tovább erősíti a kínai székhelyű külföldi cégek aggodalmát, amely már amúgy is lejtmenetben van a kínai–amerikai kapcsolatok megromlása miatt. Megjegyzik, hogy a Szingapúrba vagy Dubajba költözés egy módja lehet a geopolitikai kockázatok minimalizálásának.

Az adott cég Dubajba költöztetése megoldás lehet. Fotó: MTI / AP / Jon Gambrell
Az adott cég Dubajba költöztetése megoldás lehet. Fotó: MTI / AP / Jon Gambrell

Valóban, június 15-én a Siemens AG bejelentette, hogy 200 millió euróért új gyárat épít Szingapúrban. Sajtóértesülések szerint a Siemens vezérigazgatója, Roland Busch eredetileg Kínát részesítette előnyben az új gyár helyszíneként, de szembesült a Siemens felügyelőbizottságának ellenállásával, amely aggodalmát fejezte ki a növekvő geopolitikai feszültségek és a kínai belpolitikai helyzet miatt.

Mi a nemzeti érdek?

Míg a korábbi, 2014-es törvény értelmében a kémkedés tárgya az „államtitok” területéhez kapcsolódott, addig az ellenőrzést szombattól kiterjesztik mindenre, ami a „nemzetbiztonságot” és a „nemzeti érdekeket” sértheti. Például ha egy külföldi vállalat piackutatást végez a kínai befektetések felmérésére, óvatosnak kell lennie. Az összegyűjtött adatok nem tartalmazhatnak olyasmit, ami bármilyen módon nemzetbiztonságra vonatkozhat.

Sokkal kényesebb dolga lesz például a HR-eseknek, ha korábbi köztisztviselőket akarnak felvenni. Ugyanis ez értelmezhető úgy, hogy „állami alkalmazottak átállásra csábítása, kényszerítése vagy megvesztegetése”, ami az új kémellenes törvény szerint büntetendő lesz.

Kockázatos lesz a Covid-19 által érintettek számáról vagy például az élelmiszer-termelésre vonatkozó adatok után kutatni. A piackutatók nem fogják tudni, hogy veszélyeztetik-e Kína nemzetbiztonságát és érdekeit, és fennáll annak a veszélye, hogy kémkedéssel vádolják őket, noha meg vannak győződve arról, hogy rutinmunkát végeznek.

Uniós aggodalom

Az EU Kínai Kereskedelmi Kamarájának vezetője szerint a homályosan megfogalmazott jogszabály végrehajtása még inkább meg fogja rendíteni az üzleti bizalmat, amelyet a Peking és Washington közötti geopolitikai feszültségek már eddig is megingattak.

„Mi az, amit be kell tartanunk?” – teszi fel a kérdést Jens Eskelund, a Kamara elnöke a Nikkei Asiának adott interjújában. „Mi számít államtitoknak? Milyen információval nem kellene rendelkeznünk?”

„Fel kell ismernünk, hogy Kína valószínűleg messzebbre kerül a Nyugattól kockázatcsökkentési lépéseivel” – mondja Eskelund, olyan stratégiákra hivatkozva, mint a „Made in China 2025” és a „kettős cirkulálás” – amely politikák a hazai piac és technológiák előtérbe helyezését szolgálják.

Jens Eskelund: „fel kell ismernünk, hogy Kína valószínűleg messzebbre kerül a Nyugattól kockázatcsökkentési lépéseivel”. Fotó: ICC2021
Jens Eskelund: „fel kell ismernünk, hogy Kína valószínűleg messzebbre kerül a Nyugattól kockázatcsökkentési lépéseivel”. Fotó: ICC2021

Egy közelmúltbeli EU-kamarai üzleti bizalmi felmérésben a válaszadók közel kétharmada nyilatkozott úgy, hogy Kínában egyre nehezebbé vált az üzletmenet, ami 2014 óta a legmagasabb arány. Emellett 10 válaszadóból hat azt mondta, hogy az üzleti élet az elmúlt évben átpolitizáltabbá vált, és behatóbb ellenőrzéseknek kellett alávetniük magukat.

Raymond Cheng, a Standard Chartered észak-ázsiai informatikai igazgatója elmondta, hogy az ügyfelek aggodalmukat fejezték ki a kémkedés elleni törvénnyel kapcsolatban. A befektetők nem igazán növelik a kínai piacra jutó eszközallokációkat a gazdaságba vetett bizalom hiánya közepette – mondta Cheng szerdán Hongkongban.

Peking álláspontja

„A törvény javítja hazánk külkapcsolati rendszereit, és megmutatja a világnak azt a képet, hogy nemzetünk felelős nagy ország, amely a jogállamiságon keresztül elősegíti a békét, a fejlődést, az együttműködést és a kölcsönös sikereket” – közölte csütörtökön hivatalos közleményben a Népi Kongresszus Állandó Bizottsága (NPCSC) Jogi Bizottsága.

A Global Times, a Kínai Kommunista Párt szócsöve pénteken megjelent vezércikkében azt írja, hogy az új törvény célja „Kína hozzáállásának világossá tétele. Mivel Kína egyre központibb pozíciót foglal el a világban, szükségessé vált átfogó jogszabályok megalkotása a külkapcsolatok területén. Kína kiáll a nemzetközi viták békés megoldása mellett, ellenzi az erőszak alkalmazását vagy fenyegetését a nemzetközi kapcsolatokban, és elutasítja a hegemónizmust és a hatalommal visszaélő politikát.”

Idén április 26-án Peking egyébként módosította a kémkedés elleni törvényét is, és kiterjesztette a kémkedési vádak hatályát az „állami titkok” ellopásától a „nemzetbiztonsággal kapcsolatos összes adat és tárgy ellopásáig”. A módosított törvény szintén szombaton lépett hatályba.

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamara április 28-i közleményében kijelentette, hogy a kínai kémellenes törvény módosítása „komoly aggodalomra ad okot a befektetői közösség és valószínűleg a kínai helyi üzleti partnereik számára is”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG